Minkä takia kaikki nimittävät volkkareita Hitlerin kostoksi tai natsikelkaksi. Eräässä autoliikkeessä minulle automyyjäkin sanoi suoraan päin naamaa tarjotessani ´93 Golfiani vaihdossa, ettei tuollaista Hitlerin kostoa kukaan enää osta, kun on saksalainen ja saksalaisten autojen hinnat tulevat tippumaan reilusti lähiaikoina???
Ei kai se Hitler nyt tätä autoa ihan pelkästään kostoksi keksinyt. On tällä kilometrejä saanut taitettuakin vaikka joskus korjattavaa on ollutkin.
Ei kai se Hitler nyt tätä autoa ihan pelkästään kostoksi keksinyt. On tällä kilometrejä saanut taitettuakin vaikka joskus korjattavaa on ollutkin.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Katsopa -93 Golfien hintapyyntejä verrattuna saman ikäisiin Hirohiton kostoihin. Jos sulla -93 Golf ja reilusti alle 100tkm ajettu, olet kyllä avuton jos et saa sitä kaupaksi.
Saksalaisten autojen hinnat eivät tule tippumaan sen enempää kuin muillakaan merkeillä, jos viittaat näihin käytettyjen autojen verokiemuroihin.
Yleisesti jos (???) käytettyjen maahantuonti helpottuu, kyllähän nimenomaan eurooppalaiset merkit tulevat korostumaan jo pelkästään sattuneesta maantieteellisestä syystä... saattaa tietysti tarjonnan kautta hiukan aluksi painaa eurooppalaisten hintaa nopeammin alas... mutta pakkohan riisikakkujenkin hintojen on tultava perässä.
Nyt kun eurooppalaisilla käytetyillä on yleensä kovemmat hinnat, monet eivät halua niitä ostaa.
Kun eurojen saatavuus paranee, hekin jotka eivät hinnan puolesta olleet ennen niistä kiinnostuneet, hankkivat sellaisen.
Tästä seuraa, että japsiautojen haluttavuus alkaa silloin olla hyvin heikkoa, ja niiden hinnat romahtavat.
Useammassa tyytyväisyyskyselyssä japsiautoilijat ovat olleet melko tyytyväisiä autoihinsa, mutta kuitenkin suunnittelevat eurooppalaisen auton ostoa.
Milläslailla keskustelu oli ennen ko. repliikkiä edennyt? Jos niinku suorilta tuommoista sanoo ompi tämä myyjä aika nopeasti entinen myyjä.
oli joku Tamperelainen mustanmakkaran syöjä?
No hyvinpä tuo meikäläisen natsikelkka on toiminut ja kohtuullisen hyvin pitää vielä arvonsakin.