Niin. Ongelmani on se, että minulla on ollut jo 3 tulehdusta parin kuukauden sisällä. Kumppani on hoidettu, mutta sekään ei auta. Joten varaanko ajan lääkäriltä, ei terveydenhoitajalta (en ikinä tiedä kumpaan pitäisi mennä terveysongelmissa)? Ja kauankohan kestää saada se aika? En jaksaisi odottaa mitään kahta kuukautta, kun nämä tulehdukset ottavat hermoon! >:(
Aloitin e-pillerit puoli vuotta sitten, joten ne voivat olla osatekijänä ongelmassa. Mutta, mitä lääkäri voi asialle tehdä tai yleensäkin mitä tehdään, kun on jatkuva tulehduskierre? Saanko jotakin pillereitä ja kaikki paranee? Ja entä jos tulehdukset tulevat yhdynnän aiheuttamasta hankauksesta, pitäisi seksi lopettaa kokonaan? Ärsyttää..
Kertokaa ihmeessä, jos olette joskus olleet samassa tilanteessa.
Aloitin e-pillerit puoli vuotta sitten, joten ne voivat olla osatekijänä ongelmassa. Mutta, mitä lääkäri voi asialle tehdä tai yleensäkin mitä tehdään, kun on jatkuva tulehduskierre? Saanko jotakin pillereitä ja kaikki paranee? Ja entä jos tulehdukset tulevat yhdynnän aiheuttamasta hankauksesta, pitäisi seksi lopettaa kokonaan? Ärsyttää..
Kertokaa ihmeessä, jos olette joskus olleet samassa tilanteessa.
Vastaukset 6
Vanhimmat
kannattaa varata aika lääkärille, hiiva voi tosiaan johtua e-pillereistä ja merkin vaihto voi auttaa ongelmaan. Jos asia vaivaa niin voit saada ihan nopeastikin ajan, jos sanot että asia on kiireellinen.
minulla oli ekat 3kk ye-pillerit ja myöhemmin vaihdoin minipillereihin.. ja eka tulehdus osui juuri silloin, kun olin lopettamassa ye-pillereitä (ikinä elämässäni en ollut kärsinyt hiivasta) ja niissä mainittiin oireiksi juuri tulehdus. täytyypi tässä kohta sitä aikaa varata.
Mulla on samaa vaivaa ollut koko "aviollisen " elon vaihtelevasti. Kantsii kokeilla maitohappoja, voidetta yms... Itse huomaan kyllä että hormoniheilahtelut vaikuttaa.
kävitkö lääkärillä silloin kun ensimmäiset hiivaoireet tulivat? jos et käynyt niin kyseessä saattaa olla jotain muuta kuin hiiva
hiivatestin otti ja näin se varmistui hiivatulehdukseksi.
Pillerimerkin vaihtaminen saattaisi auttaa asiassa.