painekyllä

siis voiko painekyllästettyä (vihreä neljä vuotta vanhaa) tralli-lautaa käsitellä ruskealla valtticolorilla, ja mikä on lopputulos....vuoden päästä..tai kahden???
2454
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Käsittely pitää uusia muutaman vuoden välein...
Mutta kannattaa harkita myös vihreää woodexia :)

Äänestä

Valtti tekee jonkinlaisen kalvon - joku Pinotex extra ja solid tekevät jo paksun kalvon.

Jos vedät painekyllästettyä kalvoa muodostavalla aineella, on suuri vaara, että parin kolmen vuoden kuluttua kalvo hilseilee rumasti.

Itse käyttäisin painekyllästetyllä vaikka ruskeaksi sävytettyä öljyä - tarkoitus on saada kama imeytymään puuhun - eikä jäämään kalvoksi puun pintaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja VALTTI kirjoitti:

siis voiko painekyllästettyä (vihreä neljä vuotta vanhaa) tralli-lautaa käsitellä ruskealla valtticolorilla, ja mikä on lopputulos....vuoden päästä..tai kahden???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu