..aamulla radiosta ohjelmaa lasten taskurahoista..Saavatko lapset liikaa taskurahaa eurojen myötä? Miten taskurahaa pitäisi maksaa? Säännöllisesti vai tehdystä työstä? Kuten esim. perunoiden kuoriminen? Kuinka paljon? Ja pitäisikö olla myös ns. kaikkien töitä, joita suoritettaisiin 'ilman palkkaa'? Entä antaisitko lapsilisät lastesi/nuortesi käyttöön, kuten minä aikanaan tein?! Opettaako tapa mielestäsi lapselle/nuorelle rahankäyttöä? Entä r a h a n a r v o a?
Kuuntelin
TASKURAHA
4331
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
perhe-etuuksiin.
... sanan varsinaisessa merkityksessä... mutta jos täällä on näin niuhoa porukkaa.. vaihdan chattiä..
moi!!!!!!!!!!!!
..menen pois häpeämään!!!
Itse sain lapsena tai pitäisikö sanoa että nuorea taskurahaa siitä että jos näin pulloja ulkona noukin ne ja vein kauppaan.
Äiti maksoi viikkorahaa 15mk (isompana 20mk) johon sisältyi että siivoan oman huoneeni, vien roskia, autan perunoiden kuorimisessa, tiskaan vuorollani ja hoidan siskoani.
Meillä on aina opetettu että rahaa ei kotoa paljoa anneta vaan lasten pitää itse osata rahan eteen työtä tehdä. 14 vuotiaana aloin jakamaan mainoksia ja ilmaisjakelulehtiä ja sain siitä rahaa koska siinä iässä 20mk viikkorahaa alkoi jo tuntumaan pieneltä. Lehtimaksuilla sain kustannettua piilolinssit (äiti hankki vaan silmälasit aina, siihen aikaan pillarit maksoi maltaita) ja kaikki cd ym. ostokset.