prebiootti?

nina

Kertokaa tyhmälle, mikä on prebiootti? Probiootin tiedän, mutta pre???

3

1301

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • b.b

      Kuituja ja muita ruoan sulamattomia osia, jotka edistävät suoliston "hyvien" bakteerien kasvua kutsutaan prebiooteiksi.

    • googlettamalla

      Kuituja ja muita ruoan sulamattomia komponentteja, jotka edistävät suoliston edullisten bakteerien kasvua, on alettu kutsua prebiooteiksi. Prebioottien vaikutuksesta suolistofloran koostumus muuttuu edullisemmaksi ja tällä on positiivisia terveysvaikutuksia.

      Prebiooteilla voi olla biologisten vaikutusten lisäksi teknologisia vaikutuksia elintarvikkeessa. Niitä voidaan käyttää sakeuttajina, rasvankorvaajina tai makeuttajina. Prebiootit voivat olla hiilihydraatteja, sokerialkoholeja, peptidejä, proteiineja tai lipidejä. Toistaiseksi tutkituimmat prebiootit ovat oligo-sakkarideja.

    • äityliini

      Tarkoitatko Tutteli plussaa? Meillä on syöty sitä, kun kätilönä työskentelevä serkku suositteli. siihen on lisätty joitain kuituja, joten vähentää vatsavaivoja. on niin sanotusti vatsaystävällisempi. Googleta niin saatat löytää tarkempaa tietoa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      180
      4720
    2. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      25
      3626
    3. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      39
      2542
    4. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      157
      2227
    5. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      45
      1419
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      72
      1250
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      75
      1141
    8. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      71
      1132
    9. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      39
      1053
    10. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      53
      973
    Aihe