Heips, onko myöhäistä aloittaa kestovaippailu kun ipana on jo 1-vuotias ?
1-vuotias
kestovaippailijaksiko ?
4517
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei tietenkään ole myöhäistä, aina ehtii aloittaa :)
niin ja luulisi olevan jopa helpompaa kuin vastasyntyneellä, koska vaippaa ei tarvi vaihtaa niin usein, vai onko näin? itselläni on viisiviikkoinen ja kestoilen, ja joka vaipassa on kakat:)
Koskaan ei oo liian myöhäistä. :) Meilläkin ekan lapsen kanssa aloiteltiin lähempänä 1 vuotta. Ja hän oli vaipoissa vielä 1,5 v. senkin jälkeen (eli 2,5 vuotiaaksi asti).
Joten ei olleskaan liian myöhäistä! ;)
Aloita ihmeessä. Todennäköisesti tarvitset vaippoja kokoa L.
Yksivuotias kuitenkin harvoin haluaa viettää aikaa selällään vaippojen asettelun ajan, joten suosittelisin taskuvaippoja neppareilla. Neppareita lapsi ei itse saa auki (oma yksivuotiaani aukoo itse tarralliset kestovaipat) ja nepparilliset vaipat voi laittaa yhdellä nepillä kiinni kummaltakin puolelta ja vetää jalkaan kuin housuvaipan.
Kannattaa etsiä netistä Fuzzi Bunz (halvimmillaan 14,5e ja hyvä jälleenmyyntiarvo) ja Swaddlebees (pieni paketti, hyvä jälleenmyyntiarvo)