Micran ilmastoinnissa

Onko muilla kokemuksia siitä että vm2003 Micran (visia ) ilmastointi "sirittää" tietyin väliajoin? Ääni ei ole kova / häiritsevä, mutta sen kyllä huomaa silloin kun ilmastointi on päällä. Jos ilmastoinnin ottaa pois, tirinä loppuu. Onko normaalia vai olisiko laakeri tms mennyt?
2459
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Taitaa olla yleinen ilmiö tuo "siritys". Se on vähän samantapainen kuin joissain jääkaapeissa kun ne ovat käynnissä.
Toinen ilmiö on myös se, että kun ilmastointi
menee päälle, tuntuu pieni nykäys moottorin vedossa. Eli ilmastointi syö aika paljon auton tehoa, varsinkin 1.2:n moottorissa.
Jos joku viisaampi osaa selittää paremmin, niin voisi jatkaa.

Äänestä

On huomattu, että ilmastoinnista kuuluu ääniä. Hyvin toimii, vaikka ääniä kuulunut pitkään, ilmeisesti ei vakavaa. Enemmän sen sijaan häiritsee se, että kuumilla ilmoilla ilmastointi syö niin paljon tehoa, että tuntuu kiihtyvyydessä ja kaupunkiajo tahtoo olla nykivää, kun ilmastointi tiheään kytkeytyy päälle ja pois.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sivuääniä? kirjoitti:

Onko muilla kokemuksia siitä että vm2003 Micran (visia ) ilmastointi "sirittää" tietyin väliajoin? Ääni ei ole kova / häiritsevä, mutta sen kyllä huomaa silloin kun ilmastointi on päällä. Jos ilmastoinnin ottaa pois, tirinä loppuu. Onko normaalia vai olisiko laakeri tms mennyt?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu