Aurelius, Titus ja Julius

Aurelius, Tiitus ja Julius
Ehkä on vähän ennen aikasta, kun ei viellä lapsia ole. Mutta ajattelin kysyä mitä mieltä noista nimistä. Aurelius ainakin olisi suht harvinainen nimi. No eihän Julius ole rooman keisari, muut ovat. Mutta ajattelin nyt näin ohimennen kysyä mitä muut noista on mieltä.
6788
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Caesar oli toki Rooman keisari hänkin!!!
Latinalaiset nimet, joissa ei periaatteessa ole mitään vikaa.
Lisää voi löytää vaikka: Lucius, Marcus, Flavius, Caius, Claudius, Tiberius...

Äänestä

Julius Caesar ei kylläkään ollut Rooman keisari, vaan hänen jälkeensä tulleet. Usein väärin ymmärretty asia!

Äänestä

Juliusten suvun tunnetuin edustaja oli Gaius Julius Caesar, joka perusti Rooman keisarivallan. Ensimmäinen varsinainen keisari oli Gaius Octavianus Augustus.

Titus oli yleinen roomalainen etunimi lyhennetään Ti. Titus eli Tiitus mainitaan Uudessa Testamentissakin. UT:n Tiitus oli apostoli Paavalin oppilas ja työtoveri. Titus Flavius Vespasianus tuli isänsä Vespasianuksen jälkeen Rooman keisariksi vuonna 79. Sitä ennen hän oli toiminut sotapäällikkönä ja mm hävittänyt Jerusalemin vuonna 70.

Lucius Domitius Aurelianus (huom Aurelianus!) oli Rooman keisari 200-luvulla. Aurelianus oli hyvä hallitsija. Aurelius taas oli roomalainen etunimi. Tämä etunimi on ollut esim kirkkoisä Aurelius Augustinuksella 354-430.

Äänestä

Ai ettei Julius Caesar ollut Rooman keisari?

Hienoja nimiähän nuo ovat kaikki, mutta samassa perheessä saattavat vaikuttaa vähän pompööseiltä tupu-hupu-lupu-nimiltä.

Äänestä
  • Ei ollut, ei. Niin se vain menee, vaikka pitäisi nikotella...

    Äänestä

Titus on kauhea. Herranjestas sentään...Julius menettelee, Aurelius menee jo överiksi. Miksi pitää antaa joitain keisareiden nimiä?? Tiesitkö että monet heistä olivat julmia nautinnonhaluisia sadisteja??

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rooman keisarit kirjoitti:

Aurelius, Tiitus ja Julius
Ehkä on vähän ennen aikasta, kun ei viellä lapsia ole. Mutta ajattelin kysyä mitä mieltä noista nimistä. Aurelius ainakin olisi suht harvinainen nimi. No eihän Julius ole rooman keisari, muut ovat. Mutta ajattelin nyt näin ohimennen kysyä mitä muut noista on mieltä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu