Raiskaus

Tämä on varmaan väärä palsta-mutta ystäväni on raiskattu 12 vuotta sitten 16-vuotiaana. Onko vielä mahodllista nostaa syyyte, ja laittaa ihminen edesvastuuseen. Vai onko jo liian myöhäistä?
6928
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kysymys on lähinnä siitä onko kyseessä ollut törkeä raiskaus. Siinä on mahdollista 15 vuoden ajan nostaa syyte. Jos kyseessä ei kuitenkaan ole törkeä raiskaus, on aika mennyt umpeen 5-10 vuoden jälkeen.

Äänestä
  • En tiedä mikä on törkeä raiskaus mutta kuulemma olivat tutun tuttuja-samassa saunssa-tai mies ei ollut-mutta tuli tyttöjen vuorolle-yhtäkkiö mies pakotti tytön tähän-eikö se ole tarpeeksi törkeää? ei ehkä lain silmissä. Mutta hän ei 16 vuotiaana ehkä osannut kertoa tästä kellekään. Nyt aikuisena mies pitäisi laittaa edesvastuuseen-tytölläon todella pahat traumat!!

    Äänestä

  • mie taas kirjoitti:

    En tiedä mikä on törkeä raiskaus mutta kuulemma olivat tutun tuttuja-samassa saunssa-tai mies ei ollut-mutta tuli tyttöjen vuorolle-yhtäkkiö mies pakotti tytön tähän-eikö se ole tarpeeksi törkeää? ei ehkä lain silmissä. Mutta hän ei 16 vuotiaana ehkä osannut kertoa tästä kellekään. Nyt aikuisena mies pitäisi laittaa edesvastuuseen-tytölläon todella pahat traumat!!

    Tuskinpa hän tosin laittaa syytettä-eihän häntä kukaan enää usko vuosien jälkeen-mutta raiskaus oli-ja vieläpä hengailee Lahdn kaduilla tuo mies-diilailee huumeitaan. Todella oksettavaa!! Mutta milläs todistaa-joten ei varmaan ystäväni laita elämäänsä pilalle ja laita syytettä, ottaen huomioon miten tällaiseen suhtaudutaan.

    Äänestä

Ja jottei kantani tulisi epäselväksi-minua oksettaa raiskaajat-olette pahinta pohjasakkia, ette edes tiedä miten pilaatte nuorten tyttöjen elämän. Teille se on pieni hetki hurmaa, nuori ihminen kantaa taakkaa koko elämän, jonka te olette pilannut!! Jos itsestäni olisi kiinni olisitte kaikki edesvastuussa. Ja 16-v tyttö vielä jonkun 50:sen raiskaamana-oksettavaa!!!!!!!!!!!!!!!!

Äänestä
  • Rikosasioissa syytteen voi nostaa vain syyttäjä, ei uhri. Jos syyttäjä tai poliisi tekee tutkinnan jälkeen syyttämättäjättämispäätöksen antaa se ROL:n 14 pykälän mukaan sitten uhrille oikeuden nostaa itse syyte, ei ennen.
    Onko juttu sitten vanhentunut vai ei, selviää vain esitutkinnassa ? Eli jos haluat saada sen selville, niin pako on tehdä se rikosilmoitus.

    Äänestä

koskaan ei ole liian myöhäistä itse jouduin raiskatuksi 13 vuoden iässä ja voin sanoa kokemuksesta että raiskausta ei unohda koskaan. olen nyt 32 vuotias mutta teko palaa mieleeni joka päivä enkä ole ikinä päässyt yli menkää heti poliisille ja tehkää ilmoitus

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuttavani... kirjoitti:

Tämä on varmaan väärä palsta-mutta ystäväni on raiskattu 12 vuotta sitten 16-vuotiaana. Onko vielä mahodllista nostaa syyyte, ja laittaa ihminen edesvastuuseen. Vai onko jo liian myöhäistä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu