Lukiessani Bhaktivedanta Siksamritaa törmäsin kahteen mielenkiintoiseen opinkappaleeseen. Ensimmäinen koskee vapautetun sielun asemaa ja on seuraava: vapautetussa tilassa sielu on rajaton (unlimited). On esimerkiksi olemassa lukematon määrä Arjunoita, ei vain sitä yhtä joka oli tällä planeetalla Kurusksetralla. Sielu voi siis vapautettuna aineesta monistua äärettömän moneksi, ja jokainen näistä "kopioista" toimii oman kaavan mukaan.
Toinen opinkappale oli sielun ja ruumiin välisestä erosta niiden krisnan palvojien kesken jotka osallstuvat liloihin tässä maailmassa. Esimerkiksi Arjunan sielun ja ruumiin välillä on ero, kun taas vaikunthan asukkailla tätä eroa ei ole.
Kommentit näihin.
Esoteria
beezetzet
1
479
Vastaukset
- turnipsi
Lukiessani tässä yhtenä iltana muumikirjaa, tulin huomaamaan, että ihmisillä on olemassa erilaisia persoonallisia tapoja ja käyttäytymismuotoja ja myös omia ns. sielullisia lahjoja tai kykyjä, joita he ovat jo aikaisempien elämänsä aikana päässeet kehittämään ja kasvattamaan. Tuo vakio on kuitenkin sieluilla aina sama : he voivat olla vapaita ja autuaallisia, mutta eivät klooneja, vaan yksilöitä jokaista 'sielun karvaa ja hiusta myöten'.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1792996
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.642576- 2032220
- 731849
- 1021783
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91651- 1041479
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2171161- 811120
- 951079