Nagoyan nähtävyydet?

Kauriina

Okei, eli olemme kaupungissa 3 päivää. Mitkä ovat must jutut, jotka tuohon päivään olisi aiheellista sovittaa? Olen kuullut mainittavan Samurai-linnasta sekä valtavasta huvipuistosta, onko joku ehkä käynyt niissä? Mikä olisi paras tapa liikkua Nagoyassa 3-4 päivää, onko kertaliput julkisiin, vai mitkä?

2

506

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • linna

      oli minulle ainakin pettymys, sillä alkuperäinen pommitettiin toisessa maailmansodassa ja uudelleen rakennettu betonimöhkäle on ennemminkin moderni museo linnasta ja se aikakausista. Jos teillä on mahdollisuus käydä muualla japanilaisessa linnassa niin suosittelen jättämään Nagoyan linnan väliin. Toisaalta sen ympäristö on yhtä suurta kaunista puistoa, joka on kyllä käymisen arvoinen.

      Shintolainen Atsuta Jingu pyhäkkö on ehdottomasti käymisen arvoinen.

      Sakaen kaupunginosassa Nagoyan keskustassa on paljon kauppoja ja isoja tavarataloja, sekä keskuspuiston alle rakennettu kauppakeskus/metroasema, jonka Vie de France leipomosta sain reissuni parasta curryleipää :D

      • omppu

        koskas olet menossa nagoyaan?

        kavin n. kuukaus sitten nagoyassa ja itse pidin linnasta! lahes kaikki linnat japanissa on pommitettu ja poltettu/palaneet moneen kertaan! linnasta loytyi tosin paaljon turisteja... tosin turistimatkalla niita on vaikea valttaa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      88
      2513
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1455
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      84
      1388
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1202
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      923
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      910
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      34
      785
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      102
      781
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      773
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      706
    Aihe