Onko kellään kokemuksia Zalmanin ZM80D-HP Heatpipen
käytöstä? Onko toiminut?
Ja tietääkö kukaan et sopiiko toi seuraavaan näyttikseen:
club 3d gf 6600 gt pci-e 128mb ddr3
käytöstä? Onko toiminut?
Ja tietääkö kukaan et sopiiko toi seuraavaan näyttikseen:
club 3d gf 6600 gt pci-e 128mb ddr3
Vastaukset 5
Vanhimmat
Testeissä tuo ZM80D-HP on ollut siedettävä. Itse suosittelisin mieluummin BeQuietin! PolarFreezeriä. Kyseinen passiivijäähy on voittanut muutamia testejä [missä myös tuo kyseinen Zallman on ollut mukana]. Yleisesti tuo on pitänyt samoilla kelloilla näytönohjainta kuitenkin kohtuu selvästi viileämpänä. Itselläni on tuo kiinni Geforce TI4400 ohjaimessa ja ei voi sanoa muuta kuin, että erittäin mainio vehje.
Vaimokkeen koneeseen tuollaisen asensin, kun hiljaista konetta hain. Taisi olla GF2 johon sen lätkäsin. En muista muuta kuin kotelon päällä luki V 7700 (kaverin vanha kortti). Kotelossa ei ole mitään kuin virtalähteen tuuletus. Kortti lämpiää, mutta ei polta käsiä. Voi pitää kokoajan kättä jäähyllä.
Korttinihan lämpiää huomattavasti vähemmän kuin GF6600, joten kotelotuuletus kuntoon tai kortille tuuletin (jolloin menee kortin idea hukkaan).
Asennus oli yhtä helvettiä! Zalmanin vehkeissä on aina niin pieniä ruuveja ja muttereita. Sitten kun mun sormet eivät ole mitkään piemimmät. Piitahnaa oli paketissa hieman liian vähän, vaikka käytinkin hopeatahnaa kiven kiinnitykseen.
Dual heat pipet toimii, koska ylä- ja alajäähyt lämpiää suunnilleen yhtäpaljon.
Tuo Zallman ja BeQuiet! passiivinäytönohjainjäähyvaihtoehdot ovat perusluonteeltaan melko samanlaisia, mutta tuo BeQuiet!:n malli tuppaa olemaan testeissä selvästi tehokkaampi kuin tuo kyseinen Zallman.
Vaikea vertailla asennusvaikeutta, mutta yberselkeät ohjeet auttavat ja itse sain tuon kasattua nopeasti.
Geforce4 TI4400 rankasti ylikellotettuna kuumensi korttia kiitettävästi, mutta kyllä siinä sormia piti. Toimi moitteetta kokoonpanossa missä oli ultra silentti virtalähde (ei paljoa hönkinyt) ja prossujäähykin oli ultrahiljaista sorttia joten ei sekään laittanut ilmaa liikkeelle. Virtalähde hönki sisällepäin ilmaa; mikään ei hönkinyt lämmintä ilmaa ulos kotelosta.
Nyttemmin tuo Geforce 4 TI4400 on mediatietokoneessa alikellotettuna ja eipä tuo joudu millään tavalla koetukselle tuossa.
Olen kanssa lukenut että bequiet on vienyt zalmania kuin kuori ämpäriä. Kokemuksia henkilökohtaisesti on vain zalmanista.
Mulla meni puoli tuntia ehkä 45 minuuttia kokoamiseen. Lisäksi jouduin purkamaan hieman ja kokoamaan uudelleen. Ohjeet eivät olleet selkeimmät. Johtuen älyttömästä määrästä osia.. tai ehkä sisälukutaidon puutteesta. =D
Skenegroupin testissä tuli mielenkiintoisia tuloksia.Korttina oli 6600GT pci-express: BeQuiet!:n Polar Freezer jää joukon hännille kun mitataan lämpötiloja idle-tilassa, mutta nousee kärkeen kun otetaan se tärkeämpi, eli rasitus. Ero Zallmanniin oli sellaset viisi astetta rasituksessa BeQuietin! vastaavaa korkeampi.
Zalmari piti rasituksessa korttia kuitenkin kaksi astetta viileämpänä kuin vakiocooleri ja BeQuiet! siis 7 astetta..ihan hyvin ilman tuuletinta.
BeQuietia tituleerasivat testin helpoimmaksi asentaa, mitä sen pitäisikin olla..yksinkertainen prosessi ja ohjeet melko yksinkertaiset ja koruttomat.
BeQuiet voitti tuonkin testin ja seuraavassa plussat ja miinukset:
Plussat:
Äänetön
Jäähdytysteho
Tukeva rakenne
Asennus (pikkuruisin varauksin)
Pakkauksen helppo avattavuus
Miinukset:
- Ei jäähdytystä muisteille
- Ei vararuuveja
----
Nyttemmin ilmeisimmin tuota pakkausta on hieman päivitetty siten, että uusissa versioissa tulee muistisiilet mukana. Eli vararuuveja ei tulisi vielä ,mutta ihmetyttää se mihin niitä tarvitsee?
---
Itse ihmettelen tuota Polarfreezerin ja Zallmannin suurta tehoeroa, sen verran samanlaiset designit. Tietysti BeQuiet on paljon raskaampi ja siihen on käytetty siis enemmän metallia
---
Only4PRO:n sivuilla sanotaan, että Asus A7n8X-X emon kanssa olisi tuolla jäähyllä tiukkaa; muistikammat liian lähellä ja tuosta pitäisi poistattaa pienet palat elementeistä. Ilmeisesti tuossa on jokin virhe kun minulla oli kyseinen emolevy ja siinä näytönohjain varustettuna PolarFreezerillä ja tuota ongelmaa ei tullut lainkaan, itseasiassa ei lähelläkään. Nytten on kiinni Asus A7n8X-E Deluxe:ssa, eikä ongelmia