mietiskelin toimisiko tällainen generaattori:
Vaikka bilteman 6000l pilssipumppu pumppaisi vettä joka pyörittäisi pientä turbiinia, ja turbiini pyörittäisi vaikka 50a auton laturia... jos laturi tuottaisi edes 20a siitähän jäisi vielä 10a muuhuun kuin pumpun pyörittämiseen... tietysti pumpulle alkuun virtaa pienestä akusta jonka laturi lataa sitten täyteen... periaatteessa toimisi... jos toimisi
voisi pistää vaikka mökille, eipähän tarvitsisi kallista aurinkopaneelia...
Vaikka bilteman 6000l pilssipumppu pumppaisi vettä joka pyörittäisi pientä turbiinia, ja turbiini pyörittäisi vaikka 50a auton laturia... jos laturi tuottaisi edes 20a siitähän jäisi vielä 10a muuhuun kuin pumpun pyörittämiseen... tietysti pumpulle alkuun virtaa pienestä akusta jonka laturi lataa sitten täyteen... periaatteessa toimisi... jos toimisi
voisi pistää vaikka mökille, eipähän tarvitsisi kallista aurinkopaneelia...
Vastaukset 24
Vanhimmat
...
Ootko kuullut sellasesta voimasta kuin MAAN VETOVOIMA toi käyttäisi sitä hyväksi...
nyt kysyin toimiiko tuo vai ei, enkä miten se toimii... jos toimii, voisin tehä, mutta en turhaan tee jos ei toimi. Selvällä suomenkielellä: Toimiiko vai eikö?
voima,kun vain valjastais
Ikiliikkuja silti,nyhjää tyhjästä.
Ei Ei Ei Ei Ei Ei Eiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
mutta vastaanpa sulle:Jos käytetään olemassa olevaa voimaa niin ei oo ikiliikkuja.
Niin mutta kyllä se pulkka täytyy sinne mäelle vetää laskun jäljeen. Ainaista alamäkeä kun ei ole.
iso kappale laajenevan universumin laidalta ja sen vetovoima vaikka sinuun niin eiköhän siinä ole ikuinen alamäki.:)
Tilaan heti sata kappaletta kyseistä laitetta, kun saat sen toimimaan.
ei toimi.
akku tyhjenee ja virta loppuu koska laturin pyörittämiseen tarvitaan enemmän voimaa mitä saat semmosesta pienestä turbiinista niinkun sanoit.
elikkä vedenvirtausta olis kasvatettava ja samalla laitettava suurempi turbiini että saatas vääntöä laturille. mutta sitten taas pumppu ei riittäisi ja joutuisit hommaamaan suurempitehoisen pumpun joka taas veisi niin paljon enemmän virtaa että akku tyhjenisi taas.
että semmonen tapaus tälläkertaa... olishan noita kiva kehitellä mutta kun se tuppaa olemaan turhaa työtä taistella kaikenlaisia häviöitä ja fysiikanlakeja vastaan.
jos pistäsin vauhtipyörän joka pitäs liiketä yllä... riittäskö sitten. ja isolla mottorilla vauhtiin? jos toimisi, miten ison vauhtipyörän tarvii?
Iso vauhtipyörä jo karannut eli pudonnut pois kysyjältä.
vissin tarviis tosi ison vauhtipyörän ilmeisesti. jos kerra puttoo kyyvistä :-)
mikähän pumppu vie 40a?
No muunnellaas vähäsen. Vauhtipyörähän pitää liikettä yllä eikä voimaa tarvita niin paljoa kun ilman vauhtipyörää. Jos laitettas vauhtipyörä, tehokas moottori (pyöräyttämään käyntiin), 50a auton laturi, ja 3-4 pientä turbiinia (jokaiselle oma pumppu). Ja tuommosii generaattoreita sitten muutama. Joko rupeis sähköö tulemaan?
monella pienellä turbiinilla laturi alkaa pyörimään?
Vauhtipyörän kera?
toivottavasti jaksatte vastailla :-)
Ostin akun ja laitoitn sen plus-napaaan -1000 ohmin vastuksen, ja vastuksen jälkeen diodin ja lautrin akulle, näin akkua voi kurmittaa "loputtomin" (noin gigawattitunnin).
Kätevää, eikö totta
toimiihan se
.
.
.
.
.
aikansa :)
Olipahan maanantai aamuinen omakuva lieneekö idea samalta ajalta?
aikamatkoista keskusteltu mutta kyllä sekin käy.Tärkeintä on ymmärtää painovoiman vaikuttava voima senjälkeen on aikamatkailukin helppoa,Sun naamas näkee muuten siellä luokkakuvassa viimeisellä rivillä.
Ihan jo lukion fysiikan pohjalta voin topdeta idean kuolleena syntyneeksi. http://fi.wikipedia.org/wiki/Energiaperiaate
Jos rakennat tuollaisen pumppu-laturi-turbiini laitteen joka todella toimii, tulet saamaan Nobelin fysiikan palkinnon ja kuvasi ripustetaan tekniikan ja fysiikan oppilaitosten seinille - heti siihen Einsteinin kuvan viereen!
jos tuo alkaa toimia, olen ratkaissut maan sähköongelmat! tosin kalliilla tavalla...
Insinöörien ajatukset paperilla.
Mutta käytäntö taitaa olla toista.