Milloin sitä tuttia kannattaa antaa ja onko yleensäkään pakko antaa... Mistä sen sitten tietää jos sitä tarvii? minkä ikäisenä olette antaneet?
Tutin käyttö
12
11167
Vastaukset
- heluna
Sanoivat synnärillä et odota kunnes oppii hyvin imeen rintaa, mut neuvolan terkka sanoi et anna heti vaan..
Meiän tytöllä on ollu syntymästä lähtien kova imemisen tarve ja aluksi piti mun tissiä huvituttina, kunnes kyllästyin ja tungin tutin suuhun. Tyttö oli noin 3 viikkoo. Harmi vaan kun meiän tyttö ei oikein suostu tuttia syömään, vaan syö mielummin nyrkkiä. Oon yrittäny ja yrittäny sitä tuttia, mut typy työntää sen pois ja laittaa nyrkin tilalle..
Mut ei tosiaan ole pakko antaa tuttia jos ei halua. Jos kuitenkin vauvalla on kova imemisen tarve niin se tutti olis parempi kuin sormet/nyrkki koska tutista on sit helpompi vierottaa.. =)
Mutta eipä tähänkään ole mitään sääntöä. Kaikki tekee niinkuin parhaaks näkee ja kaikilla on varmasti omat mielipiteet asiasta!- Tuimaliini
jostain oppaasta, että alle 6 viikkoiselle ei mielellään tuttia. Meillä odotettiin orjallisesti se 6 viikkoa ja eipä vauva sitten enää tuttia huolinut ollenkaan... Mutta eipä tuota ole kyllä tarvittukaan ja nyt olen vaan tyytyväinen kun ei ole tuttiin opetettu. Ei osaa kaivata sitä esim. yöllä, niinkuin jotkut lapset ja vieroittaminen tutista voi joskus olla aika hankalaa. Jossain vaiheessa puri nyrkkiä, mutta tökkäsin aina purulelun tms. tilalle ja nykyään imeskeleekin mieluummin purulelua kuin sormiaan. Joten ilman tuttiakin pärjää kyllä loistavasti!
- äiti
meillä tytölle annettiin tutti kuuden päivän ikäisenä ja lutkuttanut sitä siitä lähtien. Kova on imemisen tarve eikä onneksi kärsinyt imemisote. Näin jo laitoksella ollessani parilla vauvalla tutit suussa.
Jos vauva viihtyy rinnalla kovinkin usein,vaikka olisikin jo kylläinen,kannattaa tutti ottaa käyttöön.- äiti
....
- poika 02/06
Minä annoin jo laitoksella tutin pojan suuhun. Ei meillä olla tuttia osattu kunnolla imeä, mutta kummasti se rauhoittaa vaan kun sen saa suuhn. Nyt oika on 3kk ja vasta on oppinut tuttia kunnolla imemään. Jos tutti ei oo suussa niin menee nyrkki suuhun. Ennemmin annan tuttia kun nyrkkiä imeskelis. Siitä kun helpommin pääsee eroon. Meillä ollaan menty täysimetyksellä ja edelleen mennään. Imemisote ei oo kärsiny ja on ollu alusta asti hyvä. Poika kun on pakosta ollu hoidossa mummilla pari kertaa jonkun aikaa niin on lypsettyä maitoa syöny pullosta. Siitäkään ei syö ellei oo kova nälkä. Mutta ei kunnolla ime kyllä sitä pulloakaan, mutta saa kuitenkin syötyä tarpeen vaatiessa.
Heti vaan suuhun jos on kova imemisen tarve. Ei sitä kannata tissiä huvituttina pitää. - äiti
tutin käyttö altistaa korvatulehduksille
- 000
synnärillä lykkäsivät heti tutin pojan suuhun.
- mama05
Eli millä perustella?
Luulin aina että nuhan jälkeen tule korvatulehdus....
Kiitos jos kerrot:) - abc
Minä taas olen kuullut, että tuttia imevillä olis vähemmä korvatulehduksia!
- äiti
Tutin käytön ja korvatulehduksen välinen yhteys on jo pitkään ollut selvä.
Alla tuore katsausartikkeli korvatulehduksen riskitekijöistä. Tutti=pacifier
J Pediatr (Rio J). 2006 March/April;82(2):87-96. Related Articles, Links
Systematic literature review of modifiable risk factors for recurrent acute otitis media in childhood.
Lubianca Neto JF, Hemb L, Silva DB.
Hospital da Crianca Santo Antonio (HCSA), Porto Alegre, RS, Brazil, and Complexo Hospitalar Santa Casa de Porto Alegre (CHSCPA), Porto Alegre, RS, Brazil. [email protected].
OBJECTIVE: Review evidence about modifiable risk factors for recurrent acute otitis media. SOURCE OF DATA: MEDLINE with no language restriction, from January 1966 to July 2005, using descriptors "acute otitis media/risk factors". Two hundred and fifty-seven articles were obtained. These included randomized clinical trials, cohorts, case-control and cross-sectional studies that contained analyses of modifiable risk factors for the development of recurrent acute otitis media as the main objective and with samples of individuals up to the age of 18 years. Except when relevant, the following were excluded: non-systematic reviews, reports of cases, series of cases, and medical society guidelines. SUMMARY OF DATA: Nine risk factors linked to the host and eight linked to the environment were identified. Of the first group, allergy, craniofacial abnormalities, gastroesophageal reflux and the presence of adenoids were classified as modifiable. In the second category, upper airway infections, day care center attendance, presence of siblings/family size, passive smoking, breastfeeding and use of pacifiers were included. Afterwards, the risk factors were classified in accordance with levels of evidence. CONCLUSIONS: The risk factors established for recurrent acute otitis media and capable of being modified were the use of pacifiers and care in daycare centers. The probable risk factors were privation of mother's milk, presence of siblings, craniofacial abnormalities, passive smoking and presence of adenoids. No modifiable factor was classified as unlikely. Among those that need further study are allergy, gastroesophageal reflux and passive smoking during gestation.
- abc
Meillä neiti sai tutin heti saman päivänä kuin oli syntynytkin. Toki kysyivät synnärillä, että saako antaa. Synnärillä totesivät, että parempi se on opettaa vauva syömään tutti jos on kova imemisen tarve kuin antaa pitää tissiä tuttina. Toiset ne taas kyllä vättävät, että tutin saisi antaa vasta kun vauva oppii imemään kunnolla rintaa, mutta kyllä tuoki väite on ystäväpiirissäni tullut kumottua moneen kertaan.
- poika 02/06
Oon kuullu että tutin käyttö vähentää kätkytkuoleman riskiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot223392Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe112808- 282454
- 421877
- 511729
- 411461
- 91461
KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!
Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola101438- 531353
Missikohu edustaa nykyajan monimuotoisuutta
Puolesta vai vastaan, saako esittää pilkkaavasti jonkun toisen ihmisen syntyperäisiä ominaisuuksia? Kadulla vastaan tule2621135