Onko olemassa alkeellisia pyykinpesukoneita, sillä isoa ei viitsi mökille asentaa likaamaan pesuainevesillä pohjavesiä.
Pikkupyykit olisi kiva jotenkin hoitaa muuten kuin "nyrkkinä"
Pieni pyykinpesukone
19
15890
Vastaukset
- Kemisti
Alkeellinen, ilmeisesti myös pieni, kun ei saa olla iso, pesukone aivan varmasti pilaa pohjavesiä enemmänkin kuin nykyaikainen pesukone.
Mikäli mökilläsi on sähköt ja jonkin sortin painevesi, on moderni pesukone se vähiten vettä kuluttava ja saastuttava vaihtoehto.
Pienellä koneella joudut pesemään monta kertaa siinä missä 3,5 kg:n koneella hoituu pyykkäys yhdellä kertaa.
Harmaavedelle voit rakentaa tai ostaa valmiina puhdistuslaitteen jossa vesi kulkee turpeen tai vastaavan lävitse puhdistuen matkalla. - Sumppi-Ruusa
...oon itse etsiskellyt.
Ei vie paljon tilaa ja vaatii vähän puuhastelua itseltäkin, kun huuhtelua varten täytyy valuttaa pesuvesi pois ja laittaa huuhteluvesi tilalle.
Ja ovat kestäviäkin, niinkuin yleensä kaikki vanha =). - Mr. Hoover
Hei!
Ostin tällaisen laitteen kesällä hintaan 40€
http://www.pori.fi/smu/pesukone.html
Erinomainen vehje mökille
- ei tarvitse vesijohtoja
- lämmin vesi ja pulverit sisään
- pikkupyykki, jopa farkut tulee puhtaaksi
Joten seuraa esim. keltaista pörssiä tms. ja tee hieno ostos
Jos olet ns. 'kettutyttö', niin laite toimii vaikka kuusen juurella kun viet sinne lämmintä vettä, pesuaineet, pyykit ja hieman sähköä- pyykkärihml
Kyllä toi pulsaattoripesukone on erinomainen! Itse pesen sillä kaikki pyykit kesät talvet mökillä koska pyykinpesu on himoni tällaisella pulsaattoripesukoneella nykyaikanakin vaikka olen mies!
- Liisi
http://www.vapaa-aika.com/ --> hae hakusanalla pyykkikone
Tästä liikkeestä olen löytänyt mitä merkillisimmät camping -varusteet; pyykinpesukoneesta ei ole omakohtaista kokemusta, mutta tuollaisen voisin hankkiakin - hinta ei paha. - penhak
Tässä on ainakin yksi joka eti tarvitse sähköä.
http://www.vapaa-aika.com/handwaschmaschine-white-magic.html - patent8519
Osta 80 litran saavi, pyykit ja kuumaa vettä ja pesuaine sinne, ja sitten akkuporaan maalinsekoituslaite, ja sitä pyöritetään saavissa 2x3 minuuttia, ja näin on pyykki puhdasta ja huuhtelua vailla.
- Nyrkkipyykki
Pyykkilauta ja Mäntysoopa
- pesukone
Rööriroope eli vanhanaikainen vessan aukaisija. Se on noin puolimeteinen puuvartinen kumipäinen laite jolla ennen aukaistiin tukkeutuneet pöntöt. Lisäksi iso saavi. Sillä pulikalla vain painellaan vaatteita. Tosin vääntäminen joutuu tekemään käsin.
Sitten on olemassa uusia pulsaattorikoneita, jotka eivät ole niin painavia ja isoja kuin puoli vuosisataa sitten Toimii edelleen sähköllä.
https://www.hobbyhall.fi/p/fi/Midea-Pulsaattoripesukone-6-kg/324985- Sateella saunassa
Midea on loistava tuote. Ostettin sellainen viime kesänä ja hiukan epäillen pantiin käyntiin, onhan se melko kevyt. Loistavasti toimi, kun oppi veden määrät. Yksi koneellinen linkouksineen vei kyllä enemmän aikaa kuin oppaassa luvattiin, sillä siinä ei ole laskettu pyykin laittoa ja poistoa koneesta sekä siirtoa linkoon. Ehkä 40 min vei yksi koneellinen. Linko on tosi hyvä.
Mutta mukavaa oli pestä saunan kuistilla. Pitkä letku liitettiin pesuhuoneen hanaan ja vedet tulivat ilman kantamista. Likavedet valutettin toista letkua pitkin saostuskaivoon. Pesun aikana sai mukavasti aurinkoa ja aika monta kirjaakin tuli kesän aikana luettua pyykinpesun lomassa. Tällainen kone sopii mihin tahansa, koska se ei vaadi painevettä. Riittää, että "koneenkäyttäjällä on lomameininki päällä :). - Mökkiläiset..
Sateella saunassa kirjoitti:
Midea on loistava tuote. Ostettin sellainen viime kesänä ja hiukan epäillen pantiin käyntiin, onhan se melko kevyt. Loistavasti toimi, kun oppi veden määrät. Yksi koneellinen linkouksineen vei kyllä enemmän aikaa kuin oppaassa luvattiin, sillä siinä ei ole laskettu pyykin laittoa ja poistoa koneesta sekä siirtoa linkoon. Ehkä 40 min vei yksi koneellinen. Linko on tosi hyvä.
Mutta mukavaa oli pestä saunan kuistilla. Pitkä letku liitettiin pesuhuoneen hanaan ja vedet tulivat ilman kantamista. Likavedet valutettin toista letkua pitkin saostuskaivoon. Pesun aikana sai mukavasti aurinkoa ja aika monta kirjaakin tuli kesän aikana luettua pyykinpesun lomassa. Tällainen kone sopii mihin tahansa, koska se ei vaadi painevettä. Riittää, että "koneenkäyttäjällä on lomameininki päällä :).Mites vedentyhjennys talveksi, ettei jäätyisi, oliko ongelmia? Alkoi kiinnostamaan, koska sopisi hyvin meidänkin mökkikäyttöön.
- Sateella saunassa
Mökkiläiset.. kirjoitti:
Mites vedentyhjennys talveksi, ettei jäätyisi, oliko ongelmia? Alkoi kiinnostamaan, koska sopisi hyvin meidänkin mökkikäyttöön.
On niin yksinkertainen ettei sinne mitään vettä jää. Hiukan kallisteltiin varuilta muttei mitään lirunut. Meilläkin mökki on kylmillään koko talven.
Muuta ei tarvita kuin tasainen alusta. pesupuoli toimii kuten mikä tahansa pesukone, mutta linkous vaatii oikenalaisen vaatteiden laiton. Ihan simppeli juttu. - pyykkärimies
Sateella saunassa kirjoitti:
Midea on loistava tuote. Ostettin sellainen viime kesänä ja hiukan epäillen pantiin käyntiin, onhan se melko kevyt. Loistavasti toimi, kun oppi veden määrät. Yksi koneellinen linkouksineen vei kyllä enemmän aikaa kuin oppaassa luvattiin, sillä siinä ei ole laskettu pyykin laittoa ja poistoa koneesta sekä siirtoa linkoon. Ehkä 40 min vei yksi koneellinen. Linko on tosi hyvä.
Mutta mukavaa oli pestä saunan kuistilla. Pitkä letku liitettiin pesuhuoneen hanaan ja vedet tulivat ilman kantamista. Likavedet valutettin toista letkua pitkin saostuskaivoon. Pesun aikana sai mukavasti aurinkoa ja aika monta kirjaakin tuli kesän aikana luettua pyykinpesun lomassa. Tällainen kone sopii mihin tahansa, koska se ei vaadi painevettä. Riittää, että "koneenkäyttäjällä on lomameininki päällä :).Itselläni on 3 pulsaattoripesukonetta jolla pesen pyykit mökillä ympäri vuoden! Pidän pyykinpesusta tällaisella pulsaattoripesukoneella vaikka olen mies! Tykkään kun on paljon erilaisia pyykkejä kerralla pestävänä! Joskus pyydän äidiltäkin pyykkejä kun olen menossa pyykille siinä samassahan ne menee kun omatkin pyykit! Kyllä tälläkin systeemillä puhdasta tulee! Kyllä pulsaattoripesukone on erinomainen ja yksinkertainen laite! Tykkään pyykinpesusta tallaisella pulsaattoripesukoneella vaikka olen mies! kyllä toi pyykinpesukin mielestäni pitäisi sujuu myös miehiltä! Harva varmaan pesee pyykkiä tänä päivänä pulsaattoripesukoneella! Ensi kuussa taas on olen menossa pyykille! Pyykinpesu on intohimoni!
- 23 v kokemuksella
Hei pyykkärit. Mökillä nyrkkipyykissä,mökkikoneissa voi pestä pyykkiä kylmälläkin vedellä kun käyttää LDC-pesuainetta joka on myrkytön Luontoon hajoava. Tuote on GNLD.n tuote.
Lisäinffo numerosta 044 7711 777- Salattu numero.
Eikö teillä ole tuotesivuja tai kauppaa mistä ostaa.
Miksi pitäisi soittaa?
Taidat olla nigerialainen tai muuten Pyramidi-huijari!
Rehellinen laittaisi myös muita tietoja kuin puhelinnumeron!
Varokaa ihmiset tuollaisia numeroita, ne eivät lupaa ja tiedä hyvää.
- Vesipumpumppu
Entäpä jos vesijohto hajoaa ja jää vanha Cylinda, päältätäytettävä ilman vettä? Voisiko sen liittää johonkin muovikanisteriin? Onko kellään kokemusta? Jos kanisteria sijoitetaan vähän ylemmäs koneesta niin tulee omalla paineellaan, koneen magneettiventtiili päästäneet veden sisään, hieman hitaammin, mutta kuitenkin? Pelaisikohan?
En osaa sanoa mutta ketjun aiheeseen liittyen tuli viime vuoden lopulla hankittua eBayn kautta briteistä pienehkö kevyt camping-matkapesukone. Satasen verran taisi olla hintaa rahteineen.
Luvataan pyykkäys ja linkous parin kilon pyykeille kun vaan kaataa lämpöisen veden koneeseen ensin. Parisataa vattia sähkönkulutusta eli juuri sopiva myös varavoimaiseen ympäristöön.
En ole vielä ennättänyt kokeilla mutta vaikutti olevan melko suosittu tuote ja Briteissähän ei yleensä mitään roinaa juuri myyskennellä. Melko laatutietoista porukkaa.Jos laittaa eBayn hakuun camping washing machine, niin vaihtoehtoja tulee näkyviin. Minulla on 54.99 punnan hintaisen vempeleen koekäyttö aluillaan,
- Anonyymi
Itse pidän ämpärissä 3 pv. Vaihdan vedet joka päivä.
Ihan saippua likoaa seassa 1 pv. Loppu huuhtelua. Sitten järvessä loppu huuhtelu veneestä käsin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa
En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod192188Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost2281694Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita
Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy3021197- 65939
Kulujen jako parisuhteessa
Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai53895- 39824
Missä olit kun tajusit, että teistä tulee joskus pari?
Kuvaile sitä paikkaa, hetkeä ja tilannetta.53805J miehelle viesti menneisyydestä
On jo useampi vuosi, kun ollaan oltu näköyhteydessä. Jäi tyhjä olo, koska rakastin. En tietenkään sitä kertonut. Mutta e31706Valitse, kenen kanssa seurustelet
Seura turmelee, ja huono seura turmelee täysin. Vähän niin kuin valta turmelee, ja absoluuttinen valta turmelee kokonaan273663Paikat tapeltu
Ei mennyt ihan persujen toiveiden mukaan Ei kait nyt 20 ääntä ja arpajais voitolla voi olla Ähtärin kaupungin puheenjoh33632