MIKSI suomi on niin huono?

kyllä tympii

Meinaan siis tätä meidän "futiskulttuuria", tai pikemminkin sen puutetta. Katsomossa ei näy ihmisiä (tai jos sinne joku eksyy, niin sit ollaan hiljaa) ja valitusta kuulee, "että taso on huono" tai "suomessa pelataan potkupalloa" jne...Kun vaan jostain saataisiin se into lähteä sinne katsomoon, kyllä ne äijät osaa pelata. Itse uskon että kun katsoja määrät nousee, seurat saa tietysti enemmän rahaa, sitä kautta pelaajat suomessa ansaitsee paremmin, ja ehkäpä se myös sitä kautta tuottaa parempia pelaajia!
Jos nyt taas verrataan rakkaaseen Ruotsiin, missä asiat on aikas hienosti hoidettu, eli katsojia riittää, pelaajille maksetaan mukavasti, ja onpa Ruotsilla ihan mukavsti jo arvokisa menestystä, ja ennenkaikkea kokemusta monista arvokisoista! Ei sen kuilun pitäis olla Suomen ja Ruotsin välillä niin iso, mutta se vaan on, mutta se on hyvinkin kavennettavissa...OK, nyt riittää valitus. Mutta hyvää fudiskesää kaikille, ja muistakaa: ENGLANTI voittaa MM-skabat!!!

9

952

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miklu

      Niin, katsomot täyttykää! Lippujen hinnat vois laskee tasolle 2-8 euroo, niin johan tapahtuis ihmeitä. Täydet katsomot saa pelaajat panostaan lisää harjoitteluun, tekniikkaan, pallonkäsittelytaitoon. Sitten vois Suomikin alkaa päästä mukaan isoihin kisoihin.

      • Erkkki

        En jaksaisi lähteä katsomaan suomalaista jalkapalloa vaikka maksettaisiin 5 euroa. On se niin huonotasoista. Espanjan liigan tms. ottelun pääsylipusta voisin kyllä maksaa kohtalaisesti.


    • uusi katsoja

      Kävin katsomassa Veikkausliigan pelin ja täytyy sanoa, että ei ne kyllä osaa pelata jalkapalloa ulkomaalaisia lukuunottamatta. Tekniikkataitojen puute oli tyrmistyttävää. Ei ole junnuvalmennus pystynyt opettamaan mitään. Hyi hel.... ei taidottomista sätkijöistä voi koskaan tulla jalkapalloilijoita. Sori vaan.

    • vanha molari

      olen samaa mieltä kanssasi että taso ei välttämättä ole huonoa vaan se johtuu juuri yleisön puutteesta olen itse vanha pelaaja ja kyllästynyt tähän lässytykseen,jäähallissa on 13.000 ihmistä lätkässä ja kun menin ruotsiin
      AIK:sarjaavaukseen yleisöä oli 26.000 että on eroa,
      koska wiganilla ja toisilla englantilaislla joukkueilla ei edes mahdu tuota yleisömääärää stadionille,on outoa ettei suomessa saada 5000 ihm.keskiarvoa liigaan. olen menettänyt jo toivoni seuraavista suurkisoista ja suunnannut katseeni Ruotsiin ja suosikki on jo selvillä oli kyseessä jääkiekko tai jalkapallo niin arvokisoissa ollaan toisinkuin suomi vain jääkiekossa mutta kohtahan alkaa jalkapallon MM-kisat ja ruotsi mukana mutta missä suomi.
      t.vanha molari

    • onneton

      miten on mypa haka katsojat tehtaat kiinni kentät kiinni.se siitä

    • Tämä on

      Miksi Suomi on huono jalkapallossa?

      Miksi Kanada ja USA on huono jalkapallossa?

      Ovat ainoat länsimaaat, joissa eurooppalainen jalkapallo ei ole ykköslaji. Suomessa on myös syöpä nimeltä pesäpallo. Suomi on pieni maa, ei riitä kykyjä liian moneen lajiin.

      Capisce?

      • kyllä hyviä

        futiksessa, mutta se on kuitenkin pieni laji siellä. Maajoukkue on FIFAn rankingissa yllättävän korkeella.


      • Juha
        kyllä hyviä kirjoitti:

        futiksessa, mutta se on kuitenkin pieni laji siellä. Maajoukkue on FIFAn rankingissa yllättävän korkeella.

        tuo Jenkkien Fifa korkea ranking perustuu siihen että ne pelaa paljon ystävyysturnauksia pieniä bananivaltioita vastaan josta saavat ranking pojoja. Tuosta voi vähentää ainakin 20 sijaa niin päästään oikeammalle tasolle.


    • lajit

      vie lahjakkaan urheilullisen aineksen. Parhaiten nuoruudestani mieleen jäänyt ottelu oli se kun kaupungin jalkapallo- ja jääkiekkojoukkueet pelasivat vastakkain, kiekkoilijat voittivat 5-2. Mikähän olisi ollut tulos, jos olisi pelattu jääkiekkoa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      278
      14573
    2. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      155
      4058
    3. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      130
      3821
    4. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      170
      1728
    5. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      407
      1706
    6. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      35
      1659
    7. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      49
      1346
    8. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1111
    9. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      63
      1099
    10. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      120
      1088
    Aihe