Kysyisin tuosta oliko se (en muista) "meteriitti" uusimmasta kirjasta. Oletteko lukeneet sen jo? Oliko se hyvä? Sivuja 500, joten siinä riittää lukemista.
Dan Brownin uusin
9
1993
Vastaukset
- Päivi
pidin siitä enemmän kuin Da Vinci-koodista.
- Päivi
on Meteoriitti.
- toukka
Jäljellä vielä n. 60 sivua. Yleisarvosana tähän asti 8,5 eli ihan mainiota kuettavaa.
Parempi mielestäni kuin Tavinssi tai Enkelit&demonit- Mörri
Ei, kyllä itse pidin Enkeleistä ja demoneista eniten. Brownin kirjoja kun muutaman lukee, niin kyllä arvaa rikollisen jo heti kirjan alussa. Liian ennalta-arvattavaa. Joo, joo, Meteoriitti 2. kirjoitettu kirja, mutta lukujärjestyksessäni kolmas.
Ihan hyvä kyllä, pakko oli lukea yhdeltä istumalta. Sohvassa istuin 5-11.
- tuntia
noin,kun yhteen putkeen luin.Paras Brown tähän
mennessä,sousittelen. Meteoriitti (Deception Point) ei ole Brownin uusin, onpahan vaan viimeisin suomennettu tekele. Ihan kohtuullinen jännäri mielestäni. Melko samanlainen kuin muutkin lukemani Brownit, massiivisia salaliittoja, romanssia, jännitystä ja murhailua. Tällä kertaa mukana myös kosolti poliittista juonittelua.
- MetriMaria
Minäkin luin kirjan hyvin tiiviiseen tahtiin, mikä mielestäni käy hyvin kirjankin tahtiin. (Eihän siinä kovin montaa päivää seikkailtu...)
Minustakin tämä oli paras Brownin tuotoksista.
Minkähän takia kirjoja ei julkaistu Suomessa kirjoitusjärjestyksessä? Eikö uskottu enkelien & demonien ja meteoriitin iskevän suomalaisiin?Melko yleistähän tuommoinen on, että bestsellerin myötä huomataan kirjailijan olemassaolo ja vasta sitten, kirjan mahdollisesti menestyttyä, aletaan kääntää vanhempaakin tuotantoa. Tässä kohtaa olisi hyvä mainita esimerkkejä, mutta vain Erlend Loe tulee mieleen. (Ennen Supernaiivia mies kirjoitti Naisen talloman, Maria & Josén ja kaksi ensimmäistä Kurt-kirjaa.)
- TohtoriHyväkäs
Olen lukenut, ihan kohtuullinen jännäri, mutta siinä ei mitenkään viitata niihin aiheisiin mitä Da Vinci -koodissa käsitellään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2764712Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343050Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit452914Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k362882Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?771826Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061684Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 611448
- 951302
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2241216