Sähkö, sähkö...

Noniin...sitten taas "sarjassamme sahko" jne...Onko kukaan nahnyt leffaa nimelta "LD 50 - Lethal Dose"?

Ihan aluksi sanon, etta MINUN teoriani eivat perustu kyseiseen leffaan, mutta leffan eilen nahtyani huomasin, etta ilmeisesti leffan tekija(t) on pitkalti "paininut" samojen kysymysten parissa kuin minakin.

Eli mihin todella perustuu se leffassa tapahtuva "kauko-ohjattu, itseaiheutettu poltergeist"...siina leffassahan joukko nuoria joutuu vangiksi maanalaiseen "bunkkeriin", jossa eras "hullu tiedemies, joka tutki rajailmioita" (kuten kuoleman jalkeista elamaa), piti koekaniineina muutamia ihmisia ja lopputuloksena oli se, etta ELAVA ihminen pystyi aikaansaamaan voimakkaita sahkoimpulsseja ja paineen muutosta ymparistossaan, jotka sitten (siina leffassa) johtivat jopa tuhoisiin seurauksiin.
71047
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

ja jälleen kerran noita-nainen antaa oman kehun haisea! Eiköhän anneta hänelle nyt kunnon ablodit niin toivottavasti pitää taas turpansa kiinni hetken aikaa.

Äänestä

se perustuu taas kerran tositapahtumiin, sillähän se on selvitetty ja päätelty.

leffat on leffoja suurin osa on mielikuvituksen tuotosta, osa perustuu totuuksiin mutta perustuu vain se ei tarkoita että tilanteet juuri kuvaa sitä totuutta vaan että siellä on pieni totuuden poikanen mukana, loput siitäkin perustuvasta leffasta on kuvitelmaa eli prosenteissa ehkä 5 olis totta ja 95 väritystä.

Äänestä
  • niin ja se pieni 5% tässä tapauksessa on varmaan se sädekimppu jolla joku heittelee ajatuksen voimalla paistinpannuja pitkin keittiöö tms, ja sekin on selvää että varmaan leffa on noita naisesta kun vihjaa että mistähän on keksitty perusta leffalle, ja kertoo perään että omaa samat kyvyt kun leffassa. mene noita roviolle sinne sä kuulut.

    Äänestä

  • No TOTTAKAI leffat on leffoja! Sita vain, että kun taalla oli naita "sahkotekniikan ekspertteja" aikaisemminkin, niin olisi hauskaa kuulla lisaa siita, miten ihmisen omat sahkoiset hermoimpulssit liittyvat sahkomanipulaatioon ja paineen muutokseen...?

    Kaikki se, mita tuossa leffassa nain, todellakin oli jarkeenkaypaa. Olkoonkin leffa - se perustui fysikaalisiin ilmioihin, jotka ovat OLEMASSA.

    Äänestä

  • pieni on,, kirjoitti:

    niin ja se pieni 5% tässä tapauksessa on varmaan se sädekimppu jolla joku heittelee ajatuksen voimalla paistinpannuja pitkin keittiöö tms, ja sekin on selvää että varmaan leffa on noita naisesta kun vihjaa että mistähän on keksitty perusta leffalle, ja kertoo perään että omaa samat kyvyt kun leffassa. mene noita roviolle sinne sä kuulut.

    En meinannut ensin edes vaivautua vastaamaan, mutta siis "LD 50 - Lethal Dose" - lainaa/osta ihmeessa oma DVD.:)

    Nayttelijoina mm. Katharine Towne, Melanie Brown, Tom Hardy, Ross McCall...jne...jne...

    Äänestä

Uskon kyllä, että ainakin sähkömagnetismilla saa erilaisia ilmiöitä tapahtumaan. Ja on saatukin, kun koehenkilön aivot on altistettu voimakkaalle sähkömagnetismille. Koehenkilö saattaa kokea peräti uskonnollisen hurmostilan, samoin voi olla että henkilö tuntee, ettei ole huoneessa yksin (vainoharhoja). Koehenkilön tuntemukset vaihtelevat ihmisestä riippuen.

Samoin on havaittu, että silloin kun maapallo on altistuneena suuremmalle sähkömagnetisimille kuin normaalisti (kun aurinkotuulet ovat voimakkaimmillaan), ihmiset tekevät enemmän esim. kummitushavaintoja ja kokevat/aistivat muita "yliluonnollisia" ilmiöitä. Mutta nämä ovat subjektiivisia kokemuksia, eli kaikki tapahtuu ihmisen aivoissa.

Aiheesta oli (mielestäni asiallinen) dokumentti televisiossa ehkä noin vuosi sitten.

Tämä nyt ei suoranaisesti liitty ihmiseen kykyyn aiheuttaa itse sähköisiä ilmiöitä, mutta jotain yhteyttä sähköllä ja rajatiedon ilmiöillä näyttäisi olevan.

Äänestä

Pienenä pelkäsin kauhiasti,kun olin Hymy-lehdestä lukenut miehestä,joka kertoi että sähkörasioiden kautta tulee sähköisiä ihmisiä ja se mies pystyy niitä komentamaan...Iuh!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Noita-Nainen. kirjoitti:

Noniin...sitten taas "sarjassamme sahko" jne...Onko kukaan nahnyt leffaa nimelta "LD 50 - Lethal Dose"?

Ihan aluksi sanon, etta MINUN teoriani eivat perustu kyseiseen leffaan, mutta leffan eilen nahtyani huomasin, etta ilmeisesti leffan tekija(t) on pitkalti "paininut" samojen kysymysten parissa kuin minakin.

Eli mihin todella perustuu se leffassa tapahtuva "kauko-ohjattu, itseaiheutettu poltergeist"...siina leffassahan joukko nuoria joutuu vangiksi maanalaiseen "bunkkeriin", jossa eras "hullu tiedemies, joka tutki rajailmioita" (kuten kuoleman jalkeista elamaa), piti koekaniineina muutamia ihmisia ja lopputuloksena oli se, etta ELAVA ihminen pystyi aikaansaamaan voimakkaita sahkoimpulsseja ja paineen muutosta ymparistossaan, jotka sitten (siina leffassa) johtivat jopa tuhoisiin seurauksiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu