olen tällä hetkellä ulkomailla ja sain ilmeisesti jonkinlaisen mahataudin poikasen. ei oksentelua mut toisesta päästä tulee pelkkää vettä. tämä on kestänyt nyt jo neljättä päivää. ajattelin kannattaisiko kotimaassa käydä otattamassa salmonellanäyte tai jotain? kertokaa keillä on kokemusta.
mahatauti
yäk
3729
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Eihän näytteen ottamisesta haittaakaan ole, mutta tänä keväänä on Suomessakin ollut juuri tuollaista vatsatautia. Ja itämisaika on ilmeisesti yli viikon.
Muistathan juoda riittävästi ja syödäkin, vaikka kaikki tulee ulos. Muuten alkaa heikottaa ja kuivuu.
Ihan liian monta päivää menny, jos kerran peräti vesiripulia!! Heti paikalliseen lääkäriin, niin sujuu paluumatkakin ongelmitta. Hophop!!!
Olinkin jo lääkärissä. Itseasiassa siksi, kun kuivuin aika pahasti. Antoivat antibioottia jota olen eilisestä saakka vääntänyt, sekä vatsaa kovettavia (eivät auta vatsan kovettajat). Yrittivät ulostenäytettä, muttei kropassa ollut sillä hetkellä kai vettä, eikä muonaa senkään vertaa, mitä ulostaa. Pitäisikö mennä uudestaan lääkäriin? :S