Miten rajaatte maalattavan alueen

A-P-K

Kesä tulee ja kohta saan ruveta ilosta hihkuen paikkailemaan ruostekohtia.

Niin, elikkäs miten ootte ratkaisseet maalamisen spraylla? Eli siis miten saatte maalattua vain sen kohdan joka oli tarkoitus. Tuossa viime kesänä mattapintaista pohjamaalia levis muuallekkin terveen maalin päälle jättäen rumat jäljet. Sitten kun maalarinteipillä ja sanomalehdellä rajaa, niin jää semmoiset näkyvät rajat.

Miten tämä olisi fiksua tehdä. Jos esim. pohjamaalin rajaa maalarinteipillä ja sävymaalin ruiskuttaa ilman teippiä? Miten olette ratkaisseet tämän ongelman, vai onko mitään muuta vaihtoehtoa kuin ylimaalata koko katiska?

7

7155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • omitsa

      Kyllä se raja tahtoo aina näkyä tosiaan,pellin taitos kohtiin voi rajata tai listoihin niissä raja ei näy pahasti.Lokasuojan reunat on vaikeita kun usein ei oo taitosta,ehkä silloin kannattaa maalata isompi alue,mahdolliset maalin sävyerotkin ei pistä niin silmään.

      • A-P-K

        Eli, sävyero ei olisi ongelma (auto musta) mutta kuitenkin se spraymaali on huomattavasti mattasempaa kuin alkup. maali. En ole ikinä mitään lakkaa kokeillut. Olisiko aika? Onko niistä mihinkään?


      • omitsa
        A-P-K kirjoitti:

        Eli, sävyero ei olisi ongelma (auto musta) mutta kuitenkin se spraymaali on huomattavasti mattasempaa kuin alkup. maali. En ole ikinä mitään lakkaa kokeillut. Olisiko aika? Onko niistä mihinkään?

        En oo itekkää koskaan kokeillu lakkaa mutta vois olla että se tois sen kiillon joka vastais alkuperäisessä maalissa olevaa kiiltoa.


    • Parhaaksi menetelmäksi olen kokenut kun ekana hioo 1000 vesihiomapaperilla pinnan mataksi suuremmalta alalta kuin maalaus.
      Pohjamaalaus: rajaus maalarinteipillä josta taitetaan n. 5-10mm reunaa liimapuolet vastatusten, tämä reuna sitten maalattavan alueen suuntaa ja nostaa teipin reunan irti n. 45 asteen kulmaan pinnasta. Tällä konstilla saa sellaisen pehmeän rajan joten sen jälkeinen vesihionta on helppoa ja saa sileän alustan pintaväriä varten.
      Pintamaalaus: sama teippaussysteemi kuin pohjamaalilla, rajaus vain laajemmalta alalta, kuitenkin niin että se ensimmäisen vesihionnan raja on vielä laajemmaatti.
      Kiillotus: seuraavana päivänä hiomatahnalla kiillotetaan maalauskohta reilusti laajemmaatti kuin maalaus, esim. koko lokasuoja. Sen jälkeen vahaus.
      Jos ei tuota ensimmäistä vesihiontaa tee niin maalausrajaa ei tahdo saada millään huomaamattomaksi.

      Peitellä kannattaa koko auto esim. kevytpressulla muuten saa maalinsumua hinkata kliinerin kanssa koko päivän.

      • Spraylla maalatessa kannattaa aloittaa ja lopettaa sumutus peitetyltä alueelta niin saa tasaisen jäljen kun tuo spray tahtoo "räkäistä" alussa ja lopussa.


      • Automaalari
        Rakentelija kirjoitti:

        Spraylla maalatessa kannattaa aloittaa ja lopettaa sumutus peitetyltä alueelta niin saa tasaisen jäljen kun tuo spray tahtoo "räkäistä" alussa ja lopussa.

        Tämä rakentelijan konsti on ihan hyvä, itse sanon tätä käännettyä maalarinteippiä "höröksi" Paljon teen paikkamaalauksia ilman minkäänlaista teippirajausta, ihan vain sumurajalla. Sumurajan päälle maalin hieman kuivuttua ruiskutan varovasti SRA häivytin tinneriä. Vaaleissa sävyissä tämä toimii kiitettävästi häjyin häivytettävä väri on punainen. Näissä spray maalauksissa tuo rakentelijan keino on paras, milläpä siihen tavallinen kotikorjaaja häivytinaineet ruiskuttaa. Ei saa olla liian kriittinen itselleen ja taidetta katsotaan kaukaa.


      • rötväri
        Automaalari kirjoitti:

        Tämä rakentelijan konsti on ihan hyvä, itse sanon tätä käännettyä maalarinteippiä "höröksi" Paljon teen paikkamaalauksia ilman minkäänlaista teippirajausta, ihan vain sumurajalla. Sumurajan päälle maalin hieman kuivuttua ruiskutan varovasti SRA häivytin tinneriä. Vaaleissa sävyissä tämä toimii kiitettävästi häjyin häivytettävä väri on punainen. Näissä spray maalauksissa tuo rakentelijan keino on paras, milläpä siihen tavallinen kotikorjaaja häivytinaineet ruiskuttaa. Ei saa olla liian kriittinen itselleen ja taidetta katsotaan kaukaa.

        hölmöt ei huomaa,ja viisaat ei virka mitään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      207
      4476
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      85
      3228
    3. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      88
      1767
    4. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      13
      1367
    5. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      18
      1336
    6. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      24
      1183
    7. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      10
      1121
    8. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      248
      1119
    9. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      50
      1118
    10. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      51
      1026
    Aihe