Hyvin moni kertoo ettei omaa elämänfilosofiaansa lue luokkaan New Age silti ajatuksensa laskien siihen yleisen ajatusmallin mukaan. Teosofit ovat peruste tälle ymmärryksen yhteyttämiselle. Nykyinen eriytymisen halu kaikesta ja se samuuden tunne toisilla kuvastaa upeasti tätä aikaa. Upeasti sekä siinä että ihmiset intuitiivisesti heräilevät ja myöskin valitsevat nukkua. Molemmat vaihtoehdot ymmärrettäviä ja kunnioitettavia.
Fundamentalistisesti ajattelevien ihmisten ajatusten,sanojen, tekojen seuraukset ovat ymmärrettäviä ja tämä koskee kaikkia elämänfilosofioita. Kiitos.
NA ja käsitteiden välttely
3
326
Vastaukset
- Somgrgr
Voisitko kertoa mikä on fundamentalisti. Tulisi minullekkin selväksi mitä se sana tarkoittaa, kun en tiedä kaikkien sanojen merkitystä, eli mitä se tarkoittaa.
Voisitko myös kertoa teosofistakin.
Voisitko kertoa myös intuitiivisestäkin.
Voisitko myös kertoa elämänfilosofiastakin jotakin.
No kerro mitä tiedät, olisi minunkin helpompi ymmärtää tätäkin tekstiä sen jälkeen.- Batman
Tässä olisi linkki erääseen netissä toimivaan sivistyssanakirjaan: http://www.cs.tut.fi/~jkorpela/siv/ Sieltä pitäisi löytyä selitykset noille sanoille.
- Onneksi kysyjä tietää mitä ...
Korpelan linkin tieto avannee kysymystä. Tullaan kaikki toisiamme vastaan ymmärryksessä ilman oletusta? :-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei2017038- 1592076
- 1131718
- 511400
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️551268Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢571165Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu1001084Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?71036Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan257985- 41969