kielikursseja

Järjestetäänkö 60 kielikursseja ulkomailla? Nuorillehan niitä on mutta onko vanhemmillekin?
3398
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

En tiedä, järjestetäänkö senioreille.

Aikuisryhmissä ikävaihtelu on suuri. Luulenpa, että sellaisissa ryhmissä, joissa on kaikenikäisiä opiskelukin on monipuolisempaa.

Minua itseäni ei ole ollenkaan häirinnyt se, että olen ollut kurssin vanhin osallistuja. Koulussa on joka tapauksessa seuraa. (Koululaisryhmät ovat sitten asia erikseen.)

Asuminen on usein järjestetty perheisiin, joten on aika samantekevää, miten vanhoja muut ovat.

Äänestä
  • aikuisille". Tuloksena esim. EF(Education First)Kansainväliset Kielikoulut järjestää kielikursseja ulkomailla myös aikuisille, yli 27 vuotiaille.

    Kurssin pituus on 2-52 viikkoa.

    Kannattaa tutustua.

    Äänestä

ihan mukavia ja minulle riittää, ettei ole ihan vallattomia koululapsia mukana.

Toistaiseksi kaikkein mielenkiintoisimmaksi kurssiksi nimeäisin Wienin Yliopiston saksankielen kesäkurssit, joille osallistuin pari vuosikymmentä sitten. Siellä oli silloin eri ikäisiä opiskelijoita 56 maasta, tietysti suurin osa nuoria. Jos saksaa haluaisin opiskella lähtisin sinne uudelleen. Ohjelmassa on eritasoisia kursseja ihan alkeista kielten opettajatasoon. Suosittelen lämpimästi.

Lontoossa asuin perheessä, jossa minua pidettiin melkein perheenjäsenenä. 5-vuotias kuopuskin kutsui minut suurille synttärikutsuilleen, jotka pidettiin leikkikentän laidalla olevassa kerhotalossa, ja perhe otti minut halutessani mukaan omille ja ystäviensä kutsuille.
Kurssitovereistani ystävystyin parhaiten itseäni lähes 20 vuotta nuorempaan italialaiseen kielikoulun perustamista suunnittelevaan naiseen, jonka kanssa vietimme paljon vapaa-aikaa ja järjestimme viikonloppuisin omatoimiretkiä, jonne lähti usein muitakin mukaan.

Perheessä asuessa ja muutenkin monet asiat riippuvat tuurista, mutta asioihin voi myös itse vaikuttaa. Kun tietää, mitä haluaa, usein onnistuu sen myös saamaan.

Hauskaa kielikurssikesää sinulle!


PS: Mitä kieltä aiot opiskella? Kerrothan sitten jälkikäteen kokemuksistasi meillekin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ulkomailla kirjoitti:

Järjestetäänkö 60 kielikursseja ulkomailla? Nuorillehan niitä on mutta onko vanhemmillekin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu