Hei,
Toinen takajarru laahaa ja välillä kuuluu ajettaessa ääntä ja vinkumista. Ajon jälkeen kyseisen renkaan vanne on huomattavasti kuumentunut - juuri ja juuri kärsii sormella koettaa. Pitääkö asialle tehdä jotain vai kuuluuko tämä Mondeon levyjarrujen ominaisuuksiin? Pitääkö kenties jarrusatula uusia? Tuntuu, että mikään käsijarruvaijeri ei voisi selittää moista laahausta?
takajarru laahaa
5
17179
Vastaukset
- vika
Todennäköisesti jarrusatulan mäntä jää jumiin jarrutettaessa,eli kun nostat jalan jarrutuksen jälkeen jarrupolkimelta niin mäntä ei palaudukkaan vaan jää "ulos" jolloin jarru jää päälle.Vika johtuu tiivisteestä joka estää lian pääsyn männän pintaan,ja aiheuttaa siihen ruostumista/syöpymistä eli tiiviste on joko rikki tai huonosti paikallaan.Korjaus: Jos mäntä on syöpynyt ja huononnäköinen niin vaihda uusi mäntä ja tiivistesarja,putsauskin voi auttaa jos ei ole syöpymiä männässä eikä sylinterissä. Tässä viaksi yksi vaihtoehto!
- LVJK
mullakin laahasi käsijarrut myös. On kuulemma auton ominaisuus. Kannattaa herkistää jarruja CRC:llä, öljyllä ja kahvasta vetelemällä.
Itse tein tuon operaation autooni. Aluksi joutui palauttamaan ruuvarilla. Muutamien kymmenien vetelyjen jälkeen alkoivat palat palautumaan itsekseen.
En edes purkanu satuloita vaikka hainkin varmuuden vuoksi jo Vemixiltä räjäytyskuvat. - Nasse
Jarrut tarvitsevat liikettä. Kevyellä jarrutuksella takajarrut eivät tee oikeastaan mitään ja silloin ne tahtovat jumittua. Eikös autossasi ole ABS jarrut. Kerran kuussa semmoinen reipas hätäjarrutus saa liikettä jarruihin ja pitää ne kunnossa. Kesällä se kannattaa tehdä hiekkatiellä, niin renkaan eivät niin kärsi. Samoin on käsijarrun vaijerien kanssa. Ota tavaksi nykäistä käsijarru tiukasti päälle silloin tällöin vaikka liikennevaloissa, niin sekin pysyy kunnossa.
- jumitta
Minulla 2001 Mondeon oikean puoleinen käsijarru jäi jumiin. Muutamia kertoja vuodessa pitää CRC:llä herkistellä ja vetää toistuvia kertoja käsijarru päälle ja pois. Nyt käsijarru ei enää ole juminut normaalissa käytössä.
- jani_
ulompi pala jumittaa, kannattaa avata ja puhdistaa pikaisesti ennen kuin pala kuluu loppuun,homma sinallään on todella helppoja nopea tehdä itsekin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!1422453Näetkö feminismin uhkana
Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?1961157Tykkäätkö halaamisesta?
Minä en. Tänään tuttava, jolle olen maininnut että en pidä halaamisesta, yritti halata minua ja olen vieläkin ihan raivo1101067Hinduilu on suurta eksytystä
tekosyvällinen tarina uppoaa moneen. Harhautusta todellisen Jumalan yhteydestä. Kuka haluaisi nähdä sielunvaelluksessa389930Malmin tapaus on järkyttävä
Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi296888- 66858
- 53841
- 89837
- 46829
- 51743