Kumpi olisitte mielummin, jos olisi pakko?
Siivooja vai puhelinmyyjä
Kesätyö
204805
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Puhelinmyyjä tietysti.
Puhelinmyyjät ovat tämän yhteiskunnan pohjasakkaa.
Ihan turhia, hyödyttömiä ja tarpeettomia.
paitsi siivoojat itse.
Niin, itse ihan mukavassa työssä, mutta arvostan siivoojat kuusitoista kertaa korkeammalle kuin puhelinmyyjät.
Hmm.
Ilmeisesti sitten lehtitalot, puhelinoperaattorit, sähkölaitokset, yms. ovat jonkinlaisia hyväntekeväisyyslaitoksia, kun viitsivät näille turhille ja tarpeettomille palkkaa maksaa?
:)
Jos valita pitäisi, niin siivooja. Itsekin olen ollut siivoojana yhteensä vuoden verran ja se on sentään oikeaa työtä, toisin kuin jonkun lehden tms. kaupittelu puhelimitse.
Siivoustyössä kokee tekevänsä aidosti tärkeää työtä. Vaikka palkka on pieni, niin ainakin se on varmempi tulonlähde kuin puhelinmyyjän provisiopalkka.
Siivoustyö on sitä paitsi ihan mukavaa työtä, riippuen toki siivottavasta kohteesta.
ehdottomasti siivooja!
Ehdottomasti siivooja!!! Ja on väärin väittää ettei kukaan arvosta heidän työtään! Minä ainakin arvostan. Miettikääpä olisiko siellä omalla työpaikallakaan/kaupoissa/kouluissa jne. kivaa jos siellä ei kukaan ikinä siivoaisi?
Helppo valita: puhelinmyynti kun voi vaikuttaa omaan palkkaansa ja tienata todella hyvin - lähinnä itsestä kiinní...
Olen tehnyt myyntityötä puhelimessa nyt kolme vuotta kokopäiväisenä (mainostilamyyntiä yrityksille) ja vaikka olen alun alkaen etsinytkin oman alani töitä (jotain ihan muuta kuin kaupallista alaa) niin en ihan helpolla vaihtais nykyisestä työstä pois.
Miksikö? No koska tienaan n. tuplat verratuna työhön johon opiskelin. Toki myönnän että puhelinmyynti on rankka laji ja harva siinä todella pärjää mutta oikealla asenteella ja ahkeuudella voi päästä huikeisiin lopputuloksiin...
Kaikki puhelinmyynti ei ole lehti- tai liittymämyyntiä...HOX!
Ihan oikeassa olet tuon puhelinmyynnin suhteen! Itsekin samassa työssä ja ei voi muuta sanoa kuin, että tienaan päivässä lähelle sataa euroa, joka on huomattavasti enemmän kuin mitä siivooja saisi! Itsellä ei myöskään ole kyse lehti- tai liittymämyynnistä ja sen vuoksi minulla onkin tuntipalkka plus provikat! Joten ehkä kannattaisi ottaa asioista selvää ennenkuin tulee tänne julkisille sivustoille huutamaan ketä arvostaa ja ketä ei!
puhelinmyyjä.Molempia töitä olen tehnyt ja mulle vaan yksinkertaisesti sopi paremmin puhelinmyynti.Niin ja siis aikakauslehtiä kaupittelin.En vain yksinkertaisesti pidä siivoamisesta (arvostan kylläkin tosi paljon), siistissä sisätiloissa tehty puhelinmyynti arvostetussa (löytyy meinaan kaikenlaisia) firmassa oli enemmän lähellä mun sydäntä :)
Siivojien työn en mielestäni erittäin tärkeää, sillä tavoin tärkeää meidän jokaisen kannalta koska sehän perinteisesti on työtä joka huomataan vasta siinä vaiheessa kun sitä ei ole tehty !! lehtimyyjien kanssa on hieman ehkä sama juttu! yleisesti parjattu ammatinharjoittajien laji elikkä ne LEHTIMYYJÄT. niittenkin tehty työ huomataan yleensä siinä vaiheessa kun se on tehty HUONOSTI tai sitä ei oo tehty ollenkaan. tarkoitan siis sitä että arvostelusta huolimatta suurin osa suomalaisista vuodesta toiseen kuitenkin tilaa sen lehtensä puhelimitse, ja suurimmalla osalla ei ole mitään valittamista... sitähän ei vaan kukaan huomaa kun "hyvin" tehdystä työstä ei saa mitään otsikoita tai pörinää tällä palstalla. summa summarum: itse arvostan siivoojien työtä eri muodoissaan (meillä muuten käy siivooja kotona, jonka työn huomaan ja palkitsen) hyvin paljon, ostan myös vuodesta toiseen lehteni puhelinmyyjältä ja olen ihan tyytyväinen.
Moraalini ei siedä osallistumista kotirauhan häirintään.
..Olen mieluummin puhelinmyyjä. Tai siis myyn lehtiä enkä puhelimia. Miksikö? Vaikutan palkkaan omalla työlläni - kattoa ei ole. Työpäivät ovat lyhyet ja niiden jälkeen jaksaa tehdä muutakin koska työ ei ole fyysisesti raskasta. Työtoverit ovat myös mahtavia, ja tunnettu, luotettava työnantaja tarjoaa hyviä etuja. Kesälomat ovat myös pitkät, ja työajoissa joustetaan.
Itse olen siis melko tyytyväinen työhöni, vaikka sitä ei edes ole pakko tehdä. Kyllä sitä etsivälle ja ahkeralle löytyy aina vaikka mitä muutakin työtä, jos vain näkee vaivaa.
siivooja.
No tuota... nyt olen puhelinmyyjänä aloittanut, ja ainakin näin aluksi se homma on todella mukavaa. Tosin kyseinen homma ei kaikille sovi (itselläki vähän siinä ja siinä... en oikein viitsi alkaa vanhoille ihmisille kaupittelemaan tuotetta parin ein jälkeen enää). Kuitenkin telemarkkinoinnilla (ei niin negatiivinen sävähdys) voi tienata suh hyvin. Riippuen provikasta ja myytävästä tuotteesta myyjät voivat päästä kohtuu liksoille, mutta taasen jos myynti ei suju, niin voi jäädä todella pienelle palkalle.
Eli... siivooja ehdottomasti jos haluaa varman liksan ja puhelinmyyjä, jos tykkää haasteista ja uskaltaa riskeerata palkan.
Semmonen vielä että puhelinmyynnistä on hyötyä myös henk. kohtaisesti... jos vaikka on vähän ujompi, niin tästä hommasta saa hyvin lisää itsevarmuutta.
Siivooja sentään tietää mitä tienaa ja tienaa varmasti paremmin. Itse olen myynyt puhelimitse liittymiä, sähköä, maksullista tv:tä ja lehtiä. Palkka huikeat 600-1000 e, eikä ikinä tiedä paljonko on tulossa kun työnantaja vähentää milloin milläkin perusteella. Eikä tämä tosiaankaan ole mielekästä työtä, ennemmin luuttuaisin lattioita! Vaihtaisin alaa mutta tällä paikkakunnalla ei ole liikaa töitä tarjolla.
siivoojana tienasin 7,02e tunti. Rankka työ, tiukat työajat.. Puhelinmyyjänä (en myy lehtiä) tienaan 8,5e tunti, ja tämä siis kiinteä tuntipalkka. Eli vastaus -puhelinmyyjä
Olen ollut puhelinmyynnissä ja se on yhtä helvettiä! Suurin osa työstä on palkatonta, koska vain kaupoista maksetaan. Siivooja saa joka työtunnista palkan eikä häiritse ketään eikä tyrkytä mitään.
Lähdetään liikkeelle siitä että jos jostain mitä tekee saa rahaa, niin se on aina työtä. Puhelinmyynti on siis myös työtä, mutta kaikille se ei sovi. Sama kuin joku hallitsee tietokoneet ja joku toinen ei niin työ jossa tulee käyttää tietokonetta, ei sovellu ihmiselle joka niitä ei osaa käyttää.
Itse myyn puhelimitse kotoa käsin, ja mikäli näillä tuloilla mitä itselle jää käteen kaikkien kulujen jälkeen (4000-6000 euroa/kk), ei tulisi mieleenikään vaihtaa titteliäni siivoojaksi! Ennemmin opiskelisin johonkin hyvin tienaavaan ammattiin, mutta kun tällä hetkellä tulot ovat näin korkeat(ollakseni vasta 22-vuotias PUHELINMYYJÄ), niin en näe tarpeelliseksi siirtyä opiskelemaan.
Siitä en tiedä ovatko puhelinmyyjät tarpeellisia vai ei, varmaankaan ei (ilmankin tulisi toimeen), mutta jos rahaa voi tehdä niinkin helposti kuin istua kotona tietokoneen äärellä pelaillen ja jutellen ihmisten kanssa, niin silloin en voi sanoa muuta kuin että minkä ihmeen takia menisin kouluun tai hakisin töitä, mistä lukion käyneenä tienaisin korkeintaan 1500 euroa/kk!
PS: Jos ette halua että teille soitetaan, niin olkaa järkeviä sen sijaan että olette tyhmiä, ja hankkikaa suoramarkkinointikielto!