Meidän perheen kohdalla toimittiin näin, meillä asui murrosikäinen tyttö, vaikeahoitoinen, mutta tulimme hänen kanssaan mielestämme ihan kohtalaisesti juttuun, erimieltä olimme, koska tähän lapseen sisältyi niinpaljon ongelmia, mutta jääköön ne kuitenkin sivuasiaksi, haluasinkin kysyä, miksi nuoren kanssa toimitaan niin, että sijaisperhe jätetään ihan "taustalle", elikkä opettaja hakee terapiaajat ilman vanhempain suostumusta, ei puhettakaan sijaisten kanssa, ja sijaisvanhemmat toimivat oman aikataulunsa mukaan, nuori manipuloidaan koulussa ja terapiassa niin, että hän on vastaan sijaiskotia kaikessa ja piiri ympärillä pyörii niin, että "ykskaks" nuori onkin toisessa perheessä, ilman, että nykyinen perhe tietää mitään, kaikkea ei voi tähän "pakettiin" kirjoittaa, mutta pääasiat tässä.
Tämä tapahtui etelä-suomessa pienessä kunnassa.
Minusta tässä toimittiin niin väärin, nuori ei ole ns.normaali, vaan johdateltavissa, olemme pitkänlinjan sijaisvanhemmat, ja emme ymmärrä tälläistä toimintaa lainkaan.
Nyt voin kyllä ymmärtää, miltä tuntuu pakkohuostaanotto, mutta meillä ei jäänyt nuori ilman hoitoa ja valvontaa.
Suku ei koskaan hyväksynyt tätä sijoitusta, lapsi sai olla mielinmäärin siellä ja kuulla meitä vastaan puhetta, vaikeaa siinä on sitten kasvaa muutakuin kierouteen.
Tämän kirjoitti,
syvästi loukattu ja petetty sijaisperheenäiti.
Olisi mukavaaa saada kannanottoja sieltä Perhehoitoliiton taholtakin.
Tämä tapahtui etelä-suomessa pienessä kunnassa.
Minusta tässä toimittiin niin väärin, nuori ei ole ns.normaali, vaan johdateltavissa, olemme pitkänlinjan sijaisvanhemmat, ja emme ymmärrä tälläistä toimintaa lainkaan.
Nyt voin kyllä ymmärtää, miltä tuntuu pakkohuostaanotto, mutta meillä ei jäänyt nuori ilman hoitoa ja valvontaa.
Suku ei koskaan hyväksynyt tätä sijoitusta, lapsi sai olla mielinmäärin siellä ja kuulla meitä vastaan puhetta, vaikeaa siinä on sitten kasvaa muutakuin kierouteen.
Tämän kirjoitti,
syvästi loukattu ja petetty sijaisperheenäiti.
Olisi mukavaaa saada kannanottoja sieltä Perhehoitoliiton taholtakin.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Varmaan aivan samaa tapahtuu "tavallisten" nuorten kanssa. Yhtä-äkkiä vanhemmat ovatkin en syypäät nuoren ongelmiin...
Olen kuullut muitakin tapauksia. Tälläinen nuori lähtee niin tosihelposti mukaan, eikä ymmärrä seuraamuksia. Terapeutit sekä muut aivan liian usein etsivät sijaisperheistä virheitä, kun nuori voi huonosti.
Pitäisi pikemmiten neuvoa, tukea ja tehdä tiimityötä, että nuoren asiat saataisiin kuntoon.
Kuuluuhan biolapsenkin murrosikään hyvin usein tunto, ettei tämä perhe ymmärrä mitään. Ja jossain muualla olisi parempi.
Asiat pitäisi tutkia perin pohjin, ennekuin sijoituspaikkaa muutettaisiin. Se ei ole hyvä asia nuorelle.
pohdin. Kouluterveyden hoitajat, opettajat kuuntelevat ja ymmärtävät "väärinkohdeltua" lasta ja mielistelevät. Ei oteta mitään yhteyttä sijaisvanhempiin. Siinä mielessä ei kannusteta lasta tulemaankaan toimeen kotona.Nuori voi tehdä mitä vain, onhan hänellä niin vaikea lapsuus. Jopa kaikki valheetkin menevät täydestä.Välillä sairastetaan niin, vaikka kotona se on näkyvissä selvänä lintsauksena. Kyllä nuoret osaa käyttää tilanteita edukseen.
kesken pahimman tunnemyrskyn aikana, tuskin ne ongelmat poistuu uudessa paikassa ja siitä se kierre sitten alkaa, kuten sijaislasten kohdalla liian usein käy.
Ehkei viranomaiset ole toimineet lapsen edun mukaisesti.
vaihtaa omasta perheestään sijaisperheeseen.
Muotia
laittaa murkkuikäisiä muualle
sijaishoitoon ja huoltoon.
Kierrätystäkö
vai mistä murkkuikäisten "ongelmien hoidossa" kysymys?
Joissakin kaupungeissa 60% huostaanotetuista
yli 12 vuotiaita.
huostaanotto aikoinaan oli kyllä asianmukainen, eli lapsi silloin tarvitsi ehdottomasti uuden kodin, niin hän oli silloin meille tullessaan aikapieni lapsi, kukaan ei kiistä silloisen sijoituksen tarvittavuutta.
Tässä on mennyt noin kymmenen vuotta, ja sitten tehdään näin.
Ei opettajat hae terapia-aikoja, kyllä ne kuuluvat oppilashuoltoryhmälle: koulupsykologille ja kuraattorille, riippuen siitä, mikä koulu on kysessä.
menneet sekaisin,
niin ei sossu viikonloppuna tiedä onko poliisi, ja poliisi ei tiedä onko sossu.
Opettajat, sosiaalityöntekijät, psykologit; jokainen tekee mitä haluaa ja
mikä "tuntuu" kuuluvan koulussa hänelle.
Ei kai kukaan enää tosissaan kuvittele,
että lakeja noudatettaisiin tai
tehtäisiin ja toimittaisiin
kouluissakaan enää sen mukaan,
mitä laissa sanotaan.