boottaava cd

millä ohjelmalla heloppo tehdä?
1131
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

imutat netistä boottavaan imagen ja poltat sen Nerolla rompulle.

Jos netistä ei löydy valmista, niin teet sitten itse.

http://www.bootdisk.com

ja ota sieltä joku boottaava korppu, jossa on cd-rom tuki. Sitten purat sen imagen korpulle ja käynnistät Neron. Nerosta valitset bootable cd. Nero kysyy käytetäänkö vakio-imagea vai mitä? Vastaat että A-asemasta otat sen imagen. Sen jälkeen pitää valita, että mitäs muuta tiedostoja tulee rompulle. Pistät tarvitsemas kamat listalle.

Sitten poltat levyn.

Boottaa kone sillä rompulla ja katso tarkasti sitä boottia, että minkä aseman kirjaimen se antaa romppuasemalle.

Bootin jälkeen promptina on A:\ koska bootti-image tehtiin korpusta. Tällä oikeasti rompulla olevalla A:\ asemalla on ne korpulta poltetut kamat.

Jos koneessa on kovalevy, niin romppu asema on todennäköisesti D:

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kundi kirjoitti:

millä ohjelmalla heloppo tehdä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu