Onko kellään tietoa Varsinais-Suomessa sijaitsevista puroista/pikkujoista? Ja onko kyseisellä alueella missään enää luonnonvaraista tammukkakantaa?
Jos jollain olisi tietoa paikoista, niin olisin enemmän kuin onnellinen.
Varsinais-Suomen purot
2
1160
Vastaukset
- virvelöijä
puron, niin käyt kokeillee. Kaikki ei kerro sinulle tammukkapuroista. Itse en sano mitään vaikka tiedänkin jotain. Muuten tammukat vähenee kovasti.
- amrak
Mikä ihmeen tammukkapuro?
Purot ovat useinmiten yhteyksissä isompiin jokiin, järviin tai mereen jolloin purossa syntyneet taimenet lähtevät vaeltamaan eivätkä ole koko elämäänsä purossa. Taimen voi aloittaa vaeltamisen ensinmäisenä vuotena tai vasta viiden vuoden kuluttua joten ei niitä kaloja saa pitää minään tammukkana. Taimen on aina taimen ja niitä puroja ei saa vain mennä kalastamaan! Monet purot/ojat ovat merkattu lohi/siikapitoisiksi jolloin niiden kalastaminen on kielletty eli alueelle tarvitaan maa/vesialueen omistajien luvat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1192695Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701111Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2141098- 401015
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38941- 5928
- 36906
- 47904
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke123873Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.36827