MIKSI suomi on niin huono?

kyllä tympii

Meinaan siis tätä meidän "futiskulttuuria", tai pikemminkin sen puutetta. Katsomossa ei näy ihmisiä (tai jos sinne joku eksyy, niin sit ollaan hiljaa) ja valitusta kuulee, "että taso on huono" tai "suomessa pelataan potkupalloa" jne...Kun vaan jostain saataisiin se into lähteä sinne katsomoon, kyllä ne äijät osaa pelata. Itse uskon että kun katsoja määrät nousee, seurat saa tietysti enemmän rahaa, sitä kautta pelaajat suomessa ansaitsee paremmin, ja ehkäpä se myös sitä kautta tuottaa parempia pelaajia!
Jos nyt taas verrataan rakkaaseen Ruotsiin, missä asiat on aikas hienosti hoidettu, eli katsojia riittää, pelaajille maksetaan mukavasti, ja onpa Ruotsilla ihan mukavsti jo arvokisa menestystä, ja ennenkaikkea kokemusta monista arvokisoista! Ei sen kuilun pitäis olla Suomen ja Ruotsin välillä niin iso, mutta se vaan on, mutta se on hyvinkin kavennettavissa...OK, nyt riittää valitus. Mutta hyvää fudiskesää kaikille, ja muistakaa: ENGLANTI voittaa MM-skabat!!!

9

960

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miklu

      Niin, katsomot täyttykää! Lippujen hinnat vois laskee tasolle 2-8 euroo, niin johan tapahtuis ihmeitä. Täydet katsomot saa pelaajat panostaan lisää harjoitteluun, tekniikkaan, pallonkäsittelytaitoon. Sitten vois Suomikin alkaa päästä mukaan isoihin kisoihin.

      • Erkkki

        En jaksaisi lähteä katsomaan suomalaista jalkapalloa vaikka maksettaisiin 5 euroa. On se niin huonotasoista. Espanjan liigan tms. ottelun pääsylipusta voisin kyllä maksaa kohtalaisesti.


    • uusi katsoja

      Kävin katsomassa Veikkausliigan pelin ja täytyy sanoa, että ei ne kyllä osaa pelata jalkapalloa ulkomaalaisia lukuunottamatta. Tekniikkataitojen puute oli tyrmistyttävää. Ei ole junnuvalmennus pystynyt opettamaan mitään. Hyi hel.... ei taidottomista sätkijöistä voi koskaan tulla jalkapalloilijoita. Sori vaan.

    • vanha molari

      olen samaa mieltä kanssasi että taso ei välttämättä ole huonoa vaan se johtuu juuri yleisön puutteesta olen itse vanha pelaaja ja kyllästynyt tähän lässytykseen,jäähallissa on 13.000 ihmistä lätkässä ja kun menin ruotsiin
      AIK:sarjaavaukseen yleisöä oli 26.000 että on eroa,
      koska wiganilla ja toisilla englantilaislla joukkueilla ei edes mahdu tuota yleisömääärää stadionille,on outoa ettei suomessa saada 5000 ihm.keskiarvoa liigaan. olen menettänyt jo toivoni seuraavista suurkisoista ja suunnannut katseeni Ruotsiin ja suosikki on jo selvillä oli kyseessä jääkiekko tai jalkapallo niin arvokisoissa ollaan toisinkuin suomi vain jääkiekossa mutta kohtahan alkaa jalkapallon MM-kisat ja ruotsi mukana mutta missä suomi.
      t.vanha molari

    • onneton

      miten on mypa haka katsojat tehtaat kiinni kentät kiinni.se siitä

    • Tämä on

      Miksi Suomi on huono jalkapallossa?

      Miksi Kanada ja USA on huono jalkapallossa?

      Ovat ainoat länsimaaat, joissa eurooppalainen jalkapallo ei ole ykköslaji. Suomessa on myös syöpä nimeltä pesäpallo. Suomi on pieni maa, ei riitä kykyjä liian moneen lajiin.

      Capisce?

      • kyllä hyviä

        futiksessa, mutta se on kuitenkin pieni laji siellä. Maajoukkue on FIFAn rankingissa yllättävän korkeella.


      • Juha
        kyllä hyviä kirjoitti:

        futiksessa, mutta se on kuitenkin pieni laji siellä. Maajoukkue on FIFAn rankingissa yllättävän korkeella.

        tuo Jenkkien Fifa korkea ranking perustuu siihen että ne pelaa paljon ystävyysturnauksia pieniä bananivaltioita vastaan josta saavat ranking pojoja. Tuosta voi vähentää ainakin 20 sijaa niin päästään oikeammalle tasolle.


    • lajit

      vie lahjakkaan urheilullisen aineksen. Parhaiten nuoruudestani mieleen jäänyt ottelu oli se kun kaupungin jalkapallo- ja jääkiekkojoukkueet pelasivat vastakkain, kiekkoilijat voittivat 5-2. Mikähän olisi ollut tulos, jos olisi pelattu jääkiekkoa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5097
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      24
      3446
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      32
      2771
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      58
      1800
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1576
    6. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1362
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1346
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      241
      1321
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      73
      1058
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      54
      945
    Aihe