Ide-laitteet eivät tunnistu

Ongelmana on että käynnistyksessä bios ei tunnista pata kiintolevyä ja cd-asemaa. Ongelma tuli kotelon vaihdon jälkeen. Kaikki johdot ovat hyvin kiinni ja oikein päin. Emolevy on Asrock 939 Dual-Sata2 ja bios 1.70.
3418
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

sitten molemmat asemat on pistetty mastereiksi tai slaveiksi, cable select ei toimi tms.

Tarkista että toinen asema on jumpperoitu master ja toinen slave.

Tarkista biosista, että IDE-ohjain on Enabled-tilassa.

Äänestä
  • molemmat on erillisissä ide-kaapeleissa. Auttaisiko siis jos pistäisin cd-aseman slaveksi? Pistin myös kiintolevyn masteriksi. Cd-asemassa ei lue mikä jumpperipaikka on slave ja mikä master :|

    Äänestä

Otin kaikki johdot irti ja pistin uudestaan mutta ei auttanut. Kiintolevy on nyt master mutta sekään ei vaikuttanut mitenkään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


PrimaX kirjoitti:

Ongelmana on että käynnistyksessä bios ei tunnista pata kiintolevyä ja cd-asemaa. Ongelma tuli kotelon vaihdon jälkeen. Kaikki johdot ovat hyvin kiinni ja oikein päin. Emolevy on Asrock 939 Dual-Sata2 ja bios 1.70.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu