NEUVOJA PYYDETÄÄN

KIITOS!

Mitä tehdä kun 3 v narttu-bertsumme hyökkäilee autoja,pyöräilijöitä kohti haukkuen sekä miespuolisia vieraitamme kohtaan?
Koira on muuten kiltti ja leikkisä mutta kokonsa takia säikäyttää ulkopuoliset.
Kuinka pitäisi kouluttaa? On yritetty kehulla ja komennuksella mutta ei.
Muuten koira on aivan ihana ja ei varmasti tekisi pahaa kellekään. Mutta "kurkkuääniä" ja haukuntaa päästelee aikalailla...

2

871

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • doggy_sis

      Mikäli kieltäminen ei tehoa, voidaan ottaa ns. rajummat keinot, eli tyhjään säilykepurkkiin pieniä kiviä, nauloja tai herneitä, ja aina kun koira on hyökkäämässä pyörän päälle heitetään purkki lähelle koiraa että koira säikähtäisi, sillain heitetään ettei koira huomaa että sinä heität, sitten hyvitään ja hellitellään koiraa joka on säikähtänyt. Pian koira oppii yhdistämään äänen pyörään ja lopettaa hyökkimisen.

      • wyn

        sitten polkupyöriä yms.
        Jos koira liikaa säikähtää, se voi oppia pelkäämään vielä enemmän mitä nyt.

        Epävarmuuttahan tuollainen on. Varman koiran ei tarvitse hötkyillä.

        Minä pyrkisin komentamaan kunnolla jo siinä vaiheessa kun koiran ensimmäiset merkit tulevasta rähjäämisestä näkyvät (epätavallinen lähestyvän kohteen "pälyily", kenties asento varovaisemmaksi, niskakarvojen pöyhistyminen jne. mitä nyt koiransa tietää tekevän..).

        Tilanteeseen en jäisi ihmettelemään, reippaasti ohi sen kummemmin koiraan katsomatta tai sille mitään sanomatta. Näin näyttäisin että "ääliö, normaaliahan tämä". Ja ensimmäisen oikean ohituksen/lähestymisen tapahduttua rauhallinen kehu, ettei koira intoudu liikaa.

        Näin minä tekisin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      174
      1182
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      45
      619
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      559
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      301
      554
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      225
      538
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      519
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      502
    Aihe