apua tarvis

saako mun kannettavan mp3 soittimen mitenkään soimaan noissa autoni kaiuttimissa? Auton soitin on LAVA CRM-8410 tuolta autostudiosta tilattu. Kiitos vastanneille jo etukäteen
1212
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

pitäisi onnistua. Ainakin autostudion sivuilla kerrottiin soittimestasi löytyvän AUX-in ominaisuus, eli luultavammin RCA-liitnpari siellä soittimen takana.

Sopivan välikaapelin tarvitset soittimien (auto ja kannettava) väliin mikä tässä tapauksessa lienee ihan perus ministereoplugi->2RCA. Eli tämä piuha kiinni kannettavan soittimen linjalähtöön, tai jos erillistä linjalähtöä ei ole, niin sitten ihan siihen kuulokeliitäntään, toinen pää autosoittimeen ja sitten soittimesta äänilähteeksi AUX

Omassa Pioneerin soittimessani pitää kytkeä tuo AUX -ominaisuus päälle menusta, jonka jälkeen se löytyy saman napin takaa, millä vaihdetaan radion tahi cd:n puolelle, mutta oman soittimesi AUX käytöstä löydät enemmän käyttöohjeesta tai ihan kokeilemalla

Huomaa jos joudut käyttämään kuulokelähtöä, niin äänenlaatu/-voimakkuus ei vastaa laitteen omien lähteiden käyttöä, joten kannettavasta kaikki superbassboostit jne pois päältä ja säädä volumet voimakkaalle. Tämä siksi, että voit pitää autosoittimesi äänenvoimakkuuden maltillisena jonka pitäisi pitää myös tuon em. kytkennän kohinan melko pienenä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


^Suski^ kirjoitti:

saako mun kannettavan mp3 soittimen mitenkään soimaan noissa autoni kaiuttimissa? Auton soitin on LAVA CRM-8410 tuolta autostudiosta tilattu. Kiitos vastanneille jo etukäteen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu