Ainakin viisi viimeistä vuotta on Kajaaniin
"rakennettu" uutta uimahallia. Luulisi jo tämän
Iisakin kirkoksi muuttuneen projektin jo
viimeinkin nytkähtävän liikkeeelle.
Tuskin sitä hallia kannattaa kilpauimareille
rakentaa. Suuren ikäluokan tarpeet on seuraa-
vien vuosikymmenien haaste. Eikun Kylpylää
rakentamaan.
"rakennettu" uutta uimahallia. Luulisi jo tämän
Iisakin kirkoksi muuttuneen projektin jo
viimeinkin nytkähtävän liikkeeelle.
Tuskin sitä hallia kannattaa kilpauimareille
rakentaa. Suuren ikäluokan tarpeet on seuraa-
vien vuosikymmenien haaste. Eikun Kylpylää
rakentamaan.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Mihin uimahallia tarvitaan,opetelkaa uimaan talvisin avannossa,kesällä järvessä.Säästyy kaupungin rahat.Niin teen minä ja moni muu.
Joka ei opi avannolle,voipi uintiliikkeitä harjoitella vaikka olohuoneen matolla. Helppoa kuin heinänteko.
Tulen katsomaan kun vedät 1,5km Kajaaninjoella huomenna tai minä tahansa päivänä nyt toukokuussa. Taidat uida avannossakin melkoisen paljon kun on noin kriittinen suhde uuteen uimahalliin.
Uusi uimahalli 100m radalla jonka voi katkaista puolestavälistä. 1m,3m ja 5m hyppypaikat myös halliin. Lasten altaaseen mahdollisuus vauvauintiin (lämmitettävä vesi yli 30 asteeseen).
Säästyy kaupungin rahat. Mihin ne säästyy?? Uimahallia on yritetty saada jo 10 vuotta!!
katsomaan kun vedät 45minuutin jumpan siellä avannossa. Meitä on monta jotka tartte uimahallia pelkästään liikuntakyvyn säilyttämiseen.
Itse uimisen harrastajana olen kiinnostunut tietämään millaisia uimahalleja eri kaupungeissa on. Siis, onko 25m vai 50m allas? Jos joka kerta ui 1500-2000m niin 25m altaassa se on vähän väliä kääntymistä.
70- luvulta ja 25m
riittävän hyvä kajaanilaisille.
uimahalli on perseestä,verrattuna muitten kaupunkien uimahalleihin.Ei ole riittävä edes kajaanilaiselle,mutta sen linnajutut voivat haudata samantien.
Uimahalli rakennetaan ns. Kajanuksen rantaan. Tulee kokoa ja kylpylää. Osittain mukana on kuntokeskus (rokua ?) ja kajanus. Rakennustyöt aloitetaan mahdollisesti jo tämän vuoden puolella.
että mihin se uimahalli tulisi tehdä.
Yksi uimahallillinen eurojahan menee kajaanilaisten pussista Vuolijoen kuntien velkojen maksuun.
Joten kiitos vaan Vuolijoen päättäjille siitä, että uimahalli Kajaanissa lykkääntyy teidän takia.
Kyllä se entinenkin pelittää,kun lasketaan vesi pois ja sisäpuolelta tilkitään reijät kuin vuotavasta veneestä ja lopuksi tervataan paksulla ohentamattomalla tervalla.Taas kestää kymmenen vuotta.Jospa sitä sitten 10v.päästä olis rahaa säästössä,jolla taas tervata uudestaan.
laadukas uimahalli, ei kannata kajaanilaisille semmoista rakentaa. Riittäisi kun laitetaan joenrantaan puomit joissa voi räpiköidä. Laadukkaampia halleja on ihan muualla kun täällä ja se on jämpti.
ja laadukas uimahalli Kajaaniin,yksi suomen tasokkaimmista samoin kun Biorex.Tänne ei mitään halpaa ja huonolaatuista haluta eikä tehdä,päätetty on.Ne jotka on huonolaatuista vailla voivat vielä jonkun aikaa räpiköidä vaikka siinä vauvaaltaassa(lämminpissa vesi).
Muistan kun ala-asteella vuonna 1992 kirjoitettiin koko lehtikankaan koulun voimin adressi uuden uimahallin puolesta. Eipä ole näkynyt.