Rescuekoirista

Mietintää

Katselin taas kerran noita eri tarhojen sivuja. Pelastetaan koirat-sivuilta löytyi ihanan oloinen uros, jota voisin harkitakin. Meillä on ennestään narttu ja viisi kissaa. Tuo uros on virossa tarhalla.

Niin sitä nyt vaan ihmettelen tässä, että pitäisi sitten vain luottaa vieraan ihmisen sanomiseen koirasta ja sen luonteesta... Anteeksi, mutta vähän tyyliin "sika säkissä". Jos koira olisi Suomessa, voisi kokeilla, kuinka se tulee juttuun oman koirani kanssa, ja kissojenkin, mutta ei paljoa kannata virosta vain kokeillakseen hakea.

Asia olisi eri, jos ei olisi muita eläimiä/lapsia. Olisi vain se oma riski, miten itse tulee sen kanssa juttuun, onko sillä esim. ongelmakäytöstä jne. Mutta kun riski pitäisi ottaa muidenkin puolesta, tuntuu vaikealta. Ehkä tämmöiselle perheelle ei tuo vaihtoehto sovikaan ollenkaan? Vai onko joku ottanut moisen riskin, ja onnistunut?

10

442

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuulia

      että ihmiset jotka noista koirista puhuvat, puhuvat melkoisen suoraan, koska ei heidänkään intresseissään ole että koira on taas kohta etsimässä kotia. Itse en silti ottaisi Virosta, vaan pelastaisin ensin näitä omia, kotimaisia.

      • on sopiva

        Mutta kun siellä sattui olemaan juuri sellainen, josta pidin. Paikkakunnan koiratarhalla on aina sakemanni- tai ajokoira tai pystykorvasekoituksia, niitä en halua.


      • tuulia
        on sopiva kirjoitti:

        Mutta kun siellä sattui olemaan juuri sellainen, josta pidin. Paikkakunnan koiratarhalla on aina sakemanni- tai ajokoira tai pystykorvasekoituksia, niitä en halua.

        se berhandilainen? Ihanalta näytti.


      • Glod
        tuulia kirjoitti:

        se berhandilainen? Ihanalta näytti.

        Ei, vaan Glod-niminen sekarotuinen uros.


      • on sopiva kirjoitti:

        Mutta kun siellä sattui olemaan juuri sellainen, josta pidin. Paikkakunnan koiratarhalla on aina sakemanni- tai ajokoira tai pystykorvasekoituksia, niitä en halua.

        Juuri esim. saksanpaimen ei ole mielestäni kenenkään ensimmäinen koira.
        Saattaa olla liian haastava, riippuu tietty luonteesta.

        Meillä nyt menossa yhdeksäs ko. rodun edustaja ja täytyy sanoa että haastavin ja eniten voimia koetteleva on ollut tämä. Nyt on kolme vuotias, rupeaa jo helpottamaan.

        Rotua ei ole koskaan vaihdettu, eka oli sama ja toinen otettiin kaveriksi. Ei vaan osaa kuvitella mitään muuta. Ennen aikaan niitä oli 2 kerrallaan jolloin vanhempi opetti nuorempaa tosin niin hyvässä kuin pahassa.

        Meidän viimeisin vanha saku lopetettiin marraskuussa 2014. Ei pitänyt enää ottaa uutta koiraa. Mutta ei vanhanakaan osannut olla ilman. Eli taas meillä on kolmevuotias. Nyt on kyllä viimeinen. Tässä on koettu sen jälkeen mieheni aivoinfarktit sun muut.

        Mutta koira on se joka vie minut metsään, panee liikkumaan. Kahdesta selkäleikkauksesta olen selvinnyt koiran avulla. Ilman koiraa olisin pysynyt torpassa.

        Tämä siis siksi miksi ko.rotua jätetään, hylätään jne.

        Meitä vastapäätä asuu nainen jolla on tällainen pelastettu koira. Hän on ymmärtääkseni ko.toiminnassa mukana mutta emme tunne kovin hyvin.
        Hänen koiransa on narttu ja niinpä koiramme tulevat hyvin toimeen keskenään.


    • ...........

      Olen ottanut Viron koiratarhalta koiran tänne kolmen koiran ja kahden lapsen sekaan..Ja hyvin on mennyt..Ja kyllä ne koiravälittäjät aikas rehellisesti niistä koirista kertovat,koska eivät varmasti halua,että koira taas kohta etsii kotia.Tosin kannattaa muistaa,että koiran käytös saattaa muuttua,kun se pääsee tarhalta kotioloihin..

    • Tulee sääliksi eläimiä kenellä ei ole kotia!!!

    • urpourpompiorpo

      Ja lisää tulee kuin sieniä sateella.Kyllä ihmisen täytyy olla idiootti, jos uskoo että koirat on jostain pelastettu, pentutehtaita nuo on ja varastettujen koirien jälleen myyntiä.

      • koiratkärsii

        Säälistä,ja huomionhalusta, että voi kavereille kertoa PELASTANEENSA, tehneensä muka hyvän teon.
        Totuus on toinen, pennun ostaminen tekee tilaa seuraavelle tehdaspennulle.Jos kukaan ei osta, ei niitä suolleta mailmalle tuolla tavalla.
        Ennen ei tuollaista ongelmaa ollut, nyt, pelastajat itse, sen aikaansaavat,ja koirat ovat ne, jotka siitä kärsivät.
        Monet joutuu kiertolaiseksi, kun ei ottajakaan sitä sitten enää halua, kun sen ongelmat selviävät.Varsinaisia PELASTAJIA ;/


      • 171330
        koiratkärsii kirjoitti:

        Säälistä,ja huomionhalusta, että voi kavereille kertoa PELASTANEENSA, tehneensä muka hyvän teon.
        Totuus on toinen, pennun ostaminen tekee tilaa seuraavelle tehdaspennulle.Jos kukaan ei osta, ei niitä suolleta mailmalle tuolla tavalla.
        Ennen ei tuollaista ongelmaa ollut, nyt, pelastajat itse, sen aikaansaavat,ja koirat ovat ne, jotka siitä kärsivät.
        Monet joutuu kiertolaiseksi, kun ei ottajakaan sitä sitten enää halua, kun sen ongelmat selviävät.Varsinaisia PELASTAJIA ;/

        Jep, aika monta rescuekoiraa ollut näillä nurkilla. Mutta vain yksi on jäänyt pysyvästi. Mistähän lie johtuva, mutta muut ovat kadonneet kuin tuhka tuuleen. Joidenkin omistajia joskus harvakseltaan näkee, mutta ilman koiriaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      9
      1792
    2. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1175
    3. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      118
      1166
    4. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      51
      973
    5. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      220
      891
    6. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      63
      884
    7. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      3
      756
    8. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      81
      753
    9. solmussa solmussa

      Tilanne solmussa. Umpisommussa🫢
      Ikävä
      35
      699
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      42
      653
    Aihe