Haluaisimme mennä naimisiin Italiassa. Molemmat olemme evankelisluterilaisia. Sulhaseni haluaisi ehdottomasti kirkkohäät. Minusta tuntuu, että katolisessa kirkossa ei saa vihkiä "väärän kirkon" pareja. Olenko oikeassa? Onhan isoimmissa Italian kaupungeissa ev-lut-kirkkojakin, tiedän, mutta meidän häät olisivat ihan pikkukaupungissa, jossa vain pari katolista kirkkoa.
Saako ev-lut-pari vihkimisen katolisessa kirkossa Italiassa?
morsio
2
747
Vastaukset
- Katolinen
Ei onnistu. Voitte kuvitella, mitä katoliset ajattelevat luterilaisista, jotka ovat irrottautuneet katolisesta kirkosta.
- morsio
No en tässä kysellyt "miltä katolisista tuntuu" vaan konkreettisia sääntöjä, esteitä tms.
Soitin Suomen katolisen kirkon neuvontaan ja sieltä sanottiin että saattaa pelkän kirkon vuokraaminen tilana onnistuakin, mutta että se on kirkko/seurakuntakohtaista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 914453
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.2321739- 761440
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401140Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.3301072Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051060- 491029
Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en141982Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os85944- 99933