Miten mitoitetaan yksinkertainen antenni?

Ohmi x Käämi

Elikäs, koska en ole saannut vastausta antennin mitoittamiseen RADIOAMÄTÖÖREILTÄ sähköpostitse. Niin katsotaan onko täällä fiksumpaa väkeä?

Haluttu impedanssi on 50 ohmia ja taajuus 100 MHz. Miten antenni mitoitetaan? Antenni vain vastaanottoon, eli tehonkestolla ei ole merkitystä. Antenni halutaan sioittaa parvekkeelle, kaiteeseen (puuta).

Netistä ei löydy edes kunnollista sivustoa aiheesta googlettamalla. En tietenkään ole lukennut kuin suomi -sivuja, mutta kymmeniä.

Sen tiedän, että valonnopeus kuuluu osana kaavaan.

Mikäli oli oikea haka antenni asioissa, niin bonuksena... Kuinka paksu "tikku" tarvitaan, jos vastaanotettava taajuuskaista on /- 5 MHz toivotusta keskitaajuudesta.

21

12783

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Noviisi

      Aallonpituus on valon nopeus / taajuus.
      Jos haluat taajuudelle x puoliaaltodipolin, niin antennin pituus on silloin?
      Vinkki: aallonpituus = 300/x; x=MHz, jolloin puoliaaltodipolin pituus on tuosta puolet.
      Käytännössä nopeuskertoimeksi voi asettaa 0.95.

      TIetysti, jos haluat rakentaa muun kuin dipolin, niin homma menee vähän eri tavalla. Peruskaava pysyy kuitenkin samana.

      Hieman epäilen tuota googletusta. Kyllä sopivilla hakusanoilla löytyy hyvinkin tarkkoja kaavoja.
      Ehkä vain et viitsi ajatella ;)

    • homma selitetään
      • Noviiisi

        En viitsinyt laittaa omaan viestiini noita linkkejä.
        On tietysti hyvä, että lapset oppivat käyttämään tietokonetta tiedon hakuun, mutta koulutehtävien ratkaisuttaminen muilla ei oikein tunnu kivalta. Siinä tehdään vain itselle karhunpalvelus.
        No, se siitä moralisoinnista. Hyvää päivänjatkoa kaikille koulutuksesta riippumatta ;)


    • noin

      se käsittääkseni meni-> 300:100 = 3 (M) ts.jos teet dipolin,on dipolin puolikkaan (=t-sakaran) pituus n. 1,5 metriä tuolle 100 megalle.

      • OH3....

        Googlaa "slim jim antenna" haulla, ilman sitaatteja.
        Saat huomattavasti paremman ympärisäteilevän antennin vahvistukseltaan kuin joku ½ -dipoli.

        Tai sitten "j pole antenna" eli suomeksi j-tikku.

        Molemmat helppo sovittaa ja vahvistus ei juurikaan laske, vaikka sovitus olisi "sinnepäin".


      • Ohmi x Käämi
        OH3.... kirjoitti:

        Googlaa "slim jim antenna" haulla, ilman sitaatteja.
        Saat huomattavasti paremman ympärisäteilevän antennin vahvistukseltaan kuin joku ½ -dipoli.

        Tai sitten "j pole antenna" eli suomeksi j-tikku.

        Molemmat helppo sovittaa ja vahvistus ei juurikaan laske, vaikka sovitus olisi "sinnepäin".

        Taidan tehdä tuollaisen J-tikun. Ei ole kovin hankala ja eikä parvekkeella kiinnitä huomiota. Lapamatoakin varmaan saa elektroniikka liikkeistä. Virittäminen jää "sinnepäin", kun antenni tulee vastaanottoon. Tietenkin signaalinvoimakkuus on paras, kun syöttö on oikeassa kohtaan.

        Löysin netistä äsken kivoja sivuja, kun on sopivat hakusanat käytössä :) Pitänee tässä surffata, kun netissä on hyvä keli.

        Kitos teille!


      • ???
        Ohmi x Käämi kirjoitti:

        Taidan tehdä tuollaisen J-tikun. Ei ole kovin hankala ja eikä parvekkeella kiinnitä huomiota. Lapamatoakin varmaan saa elektroniikka liikkeistä. Virittäminen jää "sinnepäin", kun antenni tulee vastaanottoon. Tietenkin signaalinvoimakkuus on paras, kun syöttö on oikeassa kohtaan.

        Löysin netistä äsken kivoja sivuja, kun on sopivat hakusanat käytössä :) Pitänee tässä surffata, kun netissä on hyvä keli.

        Kitos teille!

        mites toi jos haluais vastaanottaa montaa taajuutta samalla antennilla, kuten useimmissa käsiskannereissa?/ miten se on näissä toteutettu?


    • Amätööri

      Parvekkeilla ei yleensää saa pitää sikoja.

    • Anonyymi

      Olen radioamatööri ja ihan selvästi näkee, että sinua harmittaa oma pöljyytesi ! Et takuulla ole kysynyt keltään OIKEALTA radioamatööriltä, korkeintaan joltain LA- kaverilta ja niiden ei juuri tarvitse mitään antenneista tietää kunhan lyövät tehdastekoisen antennin lähettimeen kiinni. Että näin.... 73 vaan....

