Tarkoituksena olis tehdä eräänlainen asiakaspääte joka toimii pienellä raudalla, 256MB tai 512MB "kiintiksellä" ja 128MB RAMilla. Ongelmana on distojen minimiasennuskoko koska niihin ympätään tätä tarkoitusta silmällä pitäen aivan liian paljon oheiskrääsää. Onko kellään kokemusta pienen pienen linux-ympäristön asentamisesta X:llä? Eli millähän distolla onnistuis parhaiten?
Vaatimuksena loppupeleissä on boottaus suoraan X:ään ja yhden (verkkoa käyttävän) softan käynnistys. Kaikki muu on turhaa.
Ja tässä haetaan nyt true-hdd asennusta eli 100MB paketut linux-distot (damn small linux -like) eivät tule kysymykseen.
Pieni linux-asennus
9
845
Vastaukset
- menee..
meneehän noihin ehtoihin puppy.
ei mikään erikoisen hyvä jakelu, mutta todella toimiva!
http://www.puppylinux.org/user/viewpage.php?page_id=1 - gentoo
Väsäät gentoosta itsellesi sopivan distron, aikaa voi mennä vähän sen säätämiseen mutta saat ainakin täysin tarpeisiisi räätälöidyn Linuxin!
nimim. Itsekkin kioskikoneet gentoosta tehneenä. tahansa uusi distro, otat pelkän komentokehoite asennuksen (karsien hieman asennettavasta softasta, niin ottaa varmaan siinä 200-300M) ja sen jälkeen asennat vaikka xfce4 ikkunoinnin tarvittavine juttuineen...
- Tuomas_
"pienellä raudalla, 256MB tai 512MB "kiintiksellä" ja 128MB RAMilla. "
Siinähän rakentelet. Liian kovat vaatimukset.
Jakelu server-asennuksena ja sitten asentelet vaaditut lisäpaketit. Teoriassa onnistuisi.
"Vaatimuksena loppupeleissä on boottaus suoraan X:ään ja yhden (verkkoa käyttävän) softan käynnistys."
Kerropa nyt ihmeessä edes se, mistä sovellutuksesta on kyse.- ....
Onhan sitä nyt paljon pienempäänkin tilaan toimiva linux asennus puristettu, eli mikä mahdoton toi olis?
- Tuomas_
.... kirjoitti:
Onhan sitä nyt paljon pienempäänkin tilaan toimiva linux asennus puristettu, eli mikä mahdoton toi olis?
"Onhan sitä nyt paljon pienempäänkin tilaan toimiva linux asennus puristettu, eli mikä mahdoton toi olis?"
No, juuu... Mutta ne onkin sitten rakennettu ihan alusta.
Kokeilin Debiania serveriasennuksena. X kasvatti jo järjestelmän koon yli tuon, tässä ketjussa halutun 500Mt. (piste)
Ilman X:ää hommahan olisi suorastaan triviaalia. - Axel__
Tuomas_ kirjoitti:
"Onhan sitä nyt paljon pienempäänkin tilaan toimiva linux asennus puristettu, eli mikä mahdoton toi olis?"
No, juuu... Mutta ne onkin sitten rakennettu ihan alusta.
Kokeilin Debiania serveriasennuksena. X kasvatti jo järjestelmän koon yli tuon, tässä ketjussa halutun 500Mt. (piste)
Ilman X:ää hommahan olisi suorastaan triviaalia.Tiedän, ensin minäkin kokeilin yleisimpiä distoja ja päädyin samaan. Minimiasennus X:llä tosin vaihteli 550-900MB:n välillä. Siksipä alkuperäinen kysymys, koska mielestäni 512MB ei ole mitenkään mahdoton tai edes kovin vaativa. Joku 256MB alkaa jo olla haasteellinen.
Jos Microsoft muutaman muun talon tapaan vapauttaisi vanhojen softien lisenssivapaaksi,niin pistäisin tuohon w98:n ja sillä selvä ;)
- Pärsereikä
Tutki näitä, mulla oli pop-corn xfce4:llä asennettuna ikivanhaan rouskuun 256 USB-tikulta sekä joku versio näistä HDD:llä.
http://slax.linux-live.org/download.php ja
http://slax.linux-live.org/requirements.php- Axel__
Ilmeisesti tuon saa asennettua hdd:lle helposti (live-cd:tähän tässä ei olla tekemässä). Periaatteessa ajattelin sellaista joka ei käytä slaxin/damn:n (ja miljoona muun paketin) tapaista ratkaisua pakata koko linux ja purkaa se ajovaiheessa. Tuo slax näyttää kyllä sen verran lähellä omaa ratkaisua että on kokeilemisen arvoinen.
Vähäiset resurssit kun pitäisi käyttää sen pyörivän demon tekemiseen eikä viritellä alustaa. Win98:n helppo minimiasennus verkolla on muuten 200MB.
Kiitokset keskusteluun osallistuneille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1514886Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813576SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt312563SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402233Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä892102Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632023Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?241995Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja861989Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet191468Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään1001283