saisit murtovarkaan kiinni saapuessasi kesämökillesi? Oletko koskaan saanut murtovarasta verekseltään kiinni?
Mitä tekisit jos
HelenaN
17716
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
varkaan veneestä tapin taskuuni, ja sen jälkeen soittaisin polliisit.
Onneksi ei ole rosmo sattunut sinne yhtäaikaa - ja toivoilenpa ettei sattuisikaan; varkaudesta kiinni jäävä voisi olla väkivaltainenkin - luulisin.
ps. onneksi siellä ei oikeastaan ole mitään vietävääkään..:)
siinäpä vasta kysymys,meidän laki suojelee varkaita ja muitakin rikollisia.olin työni puolesta poliisilaitoksella luennolla,muutama esimerkki,jos koira on autossa ja varas menee autoon ja auton ovet ei ole lukitut,koira puree koiran omistaja on vastuussa,toinen esim.jos sinun pihaasi tulee ei toivottu vieras ja käsket poistumaa mutta hän ei lähde,sinä et saa käydä käsiksi,mutta jos hän tulee sinun käsiksi voit puolustautua,muuta älä aiheuta vahinkoa,varas voi nostaa syytteen pahoipitelystä
että on ollut pakko säätää sellainen laki, etteivät tilanteet pääse ryöstäytymään yliammutuiksi loukatunkaan osapuolen taholta, tunteethan ovat yleensä hmm. hieman kuumina noissa tilanteissa, ja helposti tappeluissa mentäis pahoinpitelyasteelle, anarkiaan - luulisin.
Ihan samasta asiasta on kysymys, kun lasten ruummiillinen kuritus on kriminalisoitu.
Olen tositilanteissa useinkin yllättänyt sekä itseni että läheiseni toimimalla aktiivisesti ja tehokkaammin kuin olisin voinut etukäteen kuvitella.
Luulen, että soittaisin heti poliisille ja yrittäisin seurata salaa tilannetta turvallisen etäisyyden päästä. Yrittäisin painaa mieleeni tuntomerkkejä, ehkä kirjoittisin rekisterinumeron ym. tuntomerkkejä muistiinkin. Jos onnistuisin, ottaisin valokuvan (minulla on aina pieni kamera laukussani ja kiikarit auton hansikaslokerossa). Ehkä olisin etsinyt ensin käsille jotain, millä voisin tarvittaessa kalauttaa rosvoa, jos hän yrittäisi käydä käsiksi.
kamera? Varkaat iskevät 98% varmuudella aina öisin. Salamavalon he näkisivät ja se voisi olla vaarallista sinulle. Eivätkä ne ehkä aja autoaan pihalle asti. Se ns. käsiase, vaikka pesäpallomaila, kannattaa pitää esillä tietyssä paikassa aina. Et sinä ehdi siinä mitään etsiä, kun jo ovat talossasi sisällä.
potkaisisin perseelle************* niin että tähtiä vilisisi silmissä.
kuin teloittaisin niskalaukauksella saunan takana.
kaupassa eli näpistelijöitä,nekin tapahtumat saivat polvet vapisemaan. Kerrankin eläkkeellä oleva poliisi jäi kiinni lenkkimakkara povitaskussaan, nolo tilanne kun tulivat pidättämään.
Mökillemme murtauduttiin n. 1,5h lähtömme jälkeen. Seuraavana päivänä saimme tiedon, harmillinen juttu kaikkine kuulusteluineen. Tekijät olivat urakoineet useammalla mökillä.
Olen oikeasti häätänyt murtovarkaan omasta pihasta ulkovarastosta sanoin: -nyt kun lähdet niin kerkiät,olinpa pöllähtänyt, kun sitten vasta soitin poliisille.
Minäkin tiedän erään eläkkeellä olevan poliisin, jonka epäilen näpistelevän. Lisäksi hän on juoppo tai ainakin tuurijuoppo. Laiha ja parrakas. Epäsiistin näköinen.
Oli lämmin elokuun yö. Nukuin parvekkeen ovi auki. Olin kyllä aina ajatellut, että onkohan se turvallista, kun asun talon alimmassa asuinkerroksessa, ja pihalla on penkki, jonka avulla halukas kyllä pääsee parvekkeelle.
Yöllä heräsin kummallisiin ääniin: matalaääniseen keskusteluun ja ähkimiseen. Pomppasin pystyyn, siellähän oli parvekkeella nuori mies. Suutuin niin, että heitin hänet parvekkeelta alas lainkaan välittämättä, miten hänen käy. Kiukkuni oli niin voimakas, etten edes muistanut pelätä, vaikka olin vielä aivan unenpöpperössä. Vain yksi "vieras" oli ehtinyt parvekkeelle, heitä oli kaikkiaan kolme, ja heille kyllä tie kelpasi, kun aloin vielä karjua heidän peräänsä. Hyvä, etten joutunut oikeuteen pahoinpitelystä. - Sen jälkeen sitten hankin parvekkeen oveen turvaketjun.
Tuttavani, silloin n. 60-vuotias nainen oli kerran jäänyt myöhään ylitöihin. Hän yöpyi työhuoneensa sohvalla, koska aamulla olisi kuitenkin pitänyt tulla taas aikaisin. Yöllä hän heräsi siihen, että työpaikan ovi murrettiin auki. Hän rämäytti oman huoneensa oven auki yöpaidassaan ja alkoi räyhätä. (Hänellä oli erittäin kova ääni). Murautujat, joita oli kaksi, pelästyivät varmaankin enemmän kuin hän, ja ja pakenivat pää kolmantena jalkana. (Työpaikka oli pieni neljän huoneen toimisto, eikä sieltä olisi etsimälläkään voinut löytää mitään varastettavaa, koska rahaa siellä ei säilytetty.)
aina irvitty, kun haluan että ulko-ovi on varmasti kiinni yöllä :/
En tiedä mitään kamalampaa, kuin herätä unesta siihen että talossa olisi joku sinne kuulumaton hiippailija, varmasti en selviäisi ilman sydänlaakia siitä järkytyksestä. :)
Luulen, että jokainen raivostuu samalla tavalla kuin minäkin silloin. Ei siinä jää aikaa ajatella mitään muuta. - Omaan kotiin tunkeutuminen on niin suuri loukkaus kenelle tahansa, että kiukku peitää kaikki muut reaktiot.
Kerran Pariisin metrossa minun lompakkoni yritettiin varastaa. Edellisistä kerroista oppineena olin kiinnittanyt lompakon tukevalla ketjulla vyöhöni suutarin kiinnittämän metallirenkaan avulla. Varas iski, mutta ei saanut irti lompakkoa. Lompakko roikkui polvissani ketjun varassa, minä raivosin. Edessäni oli hölmistynyt taskuvaras, joka näytti niin viatonta naamaa kuin ikinä. Tosin hän häipyi hyvin vikkelästi. - Olen tainnut ennenkin kirjoittaa tänne, että ilkeyksissäni olen suunnitellut seuraavaa: Menen Pariisin metroon mukanani avoin olkalukku, joka on täynnä viritettyjä hiirenloukkuja...
En lukitse ulko-ovea kuin viikonloppuisin, mikäli muistan. Kutsumattomista vieraista pitävät varmasti kaksi rotweileriani kyllä huolen.
tehokkaita varkaiden karkoittajia, vaikka olisivat ihan ihan tavallisia haukkujia - luulen että koira koppinsa katolla estää jo ennakoivat murtoaikeetkin.
Meidän koira vaan on niin kuuro jo, että jos se nukkuu sen ohi saa huoleti kävellä, mutta eihän varas välttämättä tiedä sitä..:)
paljon ole hyötyä semmosestakaan "vahdista",joka tulee vastaan sukka suussa häntä heiluen,oli tulossa sit rosvo,tai poliisi.No haukunta tietty säikäyttää tunkeilijoita.
minulta on yritetty myös ryöstää rahapussi Pariisin metrossa v.2001.Onneksi siviilipukuiset poliisit olivat valppaina ja varkaalta putosi rahapussi maahan,josta poliisi nappasi sen.
ryhmään se tämä meidänkin vahti on aina kuulunut, huvittaa ajatuskin..:))