Millaisia kokemuksia ilmalämpöpumpusta mökillä. Onko ongelmia pakkasilla, onko toimintavarma? Meluongelmia? Mökilläni on varaava sydänmuuri ja sähköpatterit. Kannattaako hankkia ip. peruslämmönylläpitäjäksi? 
Kiitollinen vastauksista
Ilmalämpöpumppu
14
10453
Vastaukset
- fsdafasafsdSamaa haluaisin tietää minäkin. Meillä mökki hirsirakenteinen 1,5 kerroksinen, yht. 60 neliötä, jossa leivinuuni ja sähköpatterit. Peruslämpö pattereilla päällä n. 8 asteessa talvisinkin ja tietenkin patterit isolle kun mennään n. joka 3. viikonloppu mökille talvisin. Ja sähkölasku on ihan tolkuton. 12.000 kwh vuodessa, jolla kuulemma lämmittää kohtuullisen omakotitalon. 
 Eli ilmeisesti olisi ilmalämpöpumpusta hyötyä? Osaisiko joku kertoa hyvästä merkistä/mallista, ettei tule hankittua sutta. Nuo halpamyymälöiden halvat pumput ovat kuulemma surkeita.- ..........Meillä on juuri samankokoinen mökki ja nyt asennamme sähkölämmitystä. Onpa hyvä tietää näin etukäteen minkälainen sähkölasku saattaa olla tulossa. 
- mökkiukkoVoisitko tarkentaa? 
 Millainen hirsi, onko seinät eristetty, millaiset eristeet ala- ja yläpohjissa, millaiset ikkunat? Missä sijaitsee suunnilleen?
 Tuo 60 neliötä on siis ala- ja yläkerta yhteensä. Onko välissä ovi, vai onko rakenne eräänlainen parvi ja esimerkiksi tuvan kohta korkeaa tilaa?
 Olisi kiva tietää näitä, jotta tietäisi itse, kannattaako haaveilla talvikäytöstä.
- fsdafasafsdmökkiukko kirjoitti:Voisitko tarkentaa? 
 Millainen hirsi, onko seinät eristetty, millaiset eristeet ala- ja yläpohjissa, millaiset ikkunat? Missä sijaitsee suunnilleen?
 Tuo 60 neliötä on siis ala- ja yläkerta yhteensä. Onko välissä ovi, vai onko rakenne eräänlainen parvi ja esimerkiksi tuvan kohta korkeaa tilaa?
 Olisi kiva tietää näitä, jotta tietäisi itse, kannattaako haaveilla talvikäytöstä.Yhteensä 60 m2. Mökki rakennettu -86. Hirret vanhaa hirttä n. 7 tuumaista 5 sentin villa ja panelointi sisäpuolella. Yläkertaan mennään portaita, aukko n. 1m x 0,8m. Ei korkeaa tilaa. Pattereita päämökissä yht. 7 kpl saunamökissä (joka myös pidetään talvella peruslämmöllä vesijohtojen takia) 2 kpl. Lämminvesivaraaja on. Seinien eristys on siis kunnossa ja vaikka ikkunat ovatkin vain 2-kertaiset, on niihin vaihdettu uudet tiivisteet. Epäilen, että yläpohja ei ole eristetty riittävästi. En muuten ymmärrä miksi sähkölaskut ovat niin älyttömiä (sähkö siirto yht. n. 90 euroa/kk) 
- .......fsdafasafsd kirjoitti:Yhteensä 60 m2. Mökki rakennettu -86. Hirret vanhaa hirttä n. 7 tuumaista 5 sentin villa ja panelointi sisäpuolella. Yläkertaan mennään portaita, aukko n. 1m x 0,8m. Ei korkeaa tilaa. Pattereita päämökissä yht. 7 kpl saunamökissä (joka myös pidetään talvella peruslämmöllä vesijohtojen takia) 2 kpl. Lämminvesivaraaja on. Seinien eristys on siis kunnossa ja vaikka ikkunat ovatkin vain 2-kertaiset, on niihin vaihdettu uudet tiivisteet. Epäilen, että yläpohja ei ole eristetty riittävästi. En muuten ymmärrä miksi sähkölaskut ovat niin älyttömiä (sähkö siirto yht. n. 90 euroa/kk) Joo, saattaa olla että ylä- ja alapohja kaipaa lisää lämmöneristystä teillä. Lisäksi tuo saunarakennuksen peruslämmitys selittää myös korkeaa sähkönkulutusta. Ei minun ehkä sittenkään kannata odottaa suurta sähkölaskua. Pattereiden lukumäärä on meillä pienempi ja saunassa ei ole peruslämpöä. No, ensi talvena nähdään, millainen lovi on lompakossa. 
- ""Ja sähkölasku on ihan tolkuton. 12.000 kwh vuodessa, jolla kuulemma lämmittää kohtuullisen omakotitalon."" 
 Jos haluat säästää energiakustannuksissa hanki lämpöpaneeli. Meidän leveysasteilla tämä lämmittää 2000 tuntia vuodessa silloin kun lämmitystä tarvitsee, eikä käyttö maksa yhtään mitään!
 Termostaattiohjattu malli lämmittämiseen, lämmitysteho 1-3kW:
 http://www.pknetshop.com/catalog/product_info.php?cPath=36&products_id=119&osCsid=4fcfe855209c5be4402062de2d3a52d8
 Pienemmät mallit eivät sovi ympärivuotiseen lämmittämiseen, mutta pitävät mökin kuivana kuitenkin.
 Esimerkiksi Grönlannin telemuseon katolla on neljä tällaista lämmitintä. Siellä ne ovat tuottaneet jo kaksikymmentä vuotta ilmaista lämpöä, eivätkä tarvitse mitään huoltoa.
 
- keskustelemistaTästäkin asiasta paljon juttuja: 
 http://www.pinseri.com/2004/04/03/ilmalmppumppu/#comment-8557
- suosittelenLaitoimme lämpöpumpun jo rakennusvaiheessa,ja hyvin on toiminut.Pidämme peruslämpöä (16C )päällä koko vuoden.Sähkölaskut ovat olleet todella pienet = varsinaiset sähköpatterit eivät juuri ole olleet päällä.Ilmalämpöpumpun minimilämpötila on 16 astetta,,eli säädin lämpöpatterit samoihin lukemiin. 
 Ulkoyksikkö voidaan kiinniittää seinään kunhan huolehditaan riittävästä vaimennuksesta kumityynyjen avulla.Omille jaloille ja perustuksille laitettu pumppu on tietenkin varmin ratkaisu,,ei kuulu jyrinät sisään mökkiin.Talvivarustus pitää ulkoyksikön sulana,,tässä kohdassa kannattaa olla erityisen huolellinen jotta lämpövastus toimisi kunnolla.- ...........Minulle on kerrottu, että ILP:n lyhyen(?)käyttöiän takia se ei ennätä maksaa itseään takaisin sähkönsäästöllä mökkikäytössä. Onkohan tuossa perää?Mikä on sitten lyhyt käyttöikä? 
- mökkuukkoSanyolla on malli, jolla voi säätää 12 asteen lämpötilan, IVT Nordicilla 10 astetta, mutta tämä jälkimmäinen on tosi kallis. 
 Säästö mökillä lienee kyseenalainen, koska käyttöikä ei tosiaan ole kovin pitkä. Se hyöty kuitenkin varmaan on, että mökki lämpenee nopeasti ILP:llä.
 Mutta mitäs sitten, jos pamahtaa 30 asteen pakkanen, pitääkö ajaa mökille sammuttamaan pumppu?
 
- MRWRiittääkö ilmalämpöpumppu pitämään vesijohdot kesäasunnolla sulana 10 asteen peruslämmöllä? - Tein itse ja säästinLiputan itse ilmalämpöpumpun puolesta. Kokemusta on n.5 vuotta. Mitoitin silloin pumpun ison omakotitalon spekseihin ( Yli 120m2). Mokkini neliöt yltää 45m2. Pumppu on toiminut loistavasti. Ostathan invertteri pumpun jossa sulanapitolämmitys niin sydäntalvellakin kelpaa olla. Ääntä pumput kyllä pitää, jo siitä kun ilma virtaa, mutta ei mielestäni häiritsevästi. 
 Mielestäni jos pitää perusläpöä niin 15 olisi alin lämpötila jolla pitää rakenteet kunnossa ( U-arvoon perustuva)
 
- zxc.,vbtoimiiko teillä tuulivoimalla tai aurinkosähköllä 
- RakkineMeillä 60 neliömetrin mökin 5 kk peruslämpö (16 astetta) kulutti 3500 kWh toissatalvena ilmalämpöpumpulla pääosin lämmittäen. 
 Viimetalvena meni saman verran suoralla sähkölämmöllä (6 astetta).
 Seinässä 100 mm villa ja kolme puukuitulevyä. Välipohjassa 200 mm villaa, ikkunat kolminkertaiset, ala 60 neliömetriä. Laattaperustus, laatan päällä 150 mm villaa ja alla 50 mm styrosta ja muovikalvoja. Rakennettu 1974.
 Mökissä ollessani en käytä pumppua lämmitykseen, puhallus kuuluu ja veto tuntuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset8410241
- Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen"Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu1328287
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti906037
- Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueitanäin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään604188
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut484075
- Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueitasillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi804040
- Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessäänmutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät503699
- Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntäKriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi653123
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1133090
- Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliinja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali73087