Kertokaa tyhmälle, mikä on prebiootti? Probiootin tiedän, mutta pre???
Vastaukset 3
- b.b
Kuituja ja muita ruoan sulamattomia osia, jotka edistävät suoliston "hyvien" bakteerien kasvua kutsutaan prebiooteiksi.
- googlettamalla
Kuituja ja muita ruoan sulamattomia komponentteja, jotka edistävät suoliston edullisten bakteerien kasvua, on alettu kutsua prebiooteiksi. Prebioottien vaikutuksesta suolistofloran koostumus muuttuu edullisemmaksi ja tällä on positiivisia terveysvaikutuksia.
Prebiooteilla voi olla biologisten vaikutusten lisäksi teknologisia vaikutuksia elintarvikkeessa. Niitä voidaan käyttää sakeuttajina, rasvankorvaajina tai makeuttajina. Prebiootit voivat olla hiilihydraatteja, sokerialkoholeja, peptidejä, proteiineja tai lipidejä. Toistaiseksi tutkituimmat prebiootit ovat oligo-sakkarideja. - äityliini
Tarkoitatko Tutteli plussaa? Meillä on syöty sitä, kun kätilönä työskentelevä serkku suositteli. siihen on lisätty joitain kuituja, joten vähentää vatsavaivoja. on niin sanotusti vatsaystävällisempi. Googleta niin saatat löytää tarkempaa tietoa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 101719
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r1671078Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.262953- 73825
- 63788
- 75741
Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?22686Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran69661Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?138657- 42609
- 62606
Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32588Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?118578- 55538
Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.42524- 48519
- 38509
Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.40503Kerro mies tarinasi
Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri20488- 30483