MIKSI suomi on niin huono?

kyllä tympii

Meinaan siis tätä meidän "futiskulttuuria", tai pikemminkin sen puutetta. Katsomossa ei näy ihmisiä (tai jos sinne joku eksyy, niin sit ollaan hiljaa) ja valitusta kuulee, "että taso on huono" tai "suomessa pelataan potkupalloa" jne...Kun vaan jostain saataisiin se into lähteä sinne katsomoon, kyllä ne äijät osaa pelata. Itse uskon että kun katsoja määrät nousee, seurat saa tietysti enemmän rahaa, sitä kautta pelaajat suomessa ansaitsee paremmin, ja ehkäpä se myös sitä kautta tuottaa parempia pelaajia!
Jos nyt taas verrataan rakkaaseen Ruotsiin, missä asiat on aikas hienosti hoidettu, eli katsojia riittää, pelaajille maksetaan mukavasti, ja onpa Ruotsilla ihan mukavsti jo arvokisa menestystä, ja ennenkaikkea kokemusta monista arvokisoista! Ei sen kuilun pitäis olla Suomen ja Ruotsin välillä niin iso, mutta se vaan on, mutta se on hyvinkin kavennettavissa...OK, nyt riittää valitus. Mutta hyvää fudiskesää kaikille, ja muistakaa: ENGLANTI voittaa MM-skabat!!!

9

941

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miklu

      Niin, katsomot täyttykää! Lippujen hinnat vois laskee tasolle 2-8 euroo, niin johan tapahtuis ihmeitä. Täydet katsomot saa pelaajat panostaan lisää harjoitteluun, tekniikkaan, pallonkäsittelytaitoon. Sitten vois Suomikin alkaa päästä mukaan isoihin kisoihin.

      • Erkkki

        En jaksaisi lähteä katsomaan suomalaista jalkapalloa vaikka maksettaisiin 5 euroa. On se niin huonotasoista. Espanjan liigan tms. ottelun pääsylipusta voisin kyllä maksaa kohtalaisesti.


    • uusi katsoja

      Kävin katsomassa Veikkausliigan pelin ja täytyy sanoa, että ei ne kyllä osaa pelata jalkapalloa ulkomaalaisia lukuunottamatta. Tekniikkataitojen puute oli tyrmistyttävää. Ei ole junnuvalmennus pystynyt opettamaan mitään. Hyi hel.... ei taidottomista sätkijöistä voi koskaan tulla jalkapalloilijoita. Sori vaan.

    • vanha molari

      olen samaa mieltä kanssasi että taso ei välttämättä ole huonoa vaan se johtuu juuri yleisön puutteesta olen itse vanha pelaaja ja kyllästynyt tähän lässytykseen,jäähallissa on 13.000 ihmistä lätkässä ja kun menin ruotsiin
      AIK:sarjaavaukseen yleisöä oli 26.000 että on eroa,
      koska wiganilla ja toisilla englantilaislla joukkueilla ei edes mahdu tuota yleisömääärää stadionille,on outoa ettei suomessa saada 5000 ihm.keskiarvoa liigaan. olen menettänyt jo toivoni seuraavista suurkisoista ja suunnannut katseeni Ruotsiin ja suosikki on jo selvillä oli kyseessä jääkiekko tai jalkapallo niin arvokisoissa ollaan toisinkuin suomi vain jääkiekossa mutta kohtahan alkaa jalkapallon MM-kisat ja ruotsi mukana mutta missä suomi.
      t.vanha molari

    • onneton

      miten on mypa haka katsojat tehtaat kiinni kentät kiinni.se siitä

    • Tämä on

      Miksi Suomi on huono jalkapallossa?

      Miksi Kanada ja USA on huono jalkapallossa?

      Ovat ainoat länsimaaat, joissa eurooppalainen jalkapallo ei ole ykköslaji. Suomessa on myös syöpä nimeltä pesäpallo. Suomi on pieni maa, ei riitä kykyjä liian moneen lajiin.

      Capisce?

      • kyllä hyviä

        futiksessa, mutta se on kuitenkin pieni laji siellä. Maajoukkue on FIFAn rankingissa yllättävän korkeella.


      • Juha
        kyllä hyviä kirjoitti:

        futiksessa, mutta se on kuitenkin pieni laji siellä. Maajoukkue on FIFAn rankingissa yllättävän korkeella.

        tuo Jenkkien Fifa korkea ranking perustuu siihen että ne pelaa paljon ystävyysturnauksia pieniä bananivaltioita vastaan josta saavat ranking pojoja. Tuosta voi vähentää ainakin 20 sijaa niin päästään oikeammalle tasolle.


    • lajit

      vie lahjakkaan urheilullisen aineksen. Parhaiten nuoruudestani mieleen jäänyt ottelu oli se kun kaupungin jalkapallo- ja jääkiekkojoukkueet pelasivat vastakkain, kiekkoilijat voittivat 5-2. Mikähän olisi ollut tulos, jos olisi pelattu jääkiekkoa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      128
      2177
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      344
      1811
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      38
      1488
    4. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      29
      1295
    5. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1163
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1133
    7. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      26
      926
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      327
      867
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      104
      810
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      722
    Aihe