...että kun otatte gerbiilinne syliin , niin se rupee syömään reikiä/reikää vaatteisiinne? Minun toinen gerbiili on semmoinen että se rupee puremaan paitaani ja siihen tulee reikä. Sen takia moni paitani on mennyt pilalle.
p.s: se ei kuitenkaan ihan aina sitä tee.
p.s: se ei kuitenkaan ihan aina sitä tee.
Vastaukset 6
Vanhimmat
mun kamun gerbiili rupee syömää kaikkee punast se on kaij normaali huom:KAI
mun gerbut joskus vähän maistaa mun sormea mut mun kaverit sanoo et jos vaikka se haisis vaik,siemeniltä mut sun tilantees uskoisin että gerbuillasi on aika vähän jyrsittävää...onko niillä vaikka hunaja keppejä???!!
olen kyllä antanut niille niitä herkkutikkuja ,
pahvirullia , joitain koirankeksejä ja sitten ne viel jyrsii niitten mökkiä.
gerbiilit järsivät lähes kaikkea.meillä ei vaatteita sylissä järsitä, onneksi.kerran gerbiilit pääsivät yöllä terrasta karkuun ja järsivät uuden sängyn JALAN!sänky keikahti yöllä...haha oli siinä yöllä kiva keikahtaa sängyn kanssa...tipuin lattialle.
ne on söpöjä kun ne ottaa pikku käpälillään paidan helmasta kiinni ja jyrsii sitä :D Niitä on kiva silittää pienestä päästä silloin,kun ne ei tajua muuta kuin että pakko jyrsiä,yleensä gerbiilit eivät oikeen malta jäädä paikalle kun silittää,ja vaikka ne on tuhonnut paitoja vähän,niin se silityskohtaus on aina niin suloinen kun ne jyrsii paitaa :D Olenko outo?ehkäpä :D
Joo mull käy!! Mulla tuli kerras hirveen io reikä mun paitaa ku katoin telkkaa ja pidin gerbiiliä samaan aikaan :DD