Katsastus: Ajokielto- tarra

Hei,
Onko kellään muulla käynyt vastaavaa ? :
Kaveri kävi nimmittäin katsastuksessä, niin
että liimattiin tuulilasiin iso punainen tarra
" Ajokielto - ei saa siirtää - ei saa irrottaa".

Autossa oli takatukivarressa ruostevikaa/ murtuma.
Ihmetyttää sikäli, että vaikka auto on vanha, niin se on erittäin siisti, ja osia on näkyvästi uusittu paljon. Joten ei sillä olisi ajeltu,
vaan pikimmiten korjattu ?

Onkohan tämä joku uusi käytäntö ?
56748
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ei se mikään uusi juttu ole, että pistetään liikenteeseen liian vaarallinen kärry ajokieltoon.

Tukivarren murtuma on juuri semmoinen vika, joka moisen tarran saamiseen oikeuttaa. Auton ulkonäkö ja yleinen muu kunto ei päätökseen vaikuta jos kärrystä löytyy yksittäinen vika, joka saattaa johtaa pyörän irtoamiseen kesken ajon, kuten tässä.

Äänestä

Eihän kyseessä vaan ollut Mazda-merkkinen hlöauto?
Niitä on ollut jo liikaa, niitä tukivarsivaivaisia
yksilöitä. Eikä niin pitkäkään aika, kun
Itä-Suomessa sattui muutaman ihmisen kuolemaan johtanut onnettomuus, joka johtui ruostuneesta ja ajon aikana katkenneesta tukivarresta! Meni poikki, takapyörä poikittain auton alle kahdeksan kympin nopeudessa ja auto päin kallioleikkausta. Muistaakseni kaksi kuoli ja 1-2 loukkaantui vakavasti. Että ihan kaverisi turvallisuuden vuoksi hieman ikävän päätöksen paikallinen katsuri on joutunut tekemään.
Käytäntö ei sinänsä ole uusi, mutta keväällä voimaan tulleet uudet katsastuksen arvosteluperusteet ovat tiukentaneet tätäkin asiaa. Vilkaise piruuttaan www.ake.fi ja sieltä kohdasta katsastus. Ei jätä meille paljoa tulkinnan varaa.

Äänestä
  • Ei ollut Mazda, mutta ymmärrän kyllä...
    Aivan totta, että työ on varsin vastuullista,
    ja kaikki johtuu kai meidän vanhasta autokannastamme - joka senkun vanhenee, ja tulee
    ihmejuttuja vastaan.

    Äänestä

  • Onnettomuudesta oli Tuulilasin Kuukauden Shokissa ja siinä mainittiin vain että kyydissä turvaistuimessa ollut lapsi kuoli. Siinäkin oli yksi uhri liikaa, joten pitäkäämme automme kunnossa ettei vastaavia satu lisää. Huonot renkaat on selvästi yleisin onnettomuuksia aiheuttava tekninen vika. Useimmiten vika istuu ratin takana.

    Äänestä

No samalla tavalla kävi vanhalle saabilleni. Syy tosin oli liian suuret saastepäästöt! Edellisessä katsastuksessa meni läpi täsmälleen samoilla lukemilla, mutta pilkku oli eri paikassa. Vuoden aikana oli ajettu n. 5000 km. Otin tarran irti ja ajelin niin kauan, että löytyi vempeleelle ostaja. Murhe minun osaltani loppui siihen.
Ymmärrän mainiosti, että sinun tapauksessasi tarra laitettiin, mutta omalta osaltani pidin moista hätävarjelun erittäin suurena liioitteluna.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rene kirjoitti:

Hei,
Onko kellään muulla käynyt vastaavaa ? :
Kaveri kävi nimmittäin katsastuksessä, niin
että liimattiin tuulilasiin iso punainen tarra
" Ajokielto - ei saa siirtää - ei saa irrottaa".

Autossa oli takatukivarressa ruostevikaa/ murtuma.
Ihmetyttää sikäli, että vaikka auto on vanha, niin se on erittäin siisti, ja osia on näkyvästi uusittu paljon. Joten ei sillä olisi ajeltu,
vaan pikimmiten korjattu ?

Onkohan tämä joku uusi käytäntö ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu