Mökin rakentaja

Miten olisi laitanko jotakin tiivistettä höylähirsien väliin hirren paksuus on 9 cm laittaisin siinä samalla kun kokoamme sen? Mikä siinä tapauksessa olisi se paras mahdollinen tiiviste aine.
81826
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

väliin.

Äänestä

Syksyllä voi vetää joka nurkasta, toisaalta lian tiivis puukiuas sauna ei ole mukava kesällä.

Meillä on villat välissä, mutta löylyhuoneen koko on 2,5 m x 2,2 m ja kokrkeus yli 2,2 m ja tuuletusventtiilejä 3 kpl. Saunominen on mukavaa ja löylyt muhkean makeat. Saunoa voi vaikka 3 tuntia.
Muista tehdä iso ikkuna järvelle päin.

Äänestä

Parasta on saniteettisilikoni. Laita yksi tuubi aina hirsiväliin.

Äänestä
  • Senverran viimeaikaisista havainnoista että Kontion hirsimökeissä näytettiin laitettavan kapea solumuovinauha - melkein pyöreä, jotain toistasenttinen - varauksen keskelle (varaus on se muotoiltu alue, josta päällekkäiset hirret vastaavat toisiinsa). Nurkassa ristikkäin menevä ohuempi hirren osa kietaistiin lisäksi muutaman sentin levyisellä, ohuehkolla lasivillakaistaleella ympäri (villa jäi täysin nurkan sisälle piiloon). Harkkosokkelin ja alimman hirren väliin laittoivat liki senttiä paksun solumuovikaistan. Alimman alimman hirren ulko-alapintaan vetivät vielä tippanokaksi leikkauksen käsisirkkelillä, niin että hirren ulkopintaa alas valuva vesi tipahtaa alas eikä kierry hirren alapinnalle ja siihen solumuovin, hirren ja harkon saumoihin. Hirsi oli noin sentin harkon yli, niin että tippanokka toimii.

    En laittaisi silikonia, arvelen että litistyy ja rakoutuu ajan kanssa, toisin kuin villa tai solumuovi...

    Äänestä

  • horses, ypäjä kirjoitti:

    Senverran viimeaikaisista havainnoista että Kontion hirsimökeissä näytettiin laitettavan kapea solumuovinauha - melkein pyöreä, jotain toistasenttinen - varauksen keskelle (varaus on se muotoiltu alue, josta päällekkäiset hirret vastaavat toisiinsa). Nurkassa ristikkäin menevä ohuempi hirren osa kietaistiin lisäksi muutaman sentin levyisellä, ohuehkolla lasivillakaistaleella ympäri (villa jäi täysin nurkan sisälle piiloon). Harkkosokkelin ja alimman hirren väliin laittoivat liki senttiä paksun solumuovikaistan. Alimman alimman hirren ulko-alapintaan vetivät vielä tippanokaksi leikkauksen käsisirkkelillä, niin että hirren ulkopintaa alas valuva vesi tipahtaa alas eikä kierry hirren alapinnalle ja siihen solumuovin, hirren ja harkon saumoihin. Hirsi oli noin sentin harkon yli, niin että tippanokka toimii.

    En laittaisi silikonia, arvelen että litistyy ja rakoutuu ajan kanssa, toisin kuin villa tai solumuovi...

    No ei kai kukaan silikonia hirsien väliin laita, vitsillähän minä tuon heitin..

    Äänestä

  • Ihmetyttää joskus nämä vastaukset! Jos joku kysyy asiallisesti, ihan aikuisten oikeasti tietämättä asiasta, niin vastauksia tulee laidasta laitaan! Luulis mökkikansan olevan "lojaaleja" toisilleen; mehän ollaan kuin yhtä kansaa, eikös niin? Jaettu ilo ja kokemus/tietotaito on kaikkien mökkiläisten onni!

    Tottahan se on, että kaikkea ei kannata uskoa, mitä tälläisellä palstalla lukee, tietty skeptisyys kannattaa säilyttää, mutta että aito mökkiläinen huijaisi toista; sitä ei vaan saa tapahtua!!

    Äänestä

  • tällä palstalla? kirjoitti:

    Ihmetyttää joskus nämä vastaukset! Jos joku kysyy asiallisesti, ihan aikuisten oikeasti tietämättä asiasta, niin vastauksia tulee laidasta laitaan! Luulis mökkikansan olevan "lojaaleja" toisilleen; mehän ollaan kuin yhtä kansaa, eikös niin? Jaettu ilo ja kokemus/tietotaito on kaikkien mökkiläisten onni!

    Tottahan se on, että kaikkea ei kannata uskoa, mitä tälläisellä palstalla lukee, tietty skeptisyys kannattaa säilyttää, mutta että aito mökkiläinen huijaisi toista; sitä ei vaan saa tapahtua!!

    ei saa näillä tiedoilla rakentaa, pitää olla pätevät suunnitelmat ja henkilökunta rakentajalla.

    Äänestä

  • rakennusta kirjoitti:

    ei saa näillä tiedoilla rakentaa, pitää olla pätevät suunnitelmat ja henkilökunta rakentajalla.

    niiltä "päteviltä" saa edes pätevää tietoa on siis itse tiedettävä enmpi kun rakennutan.
    Kiitos tähäsaakka saaduista tiedoista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hirsi saunamökki kirjoitti:

Miten olisi laitanko jotakin tiivistettä höylähirsien väliin hirren paksuus on 9 cm laittaisin siinä samalla kun kokoamme sen? Mikä siinä tapauksessa olisi se paras mahdollinen tiiviste aine.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu