uskaltaako tuollaisen pelin ostaa? Mitkä on tyypillisimmat viat mitä tulee vastaan?
Mikä hajottaa lambda-anturin ja katin, vai lyijyllinen bensa? Paljonko maksaa uusi katti ja lambda-anturi?
Ford Sierra 1,6i kat vm-90
7
665
Vastaukset
- Asioista tietävä
Täysiä paskoja kaikki sierrat!
- blondikämmen
Mitkä on tyypillisimmat viat mitä tulee vastaan?
Eli miten niin ovat täysiä paskoja?
- ainakin se mikä
mulla oli jätti mut vuoden aikana 8 kertaa tielle, tosin yksilöitähän nuo on, joten osa saattaa olla tosi hyväkuntosii, osa täysin romuja.
Itellä oli -85 Sierra 10v4kk / 180tkm. Kertaakaan ei jättänyt tienpäälle.
On vielä tekniikalla jonka kanssa pärjää hyvin itse. Halvat alkuperäis varaosat (usein halvempia kuin tarvike) ja kone varsinainen ikiliikkuja.
Tsekattavaa
- vakaajan helat/kumit (työnnä voimakkaasti jalalla etupyörää etupuolelta, jos pyörä liikkuu löysästi taaksepäin niin vakaajan puslat menee uusiksi = halvat)
- ravistaako kytkin liikkeellle lähdettäessä
- toimiiko takaluukun lukko (saa korjattua itse kun purkaa atomeiksi, putsaa hapettumat ja voitelee)
- täristääkö jarrut jos täristää niin levyt kierot
- saako lämmityslaitteesta tulemaan kuumaa, jos ei niin lämppärinkenno hapettunut tukkoon
- ruostealttiit kohdat, helmapelti takapyörän etupuolelta, ovien alareuna, takalokasuojan liitoskohta takavalon alapuolella.- Dr13
Ei muutakun osta pois!
- Sierra
Itsellä sierra 1.6 -90 Ei ole kun jatkuvasti remontia vailla. Ei päivää etteikö autoon jotakin remontia saa tehdä.Onneksi on toisena autona on toyota,joka pelaa. Sierra on sit myynnis jos jotakin kiinnostaa.Kori on tosi siisti ja ruosteeton.
- niinpä...
Fix or repair daily... =o)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse93762SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1983656Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1303382Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky713352Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit202220Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv251778- 341555
- 321471
- 921423
- 151343