ostin 2 viikkoa sitten 2kk vanhan tyttö marsun kaveriksi poika marsulleni.ja nyt ongelma on se että tyttö ei syö tuore ruokaa.pellettejä ja heinää kyllä mutta tuore ruokaa kun antaa,haukkaa 1 tai 2 kertaa esim porkkanaa ja se jää sitten siihen...miksi näin?
tuoreruoka....
marsut<3
3215
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kuullostaa ihan normaalilta. Silloin kun itse hankin vanhemmalle marsulleni poikasen kaveriksi, niin ei tämä uusi tulokas myöskään oikeen osannut syödä tuoreruokaa. Ajan kanssa se on kuitenkin oppinut pitämään porkkanaa, salaattia ja kurkkua herkkunaan (eikä sitten tarvii alkaa mulle selittämään kurkun ja salaatin epäterveellisyydestä, tiedän aivan hyvin, ettei niitä saa usein antaa, kiitos:)). Uskon siis että tuo "nirsoilu" johtuu siitä, ettei uusi marsusi ole aiemmin saanut tuoretta ruokaa, eikä siksi oikein vielä osaa sitä syödä.
Minttux on aivan oikeassa, että marsuille ei aina(yleensä) uuteen paikkaan tultuaan maistu tuoreruoka. Tokihan noita poikkeuksiakin löytyy silloin tällöin:) Mutta onhan se jo sentään 2 vko ollut siellä. Voihan ongelma olla, että marsu-tytöllesi ei ole ennen annettu mitään tuoreruokaa (aika epätodennäköistä:b) tai porkkanakin on ollut erimerkkiä, kuin teillä... En tiedä, toivottavasti auttoi:D
kiitos vastauksista!!!