Miten saan ladattua Limewiren Linuxiin? Tulee vaan tällänen teksti: Tiedoston "LimeWireLinux.rpm" avaaminen epäonnistui. Arkistotyyppi ei ole tuettu.
Limewire Linuxiin
kopri
10647
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
...sen vaan niin kuin rpm-paketit yleensäkin asennetaan.
-T
Eli miten?
"Eli miten?"
man rpm
rpm -ivh .rpm (root-oikeuksin).
Edellytyksenä, että käytät rpm-paketteja ahmivaa jakelua (Fedora/RedHat, SuSE, Mandriva jne.)
Useisiin jakeluihin LimeWirenkin saa paketinhallinnan avulla (yum, Yast, urpmi jne.), kunhan löytyy sopiva repository.
en ymmärtänyt mitään... taitaa tuo windows olla kuitenkin parempi tälläsille tietämättömille. Sieltä tulee kaikki vaan nappia painamalla.
Tulee ne ohjelmat linuxiinkin vain nappia painamalla. Et vaan tajua käyttää jakelun omaa pakettihallintaa... eli et ole perehtynyt jakeluusi pätkänkään vertaa. Et edes avannut ohjelmia ja ihmetellyt mitä ne ovat.
Kaikenlainen ohjeiden lukeminen taitaa olla sinulle ylivoimaista.
Aikaisemmin mainitsema teksti tulee nimenomaan, kun yritän avata ohjelmaa pakettienhallinnalla.
Limewiren kotisivuilta panoin Linuxia ja latauksen jälkeen tiedosto ei vain avaudu. Ei taida ihmettelemällä parantua.
a) Et varmaan tiedä mikä on pakettihallinta tässä yhteydessä.
b) Pakettihallintaa ei käytetä noin.
c) Et varmaankaan tiedä, mitä (ohjelma)paketteja jakelusi käyttää.
Joo, ei se ihmettelemällä parane. Vann esim. lukemalla ohjeita. Täältäkin voisit saada ohjeita, mutta et taida tietää edes mitä jakelua käytät.
...tiedän, että minulla on Ubuntu 5.10. Windowsissa kaikki tarvitsemani tuli tosiaan yhtä nappia painamalla ilman lisäasetuksia, joten ehkä Linux on minulle liian vaativa. Haluan tehdä elämässäni muutakin kuin istua päivät koneen ääressä ja tutustua syvällisemmin tietokoneen syövereihin.
Eipä siinä mene kuin viisi minuuttia lukiessa kuinka Ubuntuun asennetaan ohjelmia. Mutta elämäsi taitaa olla yhtä torjuntareaktiota muutenkin.
http://ubuntu.sange.fi/ohje_ubuntu_ohjelmien_asennus
Windows muuten vaatii melkoisesti perehtymistä, että sen saa pysymään käyttökunnossa.
Vaikea elämä sulla vai?
ovat siihen sopivat paketit muotoa "paketti.deb", ja jos paketti ei kuulu Ubuntun perusvalikoimaan, se asennetaan avaamalla kokmentokehoiteikkuna, ja kirjoittamalla siinä kansiossa, jossa asennettava .deb -paketti on:
sudo dpkg -i paketti.deb
jossa "paketti" on siis paketin nimi.
Jollei .deb -pakettia ole tarjolla, voi .rpm -paketin yrittää "kääntää" .deb -paketiksi asentamalla esin systeemiin alien -ohjelman:
sudo apt-get install alien
ja sitten antamalla komennon (komentokehoiteikkunassa edelleen):
sudo alien paketti.rpm
ja odottelemalla työn valmistumista. Kun käännös on tehty, voi sen asentaa kuten on edellä selitetty.
Jollet ymmärrä tästä mitään, siirry ihmessä takaisin vintoosan ihmeellisen maailmaan, sillä ei sinunkaltaistasi kukaan halua opettaa.