Kellä olis tietoa puhelinten tilaamisesta ulkomailta, esimerkiksi Saksasta. Oon joitakin hintoja katellut ja näyttää aika edulliselta Suomen hintoihin verrattuna.
Edellyttääkö ostaminen myös liittymän hankkimista? Onko joku tilannut puhelinta ulkomailta?
Tietoa kaivataan!
Edellyttääkö ostaminen myös liittymän hankkimista? Onko joku tilannut puhelinta ulkomailta?
Tietoa kaivataan!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Keski-Euroopassa on tosiaan tyyli, että myydään kännyä 1 eurolla. Tämä edellyttää kuitenkin, että teet operaattorin kanssa sopimuksen. Puheluhinnat keski-Euroopassa on hieman kalliimpia ja liittymän "kuukausivuokra" saattaa olla 50 euroa.
halvalla, myös suomeen postiennakolla: http://www.einfachpreiswert.de/
Suomessa hinnat ovat periaatteessa "puhtaita" hintoja. Kun kattelet ulkomailta luuria ja jos hinnassa suuret erot niin niissä pääsääntöisesti on ehtona liittymän ottaminen. Ja liittymää ei saa niin helposti kuin Suomesta vaan niissä yleensä kattavat sopimukset mitkä vaativat sitoutumaan operaattoriin tyyliin pariks vuodeks. Tämän ilon lisäksi puhelimet on yleensä koodattu toimimaan vaan tällä kytkyoperaattorin kortilla, toki saat ohjelmoitua suht helposti puhelimen toimimaan muuaallakin, mutta ohjelmoinnin jälkeen voi sanoa takuulle morjens!
Lyhyesti: ei maksa vaivaa hommata ulkomailta ELLEI sitten ole jotain tuttuja ulkomailla joitten kanssa voi sitten kenties sumplia kaiken näköisiä juonia... noh itte ainakin oon tullut siihen tulokseen et ostan luurit Suomesta niin ei tartte sitten tapella takuiden ym kanssa.
Toivattasti jeesas vähän...
Eikö EU-lainsäädäntö tosiaankaan ole harmonisoinut EU-alueen matkapuhelin ja liittymäpolitiikkaa? Tuntuu aika oudolta tuommoinen, että puhelimen toiminta olisi ohjelmoitu olemaan riippuvainen operaattorista. Liekö sitten Saksan lakien kanssa sopusoinnussa tuommoinen kikkailu.
Tätäkö "tavaroiden" paljon hehkutettu vapaa liikkuminen Euroopan unionin sisällä sitten käytännössä on?
Jos Suomessa päättäjät sanovat, että meidän pitää tehdä niin ja näin koska EU pakottaa siihen, ei todellakaan tarkoita sitä että Saksa, Ranska ym pikkuvaltiot toteuttavat muutokset samalla nöyryydellä kuin me... Ei paljon paina vaa-assa jos Suomi sanoo jonkun edellä mainitun pikkuvaltion kytkykauppojen olevan vastoin yhtä neljästä EU:n perusarvosta.
...välttämättä ottaa sitä liittymääkään..
Kannattaa kuitenkin lukea ne ehdot aika tarkasti, koska monesti on tuo liittymä siellä mainittuna. Esim. Saksasta saa monestakin nettipuodista ihan liittymävapaita ja ilman lukituksia olevia koneita, ei kuitenkaan kovin paljoa halvemmalla kuin Suomesta ostettuna. Yleensä kun noiden postikulut on ihan reilua luokkaa...
Monet uutuudet sen sijaan on saatavilla esimerkiksi juuri Saksasta nopeammin kuin Suomesta.
Lue kuitenkin huolella ne ehdot mitä siellä mainitaan, ja voit olla helpolla mielellä asioilla. Suosittelen kuitenkin säästämään vaivaa ja käyttämään Suomen verkkokauppiaiden palveluja, säästyt mahdollisesti päivityksiltä, huoltorumbalta ulkomaille pahimmassa tapauksessa, DOA-takuut selvemmät, yms.