tiesulku kotitiellä!

schwartzenegger

Taivas meitä varjelkoon näiltä mökkihulluilta!

Olin vaimoni kanssa omakotitalon pihalla, kun naapuriimme saapuivat mökkiläisveljekset - nuo älyn jättiläiset. Toinen heistä pyysi aidan viereen keskustelemaan:

"Siirrä autosi välittömästi pois pihaltasi tai tulen itse siirtämään! Teillä ei ole käyttöoikeutta tiehen!"

Uhittelu jatkui ja päätin siirtää autoni postilaatikolle ( n.300m ), koska kaveri vaikutti aggressiiviselta.

Kuinka ollakaan, veljekset olivat järjestäneet tielle tiesulun, jonne he perässäni kiirehtivät jalkaisin. Mikähän ansan viritys näillä velikullilla oli mielessä, sitä en jäänyt kyselemään vaan soitin poliisit paikalle. Poliisille arvoisa naapuri kertoi, että olemme käyttäneet tietä jo useita vuosia ilman lupaa.

Siis - oma asuntomme on piston päässä ja kaikki paperit ovat kunnossa.

Mitenkähän näihin puolihulluihin maanikoihin suhtautuisi, kun liikkuvat vapaasti ja heillä on runsaasti aikaa tehdä jäynää ja kiusaa...?
Poliisikaan ei voinut muuta, kun sanoa että `" kai sinä nyt ymmärrät, että tollain ei saa tehdä..."

Itse asumme avioparina omassa rauhassa ja naapurissa on riitainen perikunta, jonka kaksi noin kuus' kymppistä hörhöä on ottanut meidät kohteeksemme.


Antakaa vinkkejä, mitä tällaiselle kotipihan terroristille pitäisi tehdä, että saisimme kotirauhan takaisin?

6

943

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • arkaluonteista

      Todella kiusallinen tilanne, jos poliisinkaan sana ei heihin tehoa. Olisiko mahdollista hakea ko. Henkilöille lähestymiskieltoa? No teidän tontillehan ne ei ainakaan saa ilman lupaa tulla... Mutta toisaalta eihän se ole mukava asua tuollaisessa "ilmapiirissä", että jatkuvasti saa odotella että mitä jäynää ne taas keksii siellä tiellä.
      Meillä oli vähän vastaavanlainen tilanne(pahempi vain,haukkumista, metakkaa yms), sitä en voi näin julkisesti kertoa miten asian hoidin, mutta sen voin kertoa että mellakkapatruunalla rauhoittuu ainakin joksikin aikaa. Rauhoittuu lopullisesti jos ei aivan umpihullu ole.

      • Saukki

        Kyseessä on siviiliasia, joka ei kuulu poliisille... paitsi tietenkin, jos uhkailaan tai käydään kimppuun yms.


    • Anonyymi

      Taas siellä tiesuluilla on ollut nitä älyttömän tyhmiä ajattelettamottomia hesalaisia
      kokeilemassa tuuriaan päästä läpi, ette pääse sinne mökeillenne pääsiäisenä, teille pitää antaa 200€ sakkoa per autoilija kun kuormitatte poliisien työtä tahallaan.

      • Anonyymi

        Tähän ei voi soveltaa junttausta


      • Anonyymi

        "Taas"?

        Yritätkö siis sanoa, että vuonna 2006, kun aloitus on kirjoitettu, ilmeisesti sinun mielestäsi on edellisen kerran ollut niitä tiesulkuja Uudellamaalla?

        Jä se silloinen koronaepidemia minulta ainakin huomaamatta.


    • Anonyymi

      Voisko nuo rikkurit vaan yksinkertaisesti ampua?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      240
      6030
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      118
      5824
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      232
      4917
    4. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      14
      4274
    5. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      61
      4168
    6. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4097
    7. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      27
      4082
    8. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3648
    9. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      52
      2542
    10. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      40
      1780
    Aihe