Olipa tässä männä perjantaina vieraina kaksi naisystävää söimme, joimme ja kuuntelimme musaa ja tanssimme (3kpl. naisia paikalla) Asun 4:nnessä kerroksessa. Noin klo. 2.30 2. kerroksen rouva neiti tms. takoo nyrkeillä oveani ja on aiheesta(?) vihainen. OK. Laitan musiikit pois ja kerron hänelle, että seurueellemme riittää keskustelu. Ystäväni jäävät yökylään. Ei käynyt hänelle mikään ja siinä samassa hän rupesi sättimään minua "onko sinulla mitään vuorokausirytmiä?",joka on mielestäni henkilökohtaisuuksiin menemistä. Varsinkin kun en näe häntä kun kerran vuodessa oven takana valittamassa. Loppui minunkin kunnioitukseni häntä kohtaan: Taisin häntä kehottaa soittamaan isännöitsijälle ja mainitsin samalla salaperäisistä valituslappusista joita joskus ilmestyy alakerran oveen. No, kävimme levolle ja klo. 7 huudatimme noin 5 minuuttia stereoita ja puolen tunnin kuluttua tulivat poliisit, jotka totesivat että, piti tulla tänne kovan musiikin takia ja täällä on nyt on kaikki ok ja te voitte kaikki jäädä tänne(halusiko valittaja meidät putkaan, vai mikä oli idea?), ja hyvää päivänjatkoa. Olen kiertänyt naapureita kyselemässä onko ollut häirötä ja ketään emme ole häirinneet. Ihmeellisintä siinä on ,että seinänaapuritkin ovat nukkuneet. Tämä valittaja rouva on kaiken lisäksi herättänyt omat naapurinsa lauantai aamuna ja kysellyt kuinka meni viimeyö. Naapuri ihmeissään että nukuttu, ja rouva/neiti (?)puhelemaan, että soitetaan ensikerraalla yhdessä poliisit. Naapuri oli aika unissaan ja ihmeissään. Että joo, juhlia pidän 1-2 kertaa vuodessa enempää ei ole valitettavasti aikaa enkä ole paikallakaan. Kyseinen henkilö on käynyt oven takana 2004 ja 2005-syksyllä. Että meteli ei kovin "jatkuvaa" ole..Loputa kuitenkin isännöitsijä soitti ja antoi "suullisen" varoituksen. Miksi meteli kuuluu vain yhteen huoneistoon? Kertokaa..
Äkäinen alakerran eukko..
hirveä häirikkö..
544142
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 54
Vanhimmat
muut asukkaat eivät kehtaa sanoa mitään, vaan kärsivät hiljaisina sinun metelöinnistäsi. Kerrot itsekin että soititte täysillä stereoita...... Iskikö sinuun pieni pelko kun joku rupeaa valittamaan ja ihan poliisitkin tulivat paikalle?? Voi rassua.
Jaa-a, kun hekin elävät ja juhlivat ja pari heistä käy jopa kylässäkin meillä ja muita tunnen taas ystävieni kautta, voisinpa sanoa, että olen mielestäni aika hyvissä väleissä heidän kanssaan. Jos olen häirinnyt yhtä niin eikö hyvän naapurisovun edun mukaista ole kysyä onko tuottanut häiriötä myös muille?..eikä hiipiä syyllisen näköisenä pitkin nurkkia. Poliiseista sen verran, kun en koe tehneeni mitään pahaa, niin en "rassu" niitä oikein osaa edes pelätä. Lähinnä kysymys on siitä pitääkö koko rappukäytävän elää yhden "menopaussi" tyypin ehdoilla. On nääs valitellu aika herkästä muillekin. Ja poliisit soittaisin itse jos kuulisin kirkumista tms. että jonkun henki olisi uhattuna.
"menopaussi"tyypin mukaan. No, pitääkö elää sinunkaan tapojesi mukaan? VITTU MINKÄLAISIA LUUPÄITÄ, luulisi aikuisilla olevan JÄRKEÄ PÄÄSSÄ! Vai oletko joku parikymppinen ääliö?
Kukas sitä "kamuistaan" valittais, vaikka tiedän kyllä päinvastaisenkin tapauksen. Jokaisella tulee mitta joskus täyteen.
Sinun kirjoituksistasi päätellen sinulla on mitta jo täynnä, kun pitää sinne jo oikein vittua mukaan vetää. Vai oletkos se kyseinen menopaussi ihminen. En ole parikymmpinen ääliö olen 41 vuotias(ääliö Sinulle)ja pian itsekin paussi iässä, jokaiselle kello käy. "Kamujen" ja muidenkin rappulaisten kanssa naureskeltiin ennen joulua ilmestyneelle"SINÄ JOKA KÄYT SUIHKUSSA 23 JÄLKEEN! SÄÄSTÄ VETTÄ..LOTRAAT PUOLI TUNTIA JNE. Oli siinä joulumielellä taas oltu..Jos meinaat, että muiden pitäisi elää minun ehdoilla vai meidänkö pitää elää kenen ehdoilla? Vai pitäisikö meidän kaikkien keskenämme valitella puolin ja toisin. Koko kerroksella taitaa olla korvatulpat jemmassa..hähähähhää
kannattaa valittaa tänne - tännehän voi kertoa ihan mitä vaan, valehdella vaikka ikänsä.
Ikääni en valehdellut ja valittamisella keskenään tarkoitin meitä muita naapureita, jotka pärjäämme keskenään, Eli pitäisikö meidän alkaa keskenämme valittelemaan?
soittaminen on yksi keino saada sinulle merkintä(laitokselta saa listan kuinka monta kertaa poliisit ovat joutuneet käymään kyseisessä asunnossa), ja tarpeeksi monta kun niitä on niin auttavat häädön antamisessa sinulle. Hyvää päivän jatkoa!
Ai, olimpas yksinkertainen kun en tuota tajunnut. Totta kai tarvitaan mustaa valkoiselle. kiitos neuvosta, jos joskus joudun valittamaan paljonkin nyt tiedän "pelata oikein" Hyvää päivän jatkoa sinullekin
olla niitä tyhmiä itseensä käpertyjiä jotka eivät juurikaan ajattele muita ihmisiä.Tulee kaikenlaista mieleen siitä kun kolme naista tollai tanssahtelee,yöllä.Päättyikö tanssahtelu kimppakivaan?
käpertyjä, lesbo, huora ,työtön, juoppo, epäsosiaalinen, omaan napaan tuijottaj ja itsekäs sellainen. Kiitos kuin loitte minulle uuden identiteetin, nyt sitten totuttelemaa yuohon uuteen elämään.
Joka kerrostaloon kuuluu aina ainakin yksi tällainen
"kultakorva" jonka ainoa huvi elämässä on korva
seinässä kiinni kuunnella ääniä naapurista.
Ja valittaa ja valittaa kaikesta.
Älä tee mitään asian hyväksi; kokemus on opettanut
ettei niille mikään riitä, korkeintaan vaihtavat
valituksensa kohdetta.
koska alakertaan kuuluvat yläkerran äänet aina paremmin kuin mihinkään muuhun huoneistoon. Ääni kai kulkee siinä suunnassa paremmin. Askelten ääni kuuluu meilläkin yläkerrasta tänne alakertaa oikein hyvin. Ja varsinkin kantapäiden. Jos yläkerran tyyppi pudottaa jotakin lattialle se kuuluu tosi hyvin. Jos laittaa pistorasiaan johdon, kuuluu sekin. Muista huoneistoista ei todellakaan kuulu. Jos yläkerrassa olisi tanssit, pitäisi kyllä ostaa korvatulpat, varsinkin yöllä. Ymmärrän, että naapuriasi otti hermoon, varsinkin jos haluaisi nukkua...!
Miehet muuten kävelee usein kantapäillään. Eikö voisi vähän tasapainottaa sitä askeltamista. Joskus tuntuu, että tullaan lattian läpi. Terveisiä.
on elettävä niin hiljaa, ettei häiritse naapuria. Niin se vaan on. Jos haluaa meluta enemmän, täytyy hankkia omakotitalo.
Jos kerrostaloasumiseen liittyviä elämisen ääniä ei kärsi kuunnella, niin sitten kannattaa muuttaa omakotitaloon. Se kannattaa kyllä hankkia kaukaa muusta asutuksesta, sillä nappurista voi kantautua ääniä pihalta. :)
ja kaiken läpi tunkeva jympytys ei ole elämän ääniä. Se on itsekkään ja muiden elämää terrorisoimaan pyrkivän narsistisen ja luonnehäiriöisen ihmisen yritys saada kontakti muihin ihmisiin. Valitettavasti tapa on väärä ja tuottaa vain vihaa.
Kerrostaloissa on säännöt, joita on noudatettava ja möykkääjät muuttakoot muualle häädettynä tai vapaaehtoisesti. Onneksi nämä säännöt ovat olemassa.
Siis kuuntelitte musaa klo 2.30? Minä en olisi tullut hakkaamaan ovea vaan soittanut suoraan poliisit. Usko huviksesi, mutta äänet kuuluvat kerrostalossa yllättävän hyvin. Varsinkin joku stereoiden jytke. Ja vaikka kuinka oli perjantai-ilta, juolahtiko pieneen mieleenkään, että jollain naapureista saattoi olla aamuvuoro lauantaina. Miksi luulet että kerrostaloissa on tietyt kellonajat, jolloin pitää olla hiljempää? Ajatteletko koskaan muita ihmisiä vain aina omaa viihtymistäsi? Ja tuollainen stereoiden huudattaminen aamulla kostoksi osoittaa vain sen, että olet melkoisen lapsellinen.
Et varmaankaan ymmärtäny kaikkea mitä kirjoitin. Kerroinko soittaneeni stereoita kostoksi? Juu äänet varmaan kuuluu, mutta kaksi kerrosta alemmaksi ja seinänaapurit unessa? Ei mahdu minun pieneen kallooni, kuten ei sekään(näköjään), että jollakin taisi todella olla aamuvuoro lauantaina. Luulisin, että hiljaisuus on siksi, jotta kaikilla olisi tilaisuus "hieman levätä." Ajattelen myös muiden viihtymistä ja olen iloinen jos kuuluu puheensorinaa/musaa ja muillakin on juhlia, koska ne eivä minua häiritse. Jos juhliminen on jatkuvaa se on eri asia, muttaa kerran vuodessa? Monet suomalaiset tosin haluavat elää tosi hiljaisessa kodissa, varmaankin johtuu siitä , koska tämä on harvaan asuttu maa ja hiljaisuuteen on muutenkin totuttu. Monet ovat maalta kotoisin ja on shokki varmaan muuttaa meluisaan kaupunkiin. Itselläni korvatulpat toimii, jos on aamuvuoro en jaksa nousta huutamaan naapureille.
osoittavat sen, että et osaa ajatella ketään muuta kuin itseäsi. Jos seinänaapurisi ovat kanssasi parhaita ystäviä, he tuskin rupeavat sulle ryppyilemään.
Itselläni on kaksi kerrosta ylempänä naapurina 41v äijä, ja sillä tyypillä kun on niitä yöjuhlia niin kyllä kuuluu kaksi kerrosta alaspäin musiikit ym. riekkumiset, itse asiassa kuuluu läpi talon!!!!
Siksi toisekseen, jos tämä yöjuhliminen on sun kohdallas niin harvinaista ja muutenkin elelet ihan sävyisästi häiritsemättä muita (?), niin miksi tästä yhdestä kerrasta sitten nostat tällaisen haloon? Rassukan itsemääräämisoikeutta ja hyvän naapurin mainetta on nyt loukattu!
Äänillä on erikoinen tapa liikkua kerrostalossa. Kun meidän alakertamme soittaa musaa, se kuuluu meidän yläkertaan saakka. Saimme itse siitä kerran huomautuksen yläkerraltamme, koska kuvittelivat - luonnollisesti - että me jytäsimme yöllä.
Joskus äänet voivat kantautua lähinnä vain yhteen suuntaan.
Kuinka niin ajattelen vain itseäni? Jos minulle on valitettu, vähin mitä voin tehdä, kysyä ihmisiltä ovatko he tulleet häirityksi, jos ovat pyydän anteeksi. On myös "kavereita" 1-3 kerroksessa, jos jostain syystä ajattelette , että meillä on täällä joku "hulinajengi", joka juhlii keskenään. Kyseinen täti on valitellut muillekin ja taas nämä naapurit elävät "kusi sukassa" seinänaapurina hänen kanssaan..kaikki nauravat hänen(mm.suihkussakäynti) lappusilleen. Kuka ajattelee ja ketä? Koko rappu häntä vai..minun istsmääräämisoikeutta tai "hyvän naapuri mainetta" ei ole loukattu. Olen ihminen, joka aina pyrkii selvittämään asiat ja on kaikkien kannalta mukavampi asustella kun ei tarvitse kyräillä esim. rapussa kohdatessa.
naapureiden kanssa, että äänet kulkevat pystysuoraan kovempaa ja vaakasuoraan taas hiljempaa. Mielenkiintoista, voisikohan joku joskus selittää, joku fyysikko meinaan.
asioita selvittelet? Ollaanko me sinun naapureitasi?
Kaikista yksinkertaisinta on, kun juhlit vähän hiljaisemmin ja otat muut huomioon. Olen edelleen sitä mieltä että sinun kamunaapurisi eivät vain halua sanoa että juu kyllä se sun juhlintasi meidätkin herätti. Eikä ole normaalia sekään että asunnossaan ja kodissaan joutuu naapurin takia korvatulppia pitämään!
Ja edelleen, jos kyse oli vain yksittäisestä tapauksesta sinun kohdallasi miksi hiilestyt? Ja miksi valitat täällä? Mene puhumaan sen menopaussi (sinun ilmaisusi) tyypin kanssa. Kutsu vaikka seuraaviin bileisiin hänet mukaan!
pysty- ja vaakasuora. Nimittäin tässäkin talossa kun asukkaat vaihtuivat niin jopa rupesi yläkerran häirikkö saamaan jopa vierusnaapuriltaan huomautuksia liian kovaäänisestä juhlimisesta. Ennemminkin asia on niin, että ei viitsitä/haluta/uskalleta ruveta riitasille naapurin kanssa, eli ei pidetä kiinni omista oikeuksistaan rauhalliseen yöuneen ilman naapurin häiriköintiä tms. Sillä mistäs sitä koskaan tietää minkälaisia kostotoimenpiteitä sieltä valituksen kohteelta saa, tiedä vaikka olisi pesäpallomaila kädessä uhittelemassa turpiin vetämisestä ja vieläpä väärän naapurin oven takana!
Jospa alkuperäinen valittaja vaikka seuraavia juhliaan ennen laittaisi kaikille rapun ja vaikkapa viereisenkin rapun asukkaille lapun jossa kertoo että sinä ja sinä iltana/yönä saattaa vähän kuulua musiikkia ja juhlinnan ääntä meidän asunnosta, valitamme häiriötä - josko ne naapurit suhtautuisivat vähän leppeämmin asiaan!
Miten on niin vaikeeta noudattaa ihan yksinkertaista järjestyssääntöä? Säännöt on laadittu sitä varten, että kaikilla olis mahdollisimman miellyttävää. Meidät stadilaiskakarat on pienestä pitäen kasvatettu niin, että muut pitää huomioida, Menkää juntit takaisin sinne landelle, jos ette osaa kerrostalossa asua. Siellä voi sitte skutsissa huutaa ja sikailla niin paljon, ku sielu sietää.
Sitäpaitsi: mikään lappu naapureille ei oikeuta mekkalointiin.
Monet ihmiset eivät uskalla suoraan sanoa häirikölle häiritsevästä melusta, mutta tekevät kuitenkin kirjallisen valituksen.
En voi kuin ihmetellä lukiessani kirjoitustasi, jossa mainitsit mm. huudattaneesi stereoita kello seitsemän aamulla.
Eikö sinulle ole opetettu koskaan käytöstapoja.
Järjestyssäännöt on tehty juuri sinunlaisia itsekeskeisiä häiriköitä varten.
Jos samassa talossa asuu esim. kolme samanlaista epäsosiaalista henkilöa kuin sinä, niin te käytännössä häiritsette naapureita kokoajan, koska aina jollain teistä on bileet menossa.
Tarkoitin lähinnä sitä että IHMISET ELÄVÄT KUTSUVAT YSTÄVIÄ, SUKUA, SYÖMÄÄN, JUOMAAN tapaamaan toisiaan. Olisiko parempi joskus elää sitä elämää, joka meille on annettu ja jopa nauttia siitä kanssaihmisten kanssa? Tämäkö on häiriköintia ja epäsosiaalista elämää? Tuntuu, että tämä maa on täynnä MYÖS itsekeskeisiä valittajia ja kultakorvia. Kun ei ole syytä iloon ja juhlaan koskaan, . Nämä palstat ovat myös hieman negatiivis-sävyisiä. Tuntuu, aika virastotantta kirjoitukselta tuokin.
klagomål just nu? DU!!!!!!
se on kauheinta, että klassisen muusiikin ystävänä ja laulajana kärsin todella noista hirveistä jumputuksista ja muzakeista mitä ihmiset soittaa. Joudun käyttään korvatulppia jatkuvasti ja ainoa haaveni tässä elämässä on saada äänieristetty asunto. Itse en terrorisoi muita musiikillani enkä ymmärrä, miksi minun pitää sietää kaikkea.
Par' aikaa kuuntelen Ravelin Boleroa, mutta kavereiden kanssa taisi tulla jotain salsaa-reggaeta. Vähän avarampaa päätä..
Ajattelin kirjoittaa sinun puolesta. Täällä on näköjään nyt kaikki tiukkapipot liikkeellä. Oletko jutellut sen sinun isännöitsijän kanssa tästä tilanteesta? Mitä mieltä hän on siitä? Aika kummalta kuulostaa että varoitus tulee noin pienestä. Käytännöt kaiketi vaihtelevat eri taloyhtiöissä. Tai sitten on niin että isännöitsijä on kuullut vain sen kaikestavalittajan version, joten sinuna ottaisin yhteyttä isännöitsijään. Siinä samalla voisit kertoa hänelle että kukaan muu ei ole häiriintynyt sinun juhlistasi ja että se kyseinen valittaja valittaa koko ajan jostain. Kyllä muut pitää ottaa huomioon mutta kyllä pitää myös voida elää. Mikäli juhlit vain noin kerran vuodessa mielestäni se pitäisi sallia. Minä itse asun kaupungin asunnossa ja tuollaiselle valittajalle ainakin meillä olisi kyllä naurettu! Eri asia jos juhliminen on jatkuvampaa.
Kertoikos tuo älämölö edes saaneensa varoitusta, sehän vaan haukkui ja parjasi sitä "menopaussi"-tyyppiä. Täällä ei nyt ole tiedossa kuin tuon juhlijan oma kertomus, mistä me tiedetän minkä moinen häirikkö hän oikeasti on, onko edes 41v tai onko edes nainen. Tänne kun on niin helppo veivata vaikka mitä juttua! Isännöitsijä kyllä oppii vaikka huoltomiehen puheiden perusteella tietämään asukkaiden mielen laadun, kuka on ihan oikeasti ns. tavallinen, rauhaa rakastava, sopuisa naapuri, ja kuka on sitten se muka tavallinen ja mukava, mutta oikeasti hirveä häirikkö, joka katsoo olevansa oikeutettu tekemään mitä tahansa ja kukaan ei kuulemma ole moksiskaan! Nimittäin kokemusta on!
On se muuten kumma että 40-vuotiaat riekkuvat ja juhlivat niin että muut häiriintyvät! Tuohon ikään luulisi jo pelisääntöjen olevan selvillä, ellei sitten ole sitä kammottavaa kaljaporukkaa jota valitettavasti varsinkin vuokrataloissa asuu!
Jos alkuperäinen asuisi naapurissani hankkisin hänelle hetimiten häädön. En alkaisi kuuntelemaan klo 2.30 musiikinsoittoa ja tanssin jytkettä, ensimmäisestä kerrasta lähtisi kirjallinen varoitus isännöitsijätoimistoon. Onneksi minulla on myös hiljaisuudesta pitäviä naapureita jotka varmasti lähtisivät tukemaan häirikkö ulos kamppanjaani.
Jos kirjoittaja ei ymmärrä tehneensä mitään väärin, vaan pitää luonnollisena rymyämistä klo 2,30 yöllä niin taitaa itsellä olla hieman hakusessa tuo muiden ihmisten kanssa eläminen.
Se, ettei aiheuta häiriötä ei tarkoita ettei sinulla käy tuttavia ja sukulaisia kylässä. Sivistyneesti voi kuitenkin seurustella, ei tarvitse rääkyä ja mökätä, ei harrastaa tanssia yms. musiikin renkutusta keskiyöllä eikä muulloinkaan. Diskot ovat moista varten.
Lisäksi keskellä yötä tapahtuvasta suihkuttelusta, varsinkin hana täysillä saattaa kuulua yllättävän kova ääni jossain talon osassa kun putket pitävät meteliä. Tosin, mikset voisi ahteriasi pesta ihmisten ajoissa kun kuitenkaan et missään edes työssä käy.
Olipa harvinaninen viesti kaiken tämän keskellä. ainakin olen saanut jonkinlaista keskustelua aikaan, mitä toivoinkin. Soitin isännöitsijälle ja hän kertoi, että hänen tehtävänsä on ottaa valitukset vastaan, niinkuin onkin. oli myös kuullut vain tätä kuulemma tosi vihaista naista. Nyt hänellä toivottavasti on enemmän näkökulmaa asiaan. Olemme nauraneet hänen lappusilleem parit kerrat muiden asukkaiden kanssa.
Lue palstaa paremmin ennen kuin alat kirjoittelemaan. Huoltomiehiä ei edes koskaan näy, firmat vain rahastavat ja hoitava vielä työnsä sinnepäin eli henk.koht. en tunne yhtäkään huoltomiestä. 40 riekkuvat..kuule tiukkapipo minä "riekun" niin kauan kun mahdollista, mummonakin eli ELÄN. Tarjoat suomalaisen elämän pelisääntöjä, jotka ovat harmaata homogeenistä massaa, joka hyrisee itsekseen. Luokittelet lisäksi ihmiset vuokralla asujiin jotka ovat mielestäsi kai kaikki kaljaporukkaa. Jos kiinnostaa niin kuulun siihen samaan "yläluokkaan" eli asun omistusasunnossa
Siinähän se meitä kun on monenlaisia ja "saman katon alle pitäisi mahtua." Sinullahan taitaa olla jo sellainen kamppanja käynnissä, mutta laitan yksityisetsivän perääsi, joka ilmoittelee milloin et ole kotosalla niin voi pyytää ystävät kyläilemään. Eli jos halut valitella nyt sinun pitäisi elellä kuin haamu ja iskeä kuin kärmes kun tulee havaintoja. Laita e-mailisi niin ostan sinulle viikon matkan New Yorkiin; New Delhiin tai Bangkokiin ihan minne halut mennä, voisi olla uneton viikko ja saisit valittaa joka yö! Suihkussa käynnistä sen verran, että juuri TÖIDEN JÄLKEEN peseydyn. Miksiköhän ajattelet että olen työtön?
persoonallisuushäiriöinen taidat olla. Asu missä asut, mutta jos sinulla ei ole minkäänlaista toisen ihmisen huomioon ottamisen halua niin... Huoltomiehiä ei näy, ei niin, mutta ihmisistä jotain tietävänä tiedän kyllä että ihmisillä on tapana juoruilla ja kertoilla asioita - esim. huoltomiehen nähdessään no tervepä terve, oli muuten aikamoista jytkettä sillä vanhalla piialla/eronneella akalla viime viikonloppuna, semmonen meteli kuului että viereisessä rapussakin saivat pidellä korviaan. Mitä lie eronneitten rouvien bileitä siellä pitivät. Ei tainnut herraseuraa kapakasta riittää huuhkajille - heheheheeee.
Kuulu ihan vapaasti vaan siihen samaan yläluokkaan, mitäs väliä sillä on, kun kerran et mitään käytöstapoja omaa! Onks muuten bileitä tiedossa taas.
Kerros muuten mistä kummasta se johtuu, että se musiikin huudattaminen sosiaaliluokasta riippumatta pitää aloittaa just silloin 2.30:n aikoihin ja jatkaa sitten 6:een 7:ään ja näin valvottaa muita! Juu sinähän hiljensit mutta pistit sitten ystävällisesti 7:30 uudelleen stereot täysille. Onks sulla muuten muita huonekaluja ollenkaan, vain ne stereot????
nauranut toisen asukkaan lappusille - no voi voi voi, kuinka nyt pitää toisesta ihan kahelia tehdä!
Onko pullot korkattu jo!
vaan anneta - kyllä siinä pitää olla jo isännöitsijällä vakaa luottamus valituksen tekijään ja mahdollisesti muualtakin saatua tietoa varoituksen ansainneesta.
Mutta en kyllä ymmärrä aloittajaa. Suullinen varoitus ei esim. merkkaa mitään häädön suhteen esim. Vain kirjallisilla on siinä merkitystä. Mistä kummasta se isännöitsijä on saanut lisätietoa? Ja miksi tuo nelikymppinen meuhkaaja täällä itkeä pillittää maailman epäoikeudenmukaisuutta? Ketä ne on ne muut asukkaat, joitten kanssa on kahelia naurettu? Samanhenkisiä juhlijoita kuin aloittaja itsekin! Naureskele sinä vaan "tyhmempiäs"! Se parhaiten nauraa, joka viimeksi nauraa!
että tulen "katutöistä" puolen yön aikaan ja siksi se ahteri on hangattava oikein ajan kanssa. Kaikkihan nyt sen tietävät kuinka paljon rahaa yläluokkaisen elämäni ylläpito maksaa.
suoraan sanoen paskaa, että olisin jonkinlainen houra vai? Aika pöyhkeätä porukkaa täällä foorumeissa pyörii.
olen?
rekisteröin juuri nimimerkin itselleni, joten alku peräinen (registered trademark) on nyt hirveahairikko
tunge feikki ketjuuni!
Vai etta oikein kirjallinen varoitus isannoitsijatoimistoon.
Sallinette minun nauraa. Ihan noin ei homma toimi. JATKUVASTA todennetusta hairiosta ISANNOITSIJA voi antaa kirjallisen varoitukse asukkaalle.
Ei ihan yhden kylahullun akan narinat riita....
Isannoitsijan suullisella varoituksella ei ole mitaan merkitysta....
Joten ihan rennosti vaan.
Saahan sita hopista ihan mita huvittaa.
Itse asuin aikaisemmin yhen jampan alakerrassa.
Musiikki kuului..samoin askeleet,mutta sen hepun seinänaapurit eivät kuulleet mitään.
Keskellä yötä kaikenlaista pomppimista yms.
Mahtoikohan sekin tanssia keskellä yötä parin kaverin kanssa?
Ensin isännöitsijä antoi sille suullisen "varoituksen" jonka jälkeen alkoivat kirjalliset.
Hepusta pääsin lopulta eroon,ja tämä ilmeisesti jostain landelta tullut metsien asukki meni harrastamaan sopeutumista johkin muualle.
Kerrostalossa ei perkele meluta ääliö!
Muutamme ensi viikonloppuna, koska emme saa yörauhaa. Yläpuolellamme melutaan joka yö. En usko, että se kuuluu kenellekään muulle. Viime lauantaina - tai sunnuntaihan se jo oli - heräsin neljältä meteliin. Sängyn vieressä oleva jalkalamppukin päästi pientä ääntä, koska se tärisi. Kuului musiikkia, luulen, että siellä tanssittiin. Yleensä sieltä kantautuu todella kova puheääni, ja pidetään ihan outoa kolinaa pitkin lattiaa.
Eihän siinä auttanut muu kuin siirtyä olohuoneen soffalle, jälleen kerran.
sain ainakin keskustelua aikaan joka loppua kohden käy vähemmän mielenkiintoiseksi, joten olen kommenttini kirjoittanut toiset saavat jatkaa...nämä keskustelupalstat ovat muutenkin "helppoja" kun voi haistatella ja pitää työttömänä ja huorana ihmisiä joita koskaan ei ole nähnytkään. Suomalaisten sosiaalinen elämä pyörii netissä ja siinä ei paljon luonnoliset ihmistenväliset keskustelutaidot kehity. Ciao! ELÄKÄÄ! T:Hirveahairikko
Tutustu taloyhtiösi järjestyssääntöihin. Niissä todennäköisesti mainitaan, että asukkaille on annettava "kotirauha" klo 22.00 jälkeen, joten suosittelen, että elät ihmisiksi, etkä häiritse KETÄÄN naapureistasi.
Jos pitää viikonloppuna "vanhuksien" remuta ja rellestää, vuokraa mökki jostain läheltäsi ja pitäkää oikein helvetillistä meteliä.
Pahimpia ovat juuri 40 vuotiaat sinkku ämmät, eivät viitsi ymmärtää mitään pienessä kännissä.
Stereot täysillä vapaapäivän aamuna klo 7 "viisi" minuuttia? Halusitte kiusata, turha selitellä. Jos tulette toimeen ilman bileitä suurimman osan vuotta niin mikä pakottava tarvis on bilettää su aamuna viisi minuuttia?
MIKÄ HELVETTI SIINÄ ON KUN ASUNTO-OSAKEYHTIÖN SÄÄNTÖJÄ TUNTUU OLEVAN NIIN SAATANAN VAIKEA NOUDATTAA??? VETÄKÄÄ SEURAAVAN KERRAN GAMBINAA SEN VERRAN, ETTÄ TAJU LÄHTEE ENNEN HILJAISUUTTA.
Sen kun juhlit vain, jos tosissaan vain pari kertaa vuodessa näin teet. Minulla on samanlainen vittupää naapurina ja tunnen sympatiaa sinua kohtaan. Itse en ota todellakaan mitää stressiä tästä rappukäytävän valtiaasta, eikä sinunkaan pitäisi.
kyllä teillä mukava naapuri!
meillä kävi kanssa eilen aamulla alakerran ukko sanelemassa että voi voi kun teidän lapsenne pitää meteliä keskellä yötä(23.30). olihan ipana hereillä mutta ihan hiljaa istui sohvalla eikä sanonut juuri mitään.. kylläpä tää elämä on ihanaa tällaisten naapureitten kanssa....