Tervehdys kaikille !
Minulla on ollut pikku tytöstä saakka haavena rakentaa hirsitalo. Löysin taannoin kauniin tontin Hämeestä. Talo tulisi tehdä n. 300 mm paksusta pyörö tyyppisetä hirrestä. Etsin taitavaa tekijää tai ryhmää.
Lisätietoja saatte kirjoittamalla sähköpostiin:
[email protected] tai soittamalla GSM 040-581 9876
ja 0400-617 789
Minulla on ollut pikku tytöstä saakka haavena rakentaa hirsitalo. Löysin taannoin kauniin tontin Hämeestä. Talo tulisi tehdä n. 300 mm paksusta pyörö tyyppisetä hirrestä. Etsin taitavaa tekijää tai ryhmää.
Lisätietoja saatte kirjoittamalla sähköpostiin:
[email protected] tai soittamalla GSM 040-581 9876
ja 0400-617 789
Vastaukset 10
Vanhimmat
Katsos kun kunnon käsinveistäjät on nyt jo 60 vee ! Heiltä taittuu seljät jos he joutuu käsin vääntelemään latvamitaltaan 30 cm:n puita.Puilla pituuttakin lienee arvatenkin vähintään 10 metriä.. Olis pitäny tilata se talo 30 vuotta sitten,niin olis vähän paremmat mahdollisuudet ollu silloin.
Ihmettelet varmaan miksi ei ei oteta veistämöille nuoria töihin vaikka kortistot on työttömiä täynnä?
Kyllä otetaas,mutta ei ne tuu.
Jos kortistoon ilmoitetaan paikka auki ja kehotetaan esim.20 "työnhakijaa" tulemaan työhaastatteluun,niin hyvä on jos 2 tulee.
Hekin aivan kauhistuvat,kun näkevät veistämön työmaan. Sanovat,etteivät ole tällaista hakemassa.Haluavat sellaista työtä jossa saa istua,eikä tarvitse tehdä mitään. Ja jossa palkka juoksee paikalla olemisesta.
He jatkavat kortistossa olemista ja nostavat päivärahaa.Kun kerran sellaiset lait on luotu,että sitä saa kun ei mene töihin.
Se on vissiin niin nykyään,että jo koulussa opetetaan,ettei työtä ole pakko ottaa vastaan.Koska pärjää helpommallakin.
Kyllä se niin on,että jos noin julmasta puusta meinaat talon teettää,niin lamelli-ja sorvimiesten puheille taitaa pitää mennä.Kone kääntelee puuta nappulasta painamalla ja talo valmistuu tehotuotantona pikavauhdilla.
Suomessa taitaa olla mettäkkin jo niin klupitettuja,ettei niistä enää noin suuria honkia löydykkään. Mutta ei hätää. Lamellimiehet liimaa ohkaisia lautoja ja lankkuja yhteen niin paljo,että siitä mötikästä saa sorvatuksi sen 30 centin lamellihirren.
Tai hakoovat puut Venäjeheltä.
Veli Kuningas Haminasta veisti meille 90-luvulla 350 mm hirsistä pyöröhirsimökin. En tiedä tekeekö vielä, mutta ei ole vielä kuusikymppinen.
Muistin paikkakunnan väärin. Hän onkin Luumäeltä eikä Haminasta.
Näin sanoivat jokunen vuosi sitten asiakkaat,kun meiltä mökkinsä tilasivat. Oli tarkoitus Kuninkaalta ottaa,mutta hänen eukko oli perunut kaikki tarjoukset,koska mies istui kehtolavittas e.m. syyn vuoksi. Jatkosta ei tietoa,onko toipunut siihen malliin,että julmia hirsiä kääntelee?
Weistäjä Etelä-Pohjanmaalta
Ei Velkillä ollut vaimoa eikä hän saanut sydänkohtausta vuosia sitten. Velkki menehtyi - sydänoireisiin kylläkin - toukokuussa 2006. Työtä jatkaa Velkin kanssa 30 vuotta töitä tehnyt Antero Suursalmi.
Moikka! Toimin hirsialalla ja tähän löytyy kyllä
tekijät joko Suomesta tai Eestistä. Suomalainen
lähes 60 v. veistäjä tai nuorempia , myös tosi taitavia veistäjiä etelä-Virossa Polvassa. Miten
tukit, meiltä saa kotimaista tiukkasyistä mäntyä tai karjalan keloa. Lähden tänään Elittloppet-ra-
veihin, mutta alkuviikolla soitan Sinulle, kun olen palannut reissusta.terv johannes11
jos paat sen veistämään noin suurta taloa?
Kyllä se todennäköisesti kävelee 90 asteen kulmas sen jälkeen,kun on vääntänyt käsivoimin muutaman ensimmäisen hirren paikalleen ja saanu noirannuolen kromppansa päälle.
Virosta saattais löytyä nuorempia ja tervehempiäkin miehiä kun täältä koto-suomesta.
Täällä suomes työmiehet lähtee siitä,että työ pitää olla vain istumista,eikä tarvitse tehdä mitään. Palkan pitää juosta istumisesta.
[email protected]??
www.willma.com
"Halutessasi voit vuokrata kautamme osaavia rakennusmiehiä- ja muita rakennusalan ammattilaisia."
Meinasit sitten saada suomi24 -palstalta osaavia hirsiveistäjiä joita voit kaupata voitolla eteenpäin? Todella rehellistä meininkiä.
Ainakin kokemusta hommasta on..
http://www.saarenhirsitalot.com/rakentaminen.htm
täytyy kertoa, että Kuninkaan Velkki työstää nykyisin vain taivaallisia hirsikehikoita:(
muuten kyllä komeaa jälkeä teki ja tek hommia viimoseen asti.