Kuulin, että Finnmatkat lentää ensitalvena omalla koneella Dubaihin, eli ei enää aurinkomatkalaisten kanssa. Lähtö on aamulla taisi olla 7.50 HKI ja lento kestää 8 ½ tuntia, koska välilasku Tukholmassa. Poistulo on 6 ½ tuntia ilman välilaskua. Eli ei enää yölentoa mennessä. Harmi, sillä nyt yksi päivä menee kokonaan matkusteluun... Korjatkaa jos on väärää tietoa.
Finnmatkat
Dubaihin
69226
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eli lento maanantaina klo 8.00 ja perillä ollaan 18.20. Kokonaisia päiviä viikon matkalla jää ti, ke, to, pe, la ja su. Maanantaina on sitten lento klo 20.20 ja lentokentälle lähdetään varmaan joskus 17 aikoihin.
Aurinkomatkat lentää yölennot perjantaina ja sunnuntaina ja esim. perjantailennolla saavutaan joskus 3 aikaan yöllä perille. Eli tuo perjantaikin on ihan kokonainen päivä, kun ollaan jo aamulla siellä. Sen lisäksi jää la, su, ma, ti, ke, to ja seuraavana perjantaina lento lähtee yöllä joskus 4 aikoihin. Eli on 7 kokonaista päivää, Finnmatkoilla vain 6 se ilta mikä ekasta päivästä jää ja sitten se viimeinen aamupäivä ja vähän iltapäivää.
Kuulemma Finnmatkat on vaihtanut lentoajan sen takia, koska ihmiset ovat valittaneet yölennosta! Mielestäni tuo päivälento on kyllä rankempi. Pitää herätä tosi ajoissa ja mennä lentokentälle heti aamuksi, päivälennolla tuskin tulee nukuttua ja aikaa perillä vähemmän. Myös liittymälennot maakunnista Helsinkiin voi unohtaa, sillä tuohon ajankohtaan (aikainen aamu ja perillä Helsingissä yöllä klo 1.10) ei taida liittymälentoja olla.
Meillä on kuitenkin matka varattuna Finnmatkoilta, koska Aurinkomatkoilla oli niin paljon kalliimmat hinnat.
mutta pikkuisen pieleen meni nuo päivät, eli Aurinkomatkoilla lähtö perjantai-iltana 19.35 ja perillä lauantaiaamuna 3.30. Siis koko päiviä jää la, su, ma, ti ,ke ,to, ja pe. Kotiinlähtö perjantain ja lauantain välisenä yönä ja Suomessa ollaan muistaakseni vähän vaille yhdeksän lauantai aamuna.
Vastaavasti sunnuntain lähdöt. Perillä ollaan maanantai aamuna ja ti, ke to , pe , la ja su koko päiviä. Kotiin lähdetään sunnuntain ja maanantain välisenä yönä, ja ollaan maanantaiaamuna Helsingissä.
Elikkä siis, ei voida olla perjantaina jo siellä kun perjantai-iltana vasta lähdetään Helsingistä. : )
Eli vahingossa kirjoitin väärin. Siis lauantai on se ensimmäinen päivä perillä ja vastaavasti lauantaiaamuna lähdetään pois. Tämä siis Aurinkomatkojen perjantailähdöllä.
Onko kenelläkään tietoa saako Finnmatkoilla pitää huoneen siihen asti kunnes on lähtö kentälle. Ennen sai, mutta onko tänä vuonna muuttunut systeemi? Meinaan vaan, että kurjaa jos joutuu luovuttamaan huoneen puoleen päivään mennessä ja lähtö kentälle vasta illemmalla.
Eikos Finnmatkojen lomalennolla pida maksaa kaikista "palveluista" extraa, esimerkiksi aterioista 15 eur? Jos perushinta on edullinen niin nopeasti tulee hintaa naista lisamaksuista, katselin kuvastosta. Omat evaat mukaan, tosin saiko niitakaan ottaa ettei kone sotku?
Olemme olleet Finnmatkojen matkoilla lähes joka vuosi. Kaikki on yleensä mennyt hyvin, mutta jos haluaa "saman hotellin kuin viime vuonna", pitää olla todella aikaisin liikkeellä. Vaikea varata matkaa vuotta etukäteen kun ei ole varma lomista.
http://lentotarjous.net/blogi/?p=14