      • Anonyymi

        olipas tyhmä vastaus, miksi edes vaivauduit?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        olipas tyhmä vastaus, miksi edes vaivauduit?

        Trolli jäänyt ilman huomiota joten nostelee vanhoja.


    • Anonyymi

      Onhan asiasta painettuja kirjoja, tosin vähään aikaan ei ole tullut uusia. Esimerkiksi Mende, Herbert G.: Antennit. Uusin painos taitaa olla vuodelta 1973. Isäni väänsi 60-luvun alussa tuon kirjan mitoitusohjeiden perusteella tv-antennin ja hyvin näkyi.

    • Anonyymi

      Vastaukset menivät 15 vuoden taakse, mutta radioaaltojen käyttäytyminen ei ole muuttunut.

    • Anonyymi

      Jos kaide on puuta iske siihen naula ja siihen kierrät rautalangan pään jonka sitten vedt sisätiloihin oven välistä. Toinen pää sitten vaan radion prsiiseen sopivaan reikään ja eiköhän ala kuulumaan mitä vaan.

    • Anonyymi

      ...no tarkalleen ei näy millä laitteella/radiolla kysyjä haluaa kuuntelua kokeilla, mutta monilla tav radioilla, radiokasettisoittimilla, maailmanradioilla,
      lyhytaalto alueiden kuuntelu paranee jo, kun liittää pidemmän kuparilangan hauenleuka-liittimellä ulkoiseen antenniin.. Mm Tecsun maailmanradion mukana tällainen kela, lankakela tuli..
      mielenkiintoa, jos on niin ihan hauskaa lukemistakin, https://swling.com/index.htm
      ...mukava pieni antenni näppärälle tekijälle, Antennin Liitin Tarkastetaan Radiosta, jotta tietää mikä pitää olla https://swling.com/blog/2020/04/diy-how-to-build-a-noise-cancelling-passive-loop-ncpl-antenna/
      yt. harrastaja

    • Anonyymi

      Käy hakemassa lähimmältä kirpparilta tavallinen ula-antenni. Siinä on jo valmiina kaiki liittimet ja säästyt turhalta väkertämiseltä ja haavoilta sormiin. Löytyy varmasti 5 eurolla tai ilmaiseksikin.

    • Anonyymi

      Yagi uda-antennin mitoitusohjeet:
      https://www.changpuak.ch/electronics/yagi_uda_antenna_DL6WU.php
      -voit käyttää myös pelkän dipolin mitoitukseen
      Itse rakensin tekemällä 3-elementtisen mitoituksen, koska laskuri ei huolinut pienempää ja poistamalla ainoan suunta-elementin. Eli antennissa heijastinelementti+dipoli. Tämä laskuri taitaa huolia myös 2-elementtisen, mutta sillähän ei ole kovin väliä, koska elementtien paikat ei muutu vaikka niitä lisäilisi - vaikka sitten jälkikäteen
      Itse asiassa, myös tuon takaheijastimen voi poistaa, niin on helpompi vastaanottaa mistä suunnasta tahansa. Heijastin on oikeastaan vähän kuin peili, joka toimii tietyllä taajuudella ja n. tuplaa dipolin vahvistuksen.
      Dipoli kannattaa mitoittaa 300 ohmin mukaan ja tehdä baluni-sovitus 75-ohmin kaapeliin - tulee samassa johdossa katolta alas kuin tv. Lattakaapelia voi tietysti käyttää suoraan.
      Jos haluaa, ettei antenni ota häiriötä esim. henkilöistä parvekkeella - pitäisi siihen olla väliä n. 4 aallonpituutta(12m). Myöskin peltikatto toimii heijastimena ja siitä voi kanssa saada päänvaivaa.

    • Anonyymi

      Yksinkertaisin ratkaisu on työntää minkäpituinen pätkä hyvänsä rautalankaa tai kuparilankaa radion takana sitä varten olevaan reikään.
      Ajan haaskausta kaikki muka asiantuntioitten viritelmät tarkkoinene mittoineen jne. Sellaisella ei kuule yhtään sen paremmin kuin kaikkein yksinkertaisimmalla viritykselläkään.
      RADIOAMATÖÖRI yli 10 vuotta.

      • Anonyymi

        Kyse ei ole silloin mitoittamisesta. Kysyttiin mitoittamisesta ja selität aivan jotakin muuta? Vaan osaatkos mitoittaa antennin siten, ettei sillä saa vastaanotettua ensinkään?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyse ei ole silloin mitoittamisesta. Kysyttiin mitoittamisesta ja selität aivan jotakin muuta? Vaan osaatkos mitoittaa antennin siten, ettei sillä saa vastaanotettua ensinkään?

        Helppo homma: laitat johdon telkkarin reikään niin et kuule radiosta mitään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyse ei ole silloin mitoittamisesta. Kysyttiin mitoittamisesta ja selität aivan jotakin muuta? Vaan osaatkos mitoittaa antennin siten, ettei sillä saa vastaanotettua ensinkään?

        Vain laalaa-lälläri kyselee noin viisaita!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe