Olemme avopari, molemmat kohta 18. Laskimme, että saisimme yli 200e enemmän rahaa kuukaudessa, jos menisimme naimisiin :D
Naimisiin opintotuen takia?
Luuriperse
101822
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
no siinäpä vasta syy mennä naimisiin.
kannattaa varmaan muutta enemmin yhteen asumaan, kun sännätä naimisiin...
Tukea saa saman verran.
Avopareilla vanhempien tulot saattavat vaikuttaa tukeen vielä kauan yhteenmuuton jälkeenkin, mutta avioparit ovat elatusvelvollisia toisiaan kohtaan ja saavat näin automaattisesti täyttä opintotukea vanhempien tuloista riippumatta.
Tottakai kannattaa mennä naimisiin, jos olisi muutenkin menossa. Minä ja mieheni olimme jo päättäneet mennä naimisiin, mutta ehkä vuotta myöhemmin; sitten saimme kuulla, että vanhempamme tulot tosiaan vaikuttaisivat opintotukeen (20 v. asti!) emmekä siis pärjäisi rahallisesti, sillä kummankaan vanhemmat eivät olleet halukkaita auttamaan millään tavalla. Päätimme siis, että kun nyt kumminkin kihloissa oltiin ja naimisiinmeno oli suunnitelmissa, tekisimme sen vain vähän aikaisemmin. Menimme naimisiin heti yo-kokeiden jälkeen.
Nyt olemme kolmekymppisiä ja edelleen onnellisesti naimisissa.
Naimisiin meno ei kannata kelalta saamien rahojen toivossa, koska kun on naimisissa, on toisen elatusvelvollinen. Ja silloin jos toinen tienaa, niin se vaikuttaa toisen tukiin. Näin ei ole avopareilla. Eli vaikka vanhempien tulot ei vaikuta enää, niin puolison tulot kyllä vaikuttaa. Minä ja mieheni oltiin naimisissa jo mieheni armeija-aikana ja silloin kelan täti sanoi suoraan, että saatais enemmän rahaa, jos oltais avopari. Minä kun tienasin huikeat 800-1000 euroa kuussa, niin minun katsottiin pystyvän maksavan myös mieheni osuus vuokrasta. Toisten asepalvelusta suorittavien vuokrathan kela maksaa. Mutta jos vaimo voi elättää, niin hän elättää. MUUTEN kannattaa ehdottomasti mennä naimisiin!
Olet hyvin väärässä. Avopuolison tulot otetaan huomioon sekä opintotuen asumislisää haettaessa, että asumistukea haettaessa auvan samalla tavalla kuin aviopuolisonkin. Avopuolisona vaikuttaa sekä vanhempien tulot että avopuolison tulot. Miehesi tuskin olisi saanut senttiäkään enempää rahaa mikäli olisitte ollut avopari, koska tulosi olisi silti otettu huomioon.
Mekin mietitään opintotuen takia naimisiinmenoa. Ollaan molemmat 25 vuotiaita, seurusteltu 4v ja asuttu yhdessä 1,5 vuotta. Mies on ulkomaalainen ja haluais Suomeen opiskelemaan, mutta ei saa opintotukea jos me ei olla naimisissa. Vähän hirvittää miten tultais toimeen pelkästään mun opintotuella jollain osa-aikatyöllä (jonka saannista ei edes ole mitään varmuutta kun mies ei puhu suomea juuri ollenkaan). Vähän ehkä pummimisen makua, mutta toisaalta hän tulee suomeen perhesyistä ja lain mukaan perhesyistä tulijalla olis oikeus opintotukeen...(se syy vaan pitää jollain todistaa, esim avioliitolla).
Voiko tämmöisestä avioliitosta olla jotain haittaa? Me halutaan mennä naimisiin joka tapauksessa joskus lähivuosina, nyt vaan vähän aikaistettais hommaa. haluaisimme kuitenkin pitää tän salassa meidän perheiltä (koska perheet ovat konservatiivisia ja heille avioliitto on pyhä asia). Voiko avioliittoa salata perheeltä vai voiko se tulla heidän tietoon jotain kautta jotenkin?
Meille tämä olisi vain "paperi"avioliitto ja sitten joskus myöhemmin menisimme ns. "oikeasti" naimisiin niin että se todella merkitsisi meille sitoutumista. Mutta mitenkähän tän selittäisi perheelle? :( Kai heille sitten viimeistään "oikeasti" naimisiin mennessä selviäisi että me ollaankin oltu jo vuosia salaa avioliitossa, vai?
Onko muilla kokemuksia samasta tilanteesta??
Ulkomaalainen ei saa opintotukea automaattisesti sillä ehdolla että olette naimisissa. Siinä on ainakin parin vuoden ''karenssi''. Sanoit että olette asuneet yhdessä, mutta hän tulisi Suomeen opiskelemaan, asutteko siis muussa maassa kuin Suomessa? Jos asuu jo Suomessa, ja opiskeleee, ei ainaakaan tule saamaan opintotukea koska maahantulon syy on ollut opiskelu?
Asumme nyt miehen kotimaassa. Hän on EU-kansalainen (saksalainen) ja olen kyllä ymmärtänyt niin että jos menisimme naimisiin, hänen oleskelunsa suomessa voitaisiin rekisteröityä perhesiteiden perusteella ja näinollen hän olisi myös oikeutettu opintotukeen. EU:n ulkopuolelta tuleville voi olla tiukemmat säännöt, niistä en tiedä mitään.
No joo, jotkut menee naimisiin rakastamisen takia. On siinäkin syy, ei mitään tolkkua.