kuinka pitkiä, tietenkin pentu määrää vauhdin kävelyretkiä olette pentujenne kanssa tehneet?
8vk. n.7kg
8vk. n.7kg
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ihan lyhyitä vielä tuon ikäisen kanssa. Siis vain 10 -15 minuuttia kerrallaan. Pikkuhiljaa aikaa lisätään ja jo kuukauden kuluttua voi tehdä huomattavasti pidempiä lenkkejä.
Tärkeää on, että pentua tutustutetaan paljon erilaisiin paikkoihin, asioihin, ihmisiin ja koiriin (rokotettuihin ja terveisiin) nyt pentuaikana. Ensimmäiset 4 kk ovat sosiaalistamisen kannalta tärkeintä aikaa.
Onnea pennun kanssa!
ja ollaan kävelty jo pidempäänkin tommonen 45min on meillä aika yleinen(tosin suurin osa ajasta menee pusikoiden haisteluun) ja jos ollaan lähetty pidemmälle on ollu vettä ja kuppi mukana, ettei näillä helteillä ihan väsähdä. tuo aika on aina harhaan johtava, koska pentu kävelee vielä niin hitaasti, että aikaa kuluu lyhyeenkin lenkkiin.(ja kun on sitä haisteltavaa ja katseltavaa)
ja mietinkin nyt, että miten sosiaalistat pennun ja opetat uusiin paikkoihin, jos et voi viedä sitä 200m kauemmaks kotoa?
Toki pentua voi viedä kauemmaksikin kotoa! Jos pentu ei jaksa kävellä, voi sen ottaa syliinkin ja kantaa kotiin (jos on sen kokoinen). Usein pikkupentu saattaa vain tehdä stopin eikä suostu liikkumaan enää! Pikkupennun kanssa liikutaan pennun ehdoilla, mitään pitkiä lenkkejä ei kannata suunnitella. Tärkeää on, että pentu saa paljon erilaisia kokemuksia pentuaikanaan, myös vähän pelottavia, niin siitä tulee rohkea ja kiva kumppani.
Ja voihan pennun matkustaa esim. autolla tai bussilla kaupungin keskustaan, jossa on paljon ihmisiä ja autoja. Ja kaupungilla voi ruuhka-aikana kävellä ja mennä sellaisiin tavarataloihin tai kauppakeskuksiin, joihin koiran saa ottaa mukaan. Rautatieasema on myös oiva paikka sosiaalistaa pentua. Me teemme aina uuden pennun kanssa kaupunkiretkiä vähintään muutaman kerran viikossa ennen kuin se täyttää 5 kk ja senkin jälkeen vielä melko usein. Kakkapusseja ja talouspaperia runsaasti vaan mukaan, jos pissivahinko tulee jonnekin sisälle.
kanna kuin pakon edessä, enhän halua, että aikuinen kenties 15-20 kilonen koira haluaa syliin kun väsyttää...ja itse asun keskustassa, joten keskustan elämään pentu onkin jo tottunut, mutta nuita metsäisempiä alueita ei ihan kotinurkalla olekaan eli on pakostakin lähdettävä hieman kauemmas kotipihasta.
Hyvä esimerkki oli eilen, kun ei käyty kuin pienillä lenkeillä, pentu oli sisällä aivan vauhko puri kaikkia käsistä ja jaloista ym. ja ei kuunnellu kieltoja hyvin. Mutta tänä aamuna käytiin hieman pidempi "vakiolenkki", niin jopas koirakin rauhottui kunnon päiväunille ja kiellot ja muut koulutukset jaksetaan kuunnella kiltisti loppuun asti